Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kronika podróży Papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (3-5.02.2019)

L'Osservatore Romano

Podróż Papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Podróż Papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - foto
Autor/źródło: Pixabay, Manne1409

PODRÓŻ APOSTOLSKA PAPIEŻA FRANCISZKA DO ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH

Pod hasłem «Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju» Papież Franciszek odbył podróż do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), która trwała od 3 do 5 lutego 2019 r.

W niedzielę 3 lutego wieczorem Ojciec Święty przybył na lotnisko prezydenckie w Abu Zabi. Powitali go m.in. książę następca tronu szejk Muhammad ibn Zajid al-Nahajjan i Wielki Imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar szejk Ahmed al-Tajeb, z którym udał się do pałacu Al Mushrif — państwowej rezydencji dla ważnych gości, siedziby Papieża podczas pobytu w Abu Zabi.

W poniedziałek 4 lutego w południe Papież złożył wizytę w pałacu prezydenckim, gdzie na dziedzińcu odbyła się oficjalna ceremonia powitalna z udziałem księcia następcy tronu oraz premiera i wiceprezydenta ZEA szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma, emira Dubaju, a także prezentacja oficjalnych delegacji. Po jej zakończeniu Franciszek wraz z księciem następcą tronu i premierem ZEA przeszli do jednego z salonów pałacu, gdzie odbyli prywatną rozmowę i wymienili dary. Papież podarował następcy tronu medal upamiętniający historyczne spotkanie św. Franciszka z sułtanem al-Malikiem al-Kamilem z dynastii Ajjubidów w 1219 r. Księżę natomiast ofiarował Ojcu Świętemu oryginalny akt darowizny terenu, z 1963 r., na którym w 1965 r. zbudowano w Dubaju pierwszy kościół katolicki. Z pałacu prezydenckiego Papież wrócił do pałacu Al Mushrif na obiad.

Po południu Franciszek udał się do odległego ok. 15 km od pałacu Al Mushrif Wielkiego Meczetu, wzniesionego ku czci szejka Zajida ibn Sultana al-Nahajjana (1918-2004), emira Abu Zabi i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powitali go tam Wielki Imam Al-Azharu oraz ministrowie spraw zagranicznych, do spraw tolerancji i kultury. Papież nawiedził grób szejka i z Wielkim Imamem udał się na dziedziniec meczetu, gdzie spotkał się z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych, której Wielki Imam przewodniczy. Po spotkaniu Franciszek zwiedził meczet w towarzystwie Wielkiego Imama i ministrów.

Z meczetu Papież wraz z Wielkim Imamem udali się do odległego ok. 19 km Founder's Memorial — Pomnika Założyciela ZEA. Powitali ich tam książę następca tronu oraz premier ZEA szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Następnie Papież, Wielki Imam i premier przeszli trzymając się za ręce do miejsca, w którym odbyło się spotkanie międzyreligijne, zorganizowane przez Muzułmańską Radę Starszych. Prowadziła je w języku arabskim minister kultury ZEA Noura al-Kaabi. Spotkanie rozpoczęła projekcja wideo ilustrującego niepokoje młodych pokoleń wyznawców różnych religii, po czym przemówienia wygłosili szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, Wielki Imam i Papież. Następnie obaj zwierzchnicy religijni podpisali Dokument o Ludzkim Braterstwie. Po zakończeniu spotkania Papież wrócił do pałacu Al Mushrif, gdzie przed kolacją w wielkim salonie przyjął rodzinę księcia następcy tronu.

We wtorek 5 lutego rano Ojciec Święty nawiedził katedrę św. Józefa — jedną z dwóch świątyń katolickich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Następnie odjechał samochodem na stadion Zayed Sports City, gdzie odprawił Mszę św. w intencji pokoju i sprawiedliwości oraz wygłosił homilię. Na tej największej w historii chrześcijańskiej liturgii na Półwyspie Arabskim, sprawowanej po łacinie i angielsku, było ponad 150 tys. wiernych różnej narodowości — głównie pracujących w ZEA migrantów z Indii, Bangladeszu Filipin i Wietnamu, a także pielgrzymów z Libanu, Jordanii, Egiptu i Europy — oraz blisko 4 tys. muzułmanów. Na zakończenie Mszy św. przemówienie wygłosił bp Paul Hinder OFMCap, wikariusz apostolski w Południowej Arabii, po czym Papież jeszcze raz przemówił do zebranych.

Ze stadionu Franciszek udał się na lotnisko prezydenckie, z którego po ceremonii pożegnalnej z udziałem m.in. księcia następcy tronu odleciał do Rzymu.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój islam dialog międzyreligijny Arabia papież Franciszek Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA Wielki Imam Dokument o Ludzkim Braterstwie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W