Gdy brakuje czasu na to, co najważniejsze — jak skutecznie łączyć pracę zawodową i życie rodzinne?

Współczesna rzeczywistość niestety często wpędza w zbyt szybkie życie, oparte m.in. na zbyt długich godzinach spędzanych na obowiązkach zawodowych. Praca jest ważna, ale nie można pozwolić, aby przez tę sferę cierpiała nasza relacja z Bogiem i najbliższymi osobami.

Polacy to pracoholicy?

Polacy to naród znajdujący się w czołówce społeczeństw, które statystycznie spędzają najwięcej czasu na pracy zawodowej. Często bierzemy nadgodziny, jesteśmy przemęczeni i zestresowani. Kryzys ekonomiczny spowodował także wzrost zainteresowania różnymi pracami dodatkowymi. Aby podreperować stan domowego budżetu, wielu Polaków zdecydowało się na pracę ponad jeden etat.

Z tych względów wzrasta również liczba zwolnień lekarskich wystawianych z powodu chronicznego zmęczenia czy wypalenia zawodowego. Nadmiar obowiązków zawodowych powoduje, że cierpi także życie prywatne, a w tym rodzina. Budowanie, rozwijanie i umacnianie ludzkich więzi to też poniekąd ciągła praca. Najważniejszym bowiem, co możemy dać bliskim, jest nasz czas.

Warto zatem wdrażać takie rozwiązania, które pozwolą nie zagubić tego, co naprawdę istotne w naszym życiu. Nie zawsze będzie to jednak łatwe. Rzeczywistość zmusza do coraz szybszego tempa życia, ale trzeba znaleźć sposób, by czasem móc się zatrzymać i nie dać wpędzić w problemy ze zdrowiem czy osłabieniem więzi z najbliższymi.

Zatrzymaj się w porę — jak rozpoznać, że pracujemy za dużo?

Najważniejsze to w porę rozpoznać, kiedy zaczęliśmy pracować zbyt dużo. Pomocne mogą być najprostsze sygnały. Otrzymamy je zarówno od dzieci czy współmałżonka, jak i własnego ciała. Organizm da znać, że generuje się w nas zbyt wiele stresu lub że jesteśmy przemęczeni.

Mogą dotknąć nas także objawy wypalenia zawodowego, czyli np. brak satysfakcji z pracy, która niegdyś przynosiła radość. Problemy ze snem bez innej, wyraźnej przyczyny, nerwobóle czy problemy żołądkowe to tylko niektóre z wielu fizycznych symptomów, które warto połączyć z przemęczeniem.

Niemniej, zamiast leczyć już nadwyrężony organizm czy próbować odbudować więzi z bliskimi, lepiej postawić na profilaktykę. Jeśli pojawiają się pierwsze sygnały, że pracujemy za dużo, porozmawiajmy z bezpośrednim przełożonym. Być może uda się znaleźć wspólne rozwiązanie.

Szukaj rozwiązań, naucz się odpoczywać

Szansą na polepszenie sytuacji może być np. przejście do innego działu w firmie czy zabranie od nas części obowiązków. Pamiętajmy o regularnym odpoczynku. Niech każda niedziela będzie czasem wyłącznie dla Boga i rodziny. Aktywności takie jak wspólny festyn czy wycieczka poza miasto pozwolą zregenerować siły, odprężyć się psychicznie, odejść od wszechobecnych ekranów, a przy tym budować silne więzi z najbliższymi.

Dłuższy urlop co najmniej raz w roku to również konieczność. W dzisiejszych czasach odpoczywanie stało się sztuką, której trzeba się niemal uczyć. Nie wystarczy zmienić miejsca, aby uwolnić głowę od palących spraw zawodowych, zadań, które “muszę zrobić jak najszybciej” i wiecznego stresu. Potrzebna jest chwila refleksji, skupienia i uświadomienia sobie, że tym, co najważniejsze, jest rodzina i nasza relacja z Bogiem.

Warto uczyć się odpuszczać i przede wszystkim pozwalać sobie na odpoczynek. Traktować relaksowanie się jako coś, na co zasługujemy, coś potrzebnego i zupełnie normalnego. Dużo ludzi ma dzisiaj wręcz wyrzuty sumienia, gdy chce oddać się lenistwu, tymczasem zdrowy odpoczynek jest po prostu zdrowy.

Więcej czasu dzięki pracy zdalnej

Sprzyjającym równowadze trybem pracy jest tak zwany home office. Nic dziwnego, że praca zdalna spodobała się wielu Polakom i nie chcą oni rezygnować z możliwości pracy z własnego mieszkania. Praca zdalna oszczędza czas i energię, które w innym przypadku poświęca się na, często bardzo uciążliwe, dojazdy.

Gdy brakuje czasu na to, co najważniejsze — jak skutecznie łączyć pracę zawodową i życie rodzinne?   pexels.com

Oferty pracy w Częstochowie i innych miastach kraju zawierają wiele propozycji dla pracowników home office. Ten sposób świadczenia obowiązków zawodowych upowszechnił się w niemal każdej branży, która wiąże się z pracą za pomocą komputera i telefonu. Praca zdalna nie generuje aż tyle stresu, pracownik nie czuje bowiem bezpośredniej kontroli przełożonego i może odprężyć się w domowym zaciszu.

Wiele firm o tym wie, a ponadto rozumie, że wypoczęty pracownik, który ma czas także dla rodziny, to — może czasem paradoksalnie — ale również bardziej efektywny pracownik. Zatem także praca zdalna może pomóc, jeśli czujemy, że pracujemy zbyt wiele. Warto szukać takiej ścieżki zawodowej, która pozwoli zadbać o to, co najważniejsze i prowadzić skuteczny, dziś tak popularny, work-life balance.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama