Szkoła liderów Akcji Katolickiej

O szkoleniu liderów AK, 18-19.02.2006

Ponad 90 osób wzięło udział w dwudniowym szkoleniu liderów, zorganizowanym przez Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej przy współpracy z Diecezjalnym Instytutem AK z Przemyśla 18-19.02.2006. W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach spotkali się przedstawiciele ok. 30 diecezji — prezesi, animatorzy stowarzyszenia na poziomie diecezjalnym i parafialnym oraz asystenci kościelni. Zajęcia prowadził ks. prał. Józef Niżnik — przemyski asystent diecezjalny oraz Piotr Stańko — członek Zarządu KIAK. Właśnie w archidiecezji przemyskiej Akcja Katolicka rozwija się w ostatnim czasie najbardziej efektywnie — powstają kolejne, nowe struktury; tylko w ostatnim czasie powołano 71 Parafialnych Oddziałów AK. Łącznie działa już 235 POAK-ów skupiających ok. 3, 5 tys. członków.

Podczas dwudniowych spotkań prelegenci dzielili się doświadczeniami związanymi z zakładaniem nowych oddziałów AK, a także z ich prawidłowym funkcjonowaniem. Podkreślano potrzebę zaangażowania w to dzieło biskupów ordynariuszy, a także księży — asystentów kościelnych diecezjalnych i parafialnych. Ks. Niżnik zaprezentował materiały przygotowujące kandydatów do członkostwa w stowarzyszeniu zawarte w broszurce „Formacja kandydatów do Akcji Katolickiej”. Z kolei Piotr Stańko przedstawił „Vademecum organizacji pracy Akcji Katolickiej w Polsce” oraz wzory dokumentów i formularzy niezbędnych we wstępnej fazie powoływania, a następnie sprawnego funkcjonowania struktur stowarzyszenia.

Jak poinformowała Halina Szydełko, prezes Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce, szkolenie jest odpowiedzią na potrzeby tych diecezji, gdzie stowarzyszenie rozwija się mniej dynamicznie. Jest adresowane do przyszłych liderów, którzy będą pomagać zakładać oddziały parafialne. Cykl szkoleniowy, prowadzony w oparciu o materiały przygotowane przez archidiecezję przemyską, przewiduje zajęcia z historii Akcji Katolickiej, metodologii pracy oraz formacji. Zdaniem Haliny Szydełko, nowa inicjatywa jest okazją do ożywienia struktur, poprawy metod pracy i sprawności organizacyjnej stowarzyszenia, które w maju br. obchodzić będzie 10-lecia swego odrodzenia.

Bożena Ulewicz
członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama