Dziwny cud

Przyprowadzili Mu niewidomego. A Jezus ujmuje go za rękę, wyprowadza poza wieś, zwilża mu oczy śliną i kładzie na niego swą rękę. Uderza nas ten bliski kontakt Jezusa z chorym, jakby chciał nam przez to powiedzieć, że objawia swą moc wtedy, gdy jesteśmy z Nim blisko, na wyciągnięcie ręki, że uzdrawia nas przez swój dotyk, przez swoje Ciało. Każda msza święta, każda Komunia Święta jest takim właśnie dotknięciem nas przez Jezusa, abyśmy widzieli wszystko coraz  „jaśniej i wyraźniej”.

Wyprowadził niewidomego poza wieś. W Betsaidzie, miejscowości św. Piotra, Jezus jest doskonale znany. Kiedy więc przyprowadzono do Niego niewidomego ludzie oczekiwali na cud, emocje sięgały zenitu. Jezus tymczasem wyprowadza niewidomego poza wieś, z dala od tłumu, od hałasu i rozgrzanych emocji. Cud uzdrowienia niewidomego dokonuje się w zupełnej ciszy i Jezus chce aby takim pozostał, bo poleca niewidomemu, aby nie wstępował do wsi. Dla Jezusa ważna jest tylko chwała Boża i dobro człowieka, a nie hałas jaki wokół tego powstaje.

Potem znowu położył ręce na jego oczy. Uzdrowienie niewidomego jest dwuetapowe. Odbywa się niejako „na raty”. W pierwszej chwili niewidomy widzi bowiem tylko zarysy otaczającego go świata, a ludzi postrzega niczym chodzące drzewa, dopiero później widzi „jasno i wyraźnie”. Dla wielu ten cud jest trochę dziwny, jakby Jezusowi coś przy nim „nie wyszło” (może dlatego wspomina o nim tylko św. Marek, a inni ewangeliści milczą?). Bibliści uspokajają nas tymczasem i każą nam widzieć w tym wydarzeniu najpierw nawiązanie do Mojżesza na pustyni, który też dwukrotnie musiał uderzyć laską w twardą skałę, aby wypłynęła z niej woda. Następnie, każą nam oba te wydarzenia odczytywać w sensie duchowym, jako pewnego rodzaju „wysiłek” Boga względem człowieka, aby ten przejrzał i uwierzył. Dalej, zwracają również uwagę, że każde uzdrowienie, zwłaszcza to duchowe, jest pewnym procesem, podróżą, w czasie której nie wszystko od razu widzimy jasno i nie wszystko od razu rozumiemy, stąd potrzebujemy nieustannego “dotyku” Boga, aby poprawiał nasz wzrok i pozwalał nam coraz lepiej widzieć.

« 1 »

reklama

reklama

reklama