Planujesz wakacje w 2023 roku? Sprawdź, jak się do nich przygotować

Przez cały rok czekasz, aż nadejdą wakacje, ale jednocześnie stresujesz się samym wyjazdem? Urlop to okres, w którym zostawiasz nawet na kilka tygodni swoje mieszkanie i wyruszasz w podróż po kraju lub poza jego granice. To może powodować spory dyskomfort. Jak sprawić, by wakacje były jak najmniej stresujące i pełne relaksu? Poznaj nasze propozycje.

4 rzeczy, o które warto zadbać przed wyjazdem na wakacje

Jeśli przed wyjazdem zatroszczysz się o kilka kluczowych aspektów, nie będziesz musiał na wakacjach martwić się o bezpieczeństwo mieszkania czy możliwość legalnego przekroczenia granicy. Unikniesz w ten sposób stresu, straty czasu oraz problemów z prawem.

1. Wykupienie ubezpieczenie mieszkania

Przed wyjazdem na wakacje warto wykupić ubezpieczenie mieszkania. Dzięki dobrze dobranej polisie nie będziesz musiał się martwić skutkami tego, że podczas Twojej nieobecności obiekt zostanie uszkodzony np. w wyniku oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli by do tego doszło, otrzymasz rekompensatę, która pozwoli pokryć poniesione szkody.

Obawiasz się o bezpieczeństwo swojego domu podczas wyjazdu, ponieważ mieszkasz z dala od sąsiadów? A może w przeszłości zdarzały się już kradzieże w bloku, w którym żyjesz? Jeśli któraś z tych sytuacji jest Ci bliska, polisa ubezpieczeniowa będzie dla Ciebie dobrą opcją.

Jeżeli podczas nieobecności w mieszkaniu doszłoby do kradzieży, ubezpieczyciel pokryje poniesione straty. Rekompensata utraconych dóbr to jednak nie jedyna zaleta wykupienia polisy na czas wyjazdu. Przede wszystkim ważny jest spokój i poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia ta forma zabezpieczenia.

Dlaczego ubezpieczenie mieszkania opłaca się nie tylko w wakacje?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ubezpieczenia domu jedynie na okres wakacyjny, przemyśl, czy nie warto korzystać z tej opcji przez cały rok.

Polisa majątkowa zapewnia:

  • rekompensatę szkód poniesionych np. w związku z kradzieżą, aktem wandalizmu, szkodami powstałymi w wyniku powodzi — zakres zależy od wyboru konkretnej opcji;
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • ograniczenie ryzyka związanego z koniecznością poniesienia nagłych wydatków (np. w wyniku uszkodzenia dachu czy zalania piwnicy);
  • dopasowanie zakresu ubezpieczenia do Twoich potrzeb — możesz ubezpieczyć nie tylko sam dom, ale i znajdujące się w nim sprzęty, budynki gospodarcze wokół i wiele innych.

Jeśli zastanawiasz się, jaką polisę wybrać, sprawdź najtańsze ubezpieczenie mieszkania na rankomat.pl. Znajdziesz tam porównanie wielu opcji, co ułatwi wybranie tej, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszty ubezpieczenia domu czy mieszkania są uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. od przedmiotu ubezpieczenia, zakresu ochrony, sumy gwarantowanej czy limitu odpowiedzialności. Aby móc oszacować wydatki, jakie poniesiesz w związku z wykupieniem polisy, wejdź na stronę https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Skorzystaj z darmowego kalkulatora, który pomoże wycenić ubezpieczenie konkretnej nieruchomości, uwzględniając jej rodzaj, powierzchnię, rok budowy i inne kluczowe czynniki. Warto wiedzieć, że koszty ubezpieczenia domu lub mieszkania zaczynają się już od niespełna 100 złotych miesięcznie.

2. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy masz niezbędne dokumenty. Najważniejsze są dowód osobisty, paszport oraz prawo jazdy dla tych, którzy będą prowadzić w trakcie urlopu.

Pamiętaj, że tylko do niektórych krajów możesz wjechać, okazując dowód tożsamości. W innych będzie wymagany paszport. Niezależnie od dokumentu, którym będziesz się legitymował, zadbaj o to, aby był on ważny.

Pamiętaj też, że nie tylko dorośli muszą mieć ze sobą dokumenty tożsamości. Obostrzenie dotyczy również dzieci. Podróżując poza granice Polski ze zwierzęciem, sprawdź natomiast, jak w konkretnym kraju wyglądają regulacje dotyczące transportu pupila.

3. Przygotowanie listy rzeczy do spakowania

Pakowanie się na wakacje wymaga przemyślenia tego, co będzie Ci potrzebne w nadchodzących tygodniach. Jeśli sporządzisz listę, będziesz mógł skreślać z niej kolejne pozycje bez obaw o to, że zapomnisz o czymś ważnym, a co gorsza — przygotujesz to, ale nie włożysz do swojej walizki.

Pakując się, pamiętaj nie tylko o ubraniach i obuwiu, ale też o:

  • apteczce;
  • kosmetykach;
  • dokumentach;
  • sprzęcie elektronicznym — ładowarkach, słuchawkach itd.

Dzięki temu spakujesz wszystko, co przyda się w trakcie odpoczynku.

4. Zapoznanie się z przepisami miejsca wyjazdu

Jeśli podróżujesz po Polsce, to najpewniej dobrze znasz przepisy tego kraju. Jeżeli jednak wyjeżdżasz za granicę, sprawdź, jakie obostrzenia i zakazy tam panują. W ten sposób unikniesz kłopotów z prawem czy kosztownych mandatów.

Warto w tym kontekście uwzględnić również religię, która jest dominującym wyznaniem w danym regionie. Jej wyznawanie może wiązać się z tym, że mieszkańcy będą oczekiwać konkretnego ubioru (np. zakrytych ramion u kobiet w świątyniach) czy wymagać od turystów stosowania się do lokalnych obostrzeń (np. zakazu spożywania alkoholu w określonych godzinach).

Przygotowania do wyjazdu są etapem, którego wiele osób nie lubi. Jeśli jednak zadbasz w ich trakcie o wszystko, co najważniejsze, w czasie urlopu będziesz cieszył się pełnym relaksem.

O co zatroszczyć się przed wyjazdem na wakacje? Ubezpieczenie mieszkania, przygotowanie dokumentów, napisanie listy rzeczy do spakowania i zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w miejscu wyjazdu są najważniejsze. Dzięki nim będziesz w pełni gotowy na wakacje bez stresu zarówno w Polsce, jak i za granicą.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama