Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoPodsumowanie festiwalu „Song of songs 2002”

Fundacja „Opoka”

„Zawsze mi się wydawało, że to my Włosi, organizujemy największe i najpoważniejsze festiwale muzyki chrześcijańskiej w Europie... Po wizycie na festiwalu Song of Songs w Toruniu, wiem już, że grubo się myliłem!” — wyznaje Roberto Bignoli, artysta sceny chrześcijańskiej z Mediolanu.

W dniach od 28 do 29 czerwca, w Toruniu, odbył się Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs. Impreza, jak zawsze, była okazją do prezentacji twórczości najwybitniejszych artystów, dla których inspiracją są słowa Biblii i osobiste doświadczenie wiary.

Nie bez powodu na miejsce festiwalu wybrano Toruń. W 1645 miało tu miejsce Colloquium Charitativum, czyli słynna Rozmowa Braterska pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Był to jedyny wówczas przykład takiego przyjacielskiego spotkania w duchu tolerancji w Europie miotanej konfliktami religijnymi. Stowarzyszenie Ekumeniczne Jeden, postanowiło wykorzystać owo genius loci i w podobnym duchu zorganizować właśnie w Toruniu ekumeniczny festiwal muzyki chrześcijańskiej.

Jak zwykle na toruńskiej scenie zaprezentowali się wykonawcy z kraju i z zagranicy. Wystąpiło 20 zespołów oraz indywidualnych wykonawców z kraju i z zagranicy - ogółem ponad 150 artystów. Polskę reprezentowali m.in. zespoły Arka Noego, 2 Tm 2, 3 (Tymoteusz), Chili My oraz wykonawcy Mietek Szcześniak, Tomek Kamiński, Magda Anioł. Spośród gości zagranicznych warto wymienić zespoły: Iona (z Irlandii), The Sakala Brothers (z Zambii), Selah (z Francji) oraz Roberto Bignioli (z Włoch) i Manach (z Irlandii).

Reprezentowane były różne gatunki muzyczne - od nastrojowych ballad, poprzez kompozycje popowe, rockowe, bluesowe oraz nowoczesne odmiany muzyki heavy metalowej do hip-hopu włącznie. Jeszcze raz okazało się, że nie ma jakiejś jednej ‘jedynie słusznej' muzyki chrześcijańskiej, ale istnieje wiele różnych jej odmian.

W festiwalu uczestniczyło ponad 20 tysięcy ludzi. Wszystkie koncerty były transmitowane na żywo przez kilka portali internetowych. Za pośrednictwem tychże portali oglądało nas i słuchało na całym świecie około 10 tysięcy internautów. Przez cały czas czynna była Internetowa Księga Gości, w której znalazło się kilkaset wpisów.

Papież, Jan Paweł II, wystosował do organizatorów i uczestników Festiwalu, specjalny telegram gratulacyjny podkreślający zasługi Song of Songs w dziedzinie ekumenizmu i głoszenia chrześcijańskiego przesłania.

Imprezie towarzyszyło również ogromne zainteresowanie mediów — zarówno publicznych, jak i prywatnych. Akredytowanych zostało ogółem 167 dziennikarzy radiowych, telewizyjnych, prasowych, a także fotoreporterów i webmasterów. Regionalnymi patronami medialnymi byli: Radio GRA oraz Dziennik Pomorza i Kujaw NOWOŚCI. Obszerne fragmenty sobotniego koncertu zostały zarejestrowane przez Program 2 Telewizji Polskiej. Dnia 13 lipca o godzinie 13.00 tenże Program wyemituje koncert z Song of Songs Festival, w którym znajdą się występy niektórych festiwalowych zespołów i artystów indywidualnych.

Na długo przed rozpoczęciem Festiwalu, w jego przygotowanie włączyło się 52 wolontariuszy. Byli to na ogół uczniowie toruńskich szkół średnich i studenci. Razem przy obsłudze festiwalowej pracowało 70 osób.

W sobotę o godzinie 14.00, w Toruńskiej Katedrze śś. Janów odprawiona została msza św. w intencji zmarłego tragicznie Biskupa Chrapka, który od początku wspierał idee Festiwalu Song of Songs. W liturgii, której przewodniczył Biskup Toruński Andrzej Suski, wzięły udział setki młodych ludzi. „Jeszcze nigdy nie widziałem tylu młodych w tej katedrze!” mówił później z zachwytem ksiądz kanonik Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej. Specjalnie przygotowane namioty spotkania były okazją do indywidualnych rozmów młodych z duszpasterzami.

Nie zabrakło również imprez towarzyszących. W środę, bezpośrednio poprzedzającą rozpoczęcie Festiwalu, w Centrum Kultury Dworu Artusa została otwarta wystawa fotogramów pt. „Obiektywnie i Subiektywnie w Ośmiu Obiektywach. Wystawa ta ilustruje najciekawsze momenty poprzednich czterech edycji Song of Song, a jest owocem pracy ośmiu toruńskich fotografików, którzy od początku towarzyszyli nam z aparatem. Drugą ważną imprezą towarzyszącą było Międzynarodowe Sympozjum na temat: „Komu potrzebna jest Muzyka Chrześcijańska?,” zorganizowane w festiwalową sobotę, w Toruńskim Domu Dialogu Społecznego. W spotkaniu wzięło udział około 70 osób, w tym goście zagraniczni: zespół The Sakala Brothers z Zambii, producent i menager George King z USA, i artysta Roberto Bignioli z Włoch. Na zakończenie panelu uczestnicy zgodzili się z tezą, że muzyka chrześcijańska ma mnóstwo odbiorców. Olbrzymi procent z nich to jeszcze wciąż tzw. potencjalni odbiorcy, do których trzeba dotrzeć przez odpowiednią promocję tej muzyki. Jako na super narzędzie dla tejże promocji wskazano internet. Doświadczenia rynku amerykańskiego dostarczyły tu zdumiewających przykładów. Co więcej, muzyka chrześcijańska jest często tak niezbędna do życia jak spanie, czy jedzenie, jak to ma miejsce w Afryce, o czym zapewniali muzycy z Zambii. Tym, co ją wyróżnia jest jej związanie z prawdziwymi problemami życia codziennego, przy jednoczesnym odniesieniu do Boga. Są też niebezpieczeństwa, których trzeba być świadomym. Największymi z nich są chyba: nadmierna komercjalizacja, bądź swego rodzaju zamknięcie się w hermetycznym getcie, czy oderwanie się od korzeni. Jak zapewniali jednak muzycy i producenci obecni na sympozjum, na razie można spać spokojnie, gdyż tych zagrożeń nie obserwuje na żadną poważną skalę.

Wreszcie czas powiedzieć o nagrodzie muzycznej Tuba Dei, która miała w tym roku zmienioną formułę. Przyznano ją bowiem w 7 kategoriach za osiągnięcia muzyczne na polskiej scenie chrześcijańskiej w 2001 roku. Była też i ósma nagroda Tuba Dei, która nawiązywała do honorowego charakteru tego wyróżnienia z ubiegłych lat przyznawanego za szczególny wkład w dziedzinie ekumenizmu i promocji muzyki chrześcijańskiej. W tym roku otrzymał ją magazyn muzyczny Ruah. Natomiast zwycięzcami we wspomnianych siedmiu kategoriach zostali: „Piosenka Roku” — Tomek Kamiński za utwór „Anioły do mnie wysyłaj”; „Wokalistka Roku” — Magda Anioł; „Wokalista Roku” — Mietek Szcześniak; „Artysta/Grupa Roku” — zespół Arka Noego; „Album Roku” — zespół Trzecia Godzina Dnia za album „Na Żywo”; „Album Zagraniczny Roku” - Michael W. Smith za album „Worship”; „Fonograficzny Debiut Roku” zespół Etna „Na Syjon.”


opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: muzyka festiwal Muzyka chrześcijańska Litza Friedrich Magda Anioł Song of Songs Niemen Chili My Natalia Niemen Arka Nowego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W