Miłosierdzie

Temat: Miłosierdzie

Druga niedziela Wielkanocna, obchodzona jako niedziela Miłosierdzia wprowadza nas w tajemnice odwiecznej miłości Boga, którą nazywamy też miłością miłosierną. Bóg obdarowując nas ponad miarę czyni to mimo naszych grzechów i niewdzięczności. Kiedy po stworzeniu człowiek odwrócił się od Boga, pomimo nieustannych gestów ze strony Stwórcy, mimo wielu dowodów Jego miłości, mimo wielu przymierzy zawieranych przez Pana Świata, Bóg postanowił mimo to dokonać dzieła zbawienia. Posłał na świat Swojego Syna, wiedząc, jak bardzo w bestialski sposób ludzie Go potraktują. Aby ratować nieszczęsnego człowieka Bóg posłał Swego Syna Jednorodzonego. Na tę przeogromną miłość człowiek znów odpowiedział niewdzięcznością.
Można więc z całą pewnością powiedzieć, że w żaden, nawet najmniejszy sposób nie zasłużyliśmy na miłość ze strony Boga. Wszelkie dobro zatem, jakie od Niego otrzymujemy jest łaską i miłosierdziem. Jest litością i zmiłowaniem, gdyż męka Jezusa, jaką poniósł za nasze grzechy należała się nam jako kara za zło i niewdzięczność. Okup zapłacony przez Boga jest więc największym miłosierdziem, jakie mogliśmy otrzymać z nieba.
Bóg jednak nie zbawia nas wbrew naszej wolności. Dzieło zbawienia jakie się dokonało, musi być w sposób wolny i nieprzymuszony przyjęte przez każdego człowieka. I to nie tylko teoretycznie. Potrzeba, abyśmy wypełnili Jezusowe wezwanie do tego, aby być miłosiernym, jak miłosierny jest Ojciec nasz w niebie.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Pierwsi chrześcijanie odebrali to wezwanie jako zachętę do wspólnego oczekiwania na przyjście Pana. Owa pierwotna wspólnota dóbr, jaka istniała w pierwszym Kościele możliwa była jedynie przy założeniu, że Pan wkrótce powróci. Dziś, gdy zdajemy sobie lepiej sprawę z tego, że dzień jeden u Boga jest jak naszych tysiące, wezwani jesteśmy wciąż do praktykowania miłosierdzia, ale pamiętając o elementarnych zasadach sprawiedliwości. Kto nie chce pracować, niech też nie je, napisze Apostoł. Stąd pamiętając o miłosierdziu i miłości wzajemnej nie możemy zapominać o sprawiedliwości.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy jestem miłosierny?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama