Jak radzić sobie z wysoką wrażliwością na bodźce?

Szybkie tempo to styl życia osób pewnych siebie, które znakomicie potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji. Tłoczne miejsca, gwar, hałas, wiele bodźców zewnętrznych i procesów toczących się jednocześnie to ich żywioł. Na pytanie, co słychać odpowiadają: świetnie, dużo się dzieje! WWO czasami odrobinę im zazdroszczą…

Syndrom WWO – wysoka wrażliwość osoby

Wysoko wrażliwe osoby (WWO) cechuje zwiększona wrażliwość zmysłów na bodźce zewnętrzne, która może w niektórych przypadkach doprowadzić do objawów somatycznych. Źródłem dyskomfortu jest nadmierna stymulacja zmysłów na bodźce zewnętrzne. WWO są bardziej wrażliwi na dźwięki, dlatego hałas działa na nich inaczej, bardziej intensywnie. Wrażliwość wzrokowa powoduje, że nawet niewielkie światło może być męczące lub wywoływać rozdrażnienie. Kumulacja bodźców zewnętrznych często prowadzi do uczucia przytłoczenia, nudności, a nawet ataków paniki i instynktownego rzucenia się do ucieczki.

WWO nie tylko intensywniej odczuwają, więcej dostrzegają wzrokiem, słuchem czy smakiem, ale również niezwykle szczegółowo przetwarzają informacje. To z kolei może powodować przeciążenie układu nerwowego i prowadzić do wyczerpania psychicznego. 

Osoby, które cechuje wysoka wrażliwość, lepiej czują się wśród natury, niż na imprezie z głośną muzyką. Radzenie sobie z własną wrażliwością to m.in.:

  • wybieranie przyjaznego środowiska, 
  • otaczanie się empatycznymi ludzi,
  • zrównoważony styl życia, 
  • umiejętność wyciszania emocji. 

Pracowanie z osobą wrażliwą to wyzwanie

Osoba WWO źle radzi sobie z presją, nie lubi tzw. ciśnienia, określenia deadline, działania pod dyktando i nadmiaru obowiązków. Praca pod presją wywołuje w niej lęk i większy stres, niż zazwyczaj ma to miejsce w zespole. Z drugiej strony wysoko wrażliwe osoby są bardzo dobrymi pracownikami i wnoszą do firmy ogromny potencjał. Sumiennie angażują się w projekty i są niezwykle pracowite, niestety często popadają w perfekcjonizm i pracoholizm.

Wyjątkowo wrażliwe osoby unikają przebywania w centrum uwagi. Prowadzenie prezentacji dla szerszego grona odbiorców wywołuje u nich lęk o większy niż mobilizująca trema przed występem. Ich zadanie to przedstawić projekt i brzmieć przekonująco, ale jak być bardziej pewnym siebie, gdy wysoka wrażliwość daje o sobie znać? Rada dla WWO to znaleźć chwilę samotności, odizolować się i wyciszyć bodźce. To naprawdę pomaga w odzyskaniu równowagi i sprostaniu wyzwaniom.

Dzieci wrażliwsze od swoich rówieśników

Dane statystyczne wskazują, że osoby WWO stanowią nawet 15-20 proc. całej populacji, a syndrom nadwrażliwości nie dotyczy tylko dorosłych. Adekwatnym określeniem dla wrażliwych dzieci jest WWD, skrót od słów: Wysoko Wrażliwe Dzieci. Najważniejsze zadanie dla rodziców i opiekunów to rozumieć potrzeby takiego dziecka. Maluchy powinny mieć bezpieczną przystań na wyciszenie po ekscytującej zabawie lub stresującej sytuacji. Warto zachęcać chłopców i dziewczynki już w wieku przedszkolnym, aby pracowali nad asertywnością i jak najszybciej nauczyli się stawiać granice. Polecaną metodą na złapanie równowagi może być medytacja dla dzieci prowadzona w formie bajki, dzięki której łatwiej odzyskać wewnętrzny spokój.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama