Naturalnie, jak najczęściej, normalnie – tak najlepiej rozmawiać z dziećmi o pieniądzach

Wyniki badania, zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska, pokazują, że rodzice potrzebują materiałów edukacyjnych i szkoleniowych dot. tematyki ekonomicznej.

Naturalnie, jak najczęściej, normalnie – tak najlepiej rozmawiać z dziećmi o pieniądzach

  • Rozmowy z dziećmi o pieniądzach są ważne i potrzebne. Tymczasem co 10. rodzic w ogóle nie porusza z dziećmi tematu finansów.

  • Rodzice potrzebują wiedzy i narzędzi edukacyjnych z zakresu finansów – tak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska, w ramach projektu Finansiaki.

  • By podpowiedzieć rodzicom, jak wprowadzać dzieci w świat finansów, przygotowany został program edukacji ekonomicznej Finansiaki oraz webinar.

Wyniki badania, zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska, pokazują, że rodzice potrzebują materiałów edukacyjnych i szkoleniowych dot. tematyki ekonomicznej.

Co mogłoby być pomocne przy rozmowie o finansach z dzieckiem?

Naturalnie, jak najczęściej, normalnie – tak najlepiej rozmawiać z dziećmi o pieniądzach  

W odpowiedzi Santander Bank Polska przygotował webinar pt. „Finansowe ABC, czyli jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach” – nagranie można obejrzeć na: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-finansach-podstawowa-wiedza-o-pieniadzach/4c921bp. Do udziału zaproszono psycholog dr Agatę Trzcińską, Joannę Jaskółkę – autorkę bloga „Matka jest tylko jedna” oraz Sylwię i Grzegorza Kołpuciów – autorów bloga „Rodzina nomadów”.

„Z dziećmi o pieniądzach najłatwiej rozmawiać podczas codziennych sytuacji. Może to być wizyta w sklepie lub banku. Ważne, aby rzetelnie odpowiadać na pytania zadane przez dziecko, oczywiście przy użyciu terminologii dostosowanej do jego wieku. Bardzo pomocne w budowaniu świadomości finansowej jest też wprowadzenie kieszonkowego. Warto potraktować je jako narzędzie edukacji ekonomicznej, ponieważ to najlepszy sposób, by dziecko nauczyło się zarządzać własnym budżetem” – wyjaśnia dr Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z webinaru rodzice mogą dowiedzieć się m.in., po co wypłacać dziecku kieszonkowe czy jak nauczyć je oszczędzania. Dodatkowo, w materiale znalazło się sporo pomysłów na to, jak w prosty sposób wprowadzać dziecko w świat finansów.

„Budowanie świadomości finansowej wśród dzieci jest ważnym elementem ich edukacji. Pomoże im w przyszłości swobodnie i odpowiedzialnie poruszać się w świecie pieniędzy. To właśnie cel programu >>Finansiaki<<. Na portalu finansiaki.pl dorośli znajdą bezpłatne materiały edukacyjne, takie jak: gry, quizy czy animacje, które w prosty sposób wyjaśniają dziecku wiele kwestii z dziedziny finansów. Nasze badania wskazują, że wspólne gry to zdaniem rodziców najlepszy sposób na zainicjowanie rozmowy o pieniądzach, a różnego rodzaju poradniki i webinary mogą być cenną pomocą” – mówi Agnieszka Glińska-Pytlarz z Santander Bank Polska, odpowiedzialna za projekt Finansiaki.

Codzienne sprawy finansowe

W webinarze padają odpowiedzi na często nurtujące rodziców pytania – m.in. o kieszonkowe czy płacenie za dobre stopnie.

Czy i kiedy dawać dziecku kieszonkowe? Eksperci podkreślają, że kieszonkowe to najlepszy sposób na naukę zarządzania własnymi pieniędzmi w praktyce. Jak wynika z danych, w Polsce dostaje je 66% dzieci, zazwyczaj po ukończeniu 8. roku życia. Ważne, aby kwota była dostosowana do potrzeb pociechy i możliwości rodziców.

Czy Twoje dziecko dostaje kieszonkowe?

Naturalnie, jak najczęściej, normalnie – tak najlepiej rozmawiać z dziećmi o pieniądzach  

 

Czy można płacić dziecku za prace domowe lub dobre stopnie? Zdaniem ekspertów nie, ponieważ zabija to wewnętrzną motywację. Tymczasem, jak wskazują wyniki badania aż 35% rodziców zdarzyło się wynagrodzić dziecko za pomoc w pracach domowych, a 28% za dobre oceny.

Czynności, za które dziecko otrzymało pieniądze

Naturalnie, jak najczęściej, normalnie – tak najlepiej rozmawiać z dziećmi o pieniądzach  

Kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach? Naturalnie, normalnie i jak najczęściej. Jednak 66% rodziców rozmawia z dzieckiem o pieniądzach, gdy prosi ono o coś, czego nie chcą kupić. Natomiast w 55% rodzin pretekstem jest planowanie większych wydatków.

Więcej materiałów edukacyjnych dostępnych jest na http://www.finansiaki.pl/. Ponadto we współpracy z Onetem powstała sekcja https://kobieta.onet.pl/finansowe-abc ze wskazówkami, jak wprowadzać dzieci w świat finansów.

Źródło informacji: Santander Bank Polska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama