Rolnictwo to kluczowy segment polskiej gospodarki. W uprawie roli wykorzystuje się nowoczesne maszyny rolnicze, które eksploatują się i mogą ulegać awariom. Często, głównie ze względu na wysokie koszty, nie wymienia się maszyn na nowe, lecz po prostu naprawia.
Przed sezonem wykonuje się przeglądy techniczne maszyn. Wówczas może się okazać, że konieczny jest zakup części do maszyn rolniczych. Rolnik staje przed wyzwaniem. Zastanawia się, jakie komponenty wybrać, który producent uznawany jest za wiodącego i czy warto skorzystać z zamienników. Z pomocą specjalistów możliwe jest kupno odpowiednich produktów, dzięki którym maszyny odpowiednio przygotowuje się do sezonu.
Części do maszyn rolniczych dobrze znają ci rolnicy, którzy samodzielnie serwisują własne maszyny i naprawiają je oraz wymieniają komponenty. Obecnie rolników-mechaników jest jednak coraz mniej. Elementy do ciągników, kombajnów i innych większych maszyn rolnych są zazwyczaj zamawiane. Przyczyną usterki lub unieruchomienia pojazdu może być nawet błahy element, jak uszczelka czy pierścień. Zatrzymanie ciągu rolniczych działań do momentu naprawy jest dla rolnika nie tylko utrudnieniem. Wiąże się często również ze stratami ekonomicznymi. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na eksploatację i odpowiedni dobór części do maszyn rolniczych. Zapobiega to kolejnym opóźnieniom wywołanym przez konieczność odsyłania towaru i oczekiwania na inny model.
W Polsce ilość sklepów stacjonarnych, w których nabyć można asortyment rolniczy, ciągle maleje. Wydawać by się mogło, że powinna się zwiększać, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwój technologiczny i mechanizację prac wykonywanych na roli. Zarówno rolnicy, jak i mechanicy poszukują różnorodnych części do maszyn rolniczych. Zwolennicy tradycyjnych, stacjonarnych sklepów w wielu polskich miejscowościach na próżno szukają nawet podstawowych komponentów do maszyn rolnych. Szerszy wybór asortymentu dostępny jest w sklepach internetowych. Warto jednak korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców, którzy służą wsparciem i eksperckim doradztwem. Części do ciągników i maszyn rolniczych powinny być odpowiednio dobrane. Istotne okazuje się nawet telefoniczne wsparcie, dzięki któremu można rozwiać wiele wątpliwości klientów. Doświadczenie w sprzedaży części ogranicza ryzyko pomyłki. Szeroki asortyment części do maszyn rolniczych dostępny jest w sklepie GALOP.
Części do maszyn rolniczych w pierwszej kolejności warto poszukać w ogólnodostępnych katalogach. Posiadają je zarówno części oryginalne, jak i zamienniki. Producenci maszyn rolniczych już od lat dbają o to, by wraz z maszyną rolniczą wyposażyć klientów w katalog kompatybilnych z nią części. W wielu sklepach internetowych i stacjonarnych katalogi są dostępne do wglądu. Przed akceptacją zamówienia umieszczonego w koszyku warto szczegółowo zapoznać z opisem danej części. Na tej podstawie można bowiem stwierdzić, czy będzie ona odpowiednia dla konkretnego urządzenia. Szczególne znaczenie ma tu nazwa, seria i numer danego komponentu. Przyda się również nazwa marki i modelu maszyny rolniczej. Pomocna okazuje się znajomość rocznika i wybranych parametrów sprzętu. Inne komponenty przeznaczone są do nowoczesnych maszyn, a inne do leciwych i nieco wysłużonych.
W ofercie GALOP znajdują się części wiodących producentów takich jak: Claas, Accord, Capello, Massey Ferguson, New Holland, Fendt, John Deere, JCB, Kuhn Rauch i wiele innych. Dostępnych jest kilkadziesiąt różnorodnych komponentów, podzespołów i części do kombajnów, traktorów, opryskiwaczy i innych maszyn. Sklep internetowy posiada także infolinię, czyli profesjonalne wsparcie specjalistów rozwiewających wątpliwości klientów. Pomoc ekspertów jest szczególnie istotna wówczas, gdy klient potrzebuje części do nowo zakupionych maszyn lub wymienia dane komponenty po raz pierwszy. Wówczas nietrudno o pomyłkę. Obawiając się błędów przy składaniu zamówienia, klient konsultuje się zwykle telefonicznie lub mailowo.
Części do maszyn rolniczychCena oryginalnych części do maszyn rolniczych różnych producentów zazwyczaj różni się mocno od ceny niemarkowych zamienników. Zakup oryginałów jednak opłaca się, gdyż w parze z wydatkiem idzie tu wysoka jakość materiałów i zaawansowanie procesów ich produkcji. Oryginalne części zaopatrzone są w certyfikat jasno wskazujący markę producenta. Gwarantuje on ich niezawodność. Warto się w nie zaopatrzyć głównie wtedy, gdy klient posiada stosunkowo nową maszynę. Ułatwia to jej serwisowanie.
Decydując się na montaż części zamiennych do maszyn rolniczych, klienci mają na względzie przede wszystkim ich atrakcyjne ceny. Zwykle ich eksploatacja jest zbliżona do części oryginalnych. Należy jednak pamiętać, że trudniejszy i bardziej skomplikowany może okazać się sam proces ich doboru do maszyny rolniczej. Tu nieocenione staje się fachowe doradztwo. Zamienniki uznawane są ponadto za mniej wytrzymałe. Co więcej, najczęściej są one pozbawione gwarancji i możliwości serwisowania. Dobrze sprawdzają się one w przypadku naprawy starszych maszyn, gdy oryginalne części nie są już dostępne na rynku.
Odpowiedni wybór części jest kluczowy dla prawidłowego działania maszyn. Przed zakupem należy zatem szczególnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej potrzebnych elementów. Konieczna będzie tu analiza dokumentów producenta, w której zawarto wymagania dotyczące m.in. wymiarów części, materiałów i parametrów eksploatacyjnych. Niebezpieczne może bowiem okazać się nie tylko kupno złego elementu, ale również jego nieodpowiedni montaż w maszynie.
W części do maszyn rolniczych warto zaopatrzyć się w profesjonalnych sklepach i hurtowniach. W tych miejscach specjaliści dobierają je zgodnie z numerem katalogowym i oznaczeniem symbolicznym. Dostawca części powinien charakteryzować się skrupulatnością i solidnością. Oferując części do maszyn rolniczych, dobry dostawca umożliwia ich niemal nieograniczoną dostępność. Może je posiadać w swoich magazynach lub nawet sprowadzać zza granicy na życzenie klienta. Za dostępnością danej części idzie również jej cena, a nierzadko również jakość. Wiąże się z nią ponadto czas dostawy komponentu. Zależnie od tego, czy klient decyduje się na zakup części w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, sposób i czas ich dostarczenia mogą się między sobą różnić w dość znaczący sposób. Wysyłka jest szybka i sprawna zwłaszcza w internetowych sklepach rolniczych, które ściśle współpracują z producentami. Warto sprawdzić opinie o sklepie z częściami do maszyn. Wysoka renoma dostawcy jest gwarancją udanego zakupu.