Temat: Moc modlitwy
Kiedy zestawimy dzisiejsze pierwsze czytanie z Ewangelią zadamy sobie pytanie o moc modlitwy. Oto Zbawiciel uczy Swoich Apostołów modlitwy. Spoglądając zaś na to, jak Abraham targuje się z Panem Bogiem, przychodzi od razu myśl, co znaczy w ogóle dobra modlitwa? Czy to taka, która zawsze doprowadzi do otrzymania tego, co prosimy? Wszak Abraham nie zdołał ocalić Sodomy i Gomory. Tak wielka była tam skala nieprawości. Czy zatem nasze modlitwy mogą ocalić świat?
W modlitwie Pańskiej Pan Jezus nie tylko pozwala nam zwracać się do Boga, jako Ojca, ale wskazuje nam nawet kolejność zanoszenia naszych próśb. Jednak jeżeli będziemy postrzegali modlitwę, jako skuteczny zestaw próśb, jako pewien rodzaj zaklęcia, z całą pewnością nie odniesie ona żadnego skutku. Co zatem mamy czynić? Jaka modlitwa jest miła Bogu?
Mówiąc o modlitwie warto przypomnieć, że jest ona nie jakimś zaklęciem, ale prawdziwą rozmową z Bogiem. Dzięki modlitwie, wchodzimy w szczególny rodzaj bliskości z Tym, Który nas stworzył. Możemy zwracać się do Boga, jako do naszego Ojca. On zaś przyjmuje nas jak Swoje przybrane dzieci. Zatem we takim dialogu miłości, warto pamiętać, że modlitwa zanim stanie się modlitwą prośby, winna być wcześniej modlitwą uwielbienia i modlitwą dziękczynienia.Jak mówi Pismo święte, w każdym położeniu powinniśmy dziękować, a wszystko, cokolwiek czynimy, czynić na chwałę Bożą.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Modlitwa a nawet bliskość Boga nie sprawią, że Bóg zmieni zdanie i z to co złe naraz stanie się dobrem. Nie sprawi, że niegodziwość nazwana zostanie alternatywnym rodzajem dobra. Modlitwa jednak pozwala nam stanąć przed Panem i doświadczyć Jego miłości. Zyskać siłę do przemiany serca.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy chętnie się modlę?