Komentarz do liturgii słowa

« » Maj 2025
N P W Ś C P S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Inny Kalendarz

Piątek 16 maja 2025

ks. Tomasz Jaklewicz

Jedność i różnica

„Aby wszyscy stanowili jedno”. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus modlił się o jedność uczniów. Zapewne wiedział, że z jednością będziemy mieli kłopoty. Już apostołowie kłócili się między sobą, kto z nich jest największy. Diabeł jest tym, który dzieli. Wykorzystuje wszelką różnicę, aby budzić złość i nienawiść. Duch Święty jednoczy w taki sposób, że nie przekreśla różnic między osobami. Jedność Kościoła jest darem Boga, o który trzeba nieustannie prosić. Jako chrześcijanie niestety jesteśmy podzieleni. Chrzest, który jest wspólnym sakramentem dla wszystkich chrześcijan, nie uwalnia nas od pychy. Ona jest u korzenia wszelkich podziałów.

„Jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w Nas”. Wzorem jedności Kościoła jest jedność w Trójcy. W samym Bogu istnieje różnica i jedność. Są trzy Osoby doskonale zjednoczone dzięki Boskiej naturze, którą jest miłość. Tak działa miłość. Kiedy kogoś kocham, chcę być z tą osobą, chcę być razem, być jedno. Ale jednocześnie nie chcę przecież utracić poczucia mojej tożsamości, oryginalności, wyjątkowości. Te pragnienia wydają się sprzeczne. A jednak miłość potrafi pogodzić te dwa dążenia. Kochając kogoś nie tracę swojej osobowości. Należąc do Boga, do Kościoła, do rodziny bynajmniej nie tracę swojej tożsamości. Przeciwnie jestem kimś tym bardziej, im bardziej i głębiej żyję w relacji do kogoś, z kimś, dla kogoś. Tam gdzie brakuje miłości, tam różnice stają się źródłem konfliktu. Niebo będzie społecznością zjednoczoną z Bogiem i nawzajem.

Jedność uczniów Chrystusa powinna być ważnym elementem świadectwa o Bogu. Prosimy o jedność Kościoła nie tylko ze względu na dobro samego Kościoła. Jedność powinna pełnić rolę znaku dla świata. Jedność w rodzinie, w parafii, we wspólnocie. Trzeba to przełożyć na konkret życia, na umiejętność słuchania, przebaczania, godzenia się z innością, która czasem drażni czy niepokoi. Św. Andrzej Bobola oddał życie z powodu podziałów w Kościele. Jest męczennikiem, który oręduje za sprawą jedności. Jest też patronem Polski. Prośmy go o jedność w Kościele, o jedność wśród Polaków. Tej modlitwy bardzo potrzeba.