• Patronat Opoki

Tydzień Małżeństwa w sercu stolicy

Luty to miesiąc miłości, wszystko za sprawą dnia Świętego Walentego - patrona zakochanych. W tym czasie celebrują swoje uczucie w szczególności wszyscy małżonkowie. W końcu to oni obiecywali sobie miłość aż do śmierci. Żeby umożliwić świętowanie tego pięknego związku, a także wspierać jego nieustanny rozwój, proponujemy cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych organizowanych w ramach obchodów Tygodnia Małżeństwa, które odbędą się w dniach 7-13 lutego 2024 r.

Inicjatywa celebracji Tygodnia Małżeństwa W sercu stolicy w parafii Wszystkich Świętych w Warszawie zrodziła się z przekonania o wyjątkowej roli małżeństwa, zarówno w obrębie wiary katolickiej, jak i szerzej – całego społeczeństwa, w którym żyjemy. Wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Małżeństwa mają na celu wzmocnić relacje małżeńskie różnymi sposobami i na różnych płaszczyznach. Co za tym idzie, w ramach celebracji małżeńskiego święta uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział warsztatach (m.in. o komunikacji i dialogu w małżeństwie), spotkaniach z małżeństwami, które podzielą się własnymi doświadczeniami wspólnego życia (m.in. konferencja: „Małżeństwo w XXI wieku. Rola. Szanse. Wyzwania"), a także wydarzeniach kulturalnych (m.in. spektakl: „Ocalony przez poezję"; randka małżeńska połączona z dialogiem). Istotnym elementem obchodów Tygodnia Małżeństwa będzie też celebracja w sferze duchowej – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas Mszy Świętych, a także czuwanie małżeńskie połączone z adoracją i możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Tydzień Małżeństwa W Sercu Stolicy ma w założeniu stanowić okazję do wspólnego świętowania przez małżonków ich własnej relacji, a także zachęcenia ich do dalszego budowania i pogłębiania łączących ich więzi. Wydarzenia będą w dużej mierze zogniskowane wokół praktycznych zagadnień dotyczących rozwoju relacji małżeńskiej. Twórcy inicjatywy stoją na stanowisku, że chociaż zawarcie małżeństwa jest fundamentalnym krokiem w tworzeniu szczęśliwego związku kobiety i mężczyzny, to jednak nie oznacza to braku dalszej pracy i zaangażowania w dbanie o relację. Stąd też, warto poznać doświadczenia innych, często starszych stażem małżeństw, które, zarówno w formie konferencji, jak i warsztatów, podzielą się swoimi sposobami na utrzymanie pełni miłości i porozumienia w relacji małżeńskiej.

Zapisy oraz szczegółowy program: https://wsercustolicy.pl/tydzien-malzenstwa-w-sercu-stolicy/.


OPIS WYDARZEŃ

[śr] Razem w stronę Nieba - czuwanie małżeńskie (adoracja - modlitwa - spowiedź)

7.02.2024 - środa - godz. 19:30-21:00 - Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa

Pora zatrzymać się choć na chwilę i naładować duchowe baterie! We wspólnej, małżeńskiej drodze warto zwrócić się w stronę Tego, który dał życie i w obecności którego wypowiedziane zostały słowa przysięgi. Ukierunkowanie na Niebo będzie głębokim oddechem odżywiającym Waszą codzienność.

Adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważania, którym towarzyszyć będzie muzyka i śpiew, zapoczątkują Tydzień Małżeństwa W Sercu Stolicy. W trakcie adoracji będzie również okazja do spowiedzi. Przyjdźcie odpocząć, zregenerować się i patrzeć na Tego, który chce patrzeć na Was. Zwieńczeniem wspólnej modlitwy będzie małżeńskie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

[czw] - Ocalony przez poezję - miłość, która ratuje od śmierci (spektakl-koncert) 8.02.2024 - czwartek - godz. 19:00-20:30 - Sala widowiskowa w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa

Randka z poezją! Połączenie spektaklu i koncertu, pełne pięknej i silnej miłości małżeńskiej ratującej od śmierci. Poruszające teksty, muzyka i wspaniały wokal dotkną każdego serca. Wsłuchajcie się w niesamowitą historię, która wydarzyła się naprawdę.

Do drzwi Juliana Tuwima zapukała zrozpaczona żona żołnierza NSZ Jerzego Kozarzewskiego - Magdalena Kozarzewska. Przyszła błagać o ratunek dla swojego męża, który został skazany na podwójną karę śmierci. - Dlaczego przyszła pani z tym do mnie? - zapytał Julian Tuwim. - Bo pana wysłuchają. Bo mój mąż także jest poetą. Bo jest potomkiem Norwidów. 

Spektakl-koncert „Ocalony przez poezję" to biografia poety, żołnierza, męża i ojca opowiedziana poprzez jego wiersze. Począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, powstanie warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. Stryjeczny prawnuk Cypriana Kamila Norwida emocje i stosunek do świata wyrażał w wierszach, które w więzieniu zapamiętywał, a po uwolnieniu pisał i wydawał. 

Na koncert składa się 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką i akompaniamentem Patryka Góreckiego (gitara).

[pt] - Komunikacja z miłością. O potrzebach w małżeństwie (szkolenie interaktywne)

9.02.2024 - piątek - godz. 19:00-21:00 - Sala św. Jana Bosko w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa

Marzymy o wspaniałych małżeństwach! Chcemy się dobrze rozumieć i dogadywać, a nie kłócić. Wiemy jednak, że w małżeńskiej codzienności z komunikacją bywa różnie, a mówienie o potrzebach zdarza nam się sprowadzać do magicznego „domyśl się" albo „nie chce mi się gadać". Chcemy zaprosić Was do poznania jak komunikować się z miłością, szacunkiem, zająć się próbą zrozumienia drugiej połówki, a także zacząć rozmawiać o emocjach, myśleć i mówić sercem.

Joanna i Grzegorz Gnaś poprowadzą interaktywne szkolenie oparte o Porozumienie Bez Przemocy NVC i zachęcą do empatycznej relacji małżeńskiej. 

Joanna Gnaś 

mediator i trener komunikacji empatycznej w oparciu o Porozumienie bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga [Nonviolent Communicacon (NVC)], coach, fitoterapeuta, praktyk Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pracuje z zespołami i z klientami indywidualnymi w obszarach: empatia, autentyczność, komunikacja intra i interpersonalna, rozwiązywanie konfliktów, mindfulness. Wspiera firmy, organizacje pozarządowe, szkoły, rodziny, młodzież i dzieci w budowaniu komunikacji i rozwiązań win-win. Specjalizuje się w budowaniu relacji opartych na świadomości uczuć i potrzeb i wyborze. Działa z pasją na rzecz tworzenia kultury współpracy, zaufania i otwartości. Tworzy z mężem Studio Porozumienia - przestrzeń głębszego rozumienia siebie i innych, oraz z Mają Sowińską „Kręgi Estery" - miejsce integralnego rozwoju ducha, duszy i ciała.

Grzegorz Gnaś

socjoterapeuta, pedagog, pedagog opiekuńczo-socjalny, teolog, trener komunikacji, mediator, praktyk Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, facylitator procesów procesów kreatywnych i integracji zespołowej, mówca motywacyjny. Od wielu lat pracuje z ludźmi w sektorze publicznym, w biznesie, a także w organizacjach pozarządowych stwarzając przestrzeń do nauki, rozwoju i dzielenia się swoim doświadczeniem. W pracy z grupą stawia na doświadczenie, relacje i wsparcie. Ceni pracę z ludźmi i pomaga wydobywać innym drzemiący w nich potencjał. Najważniejszym w budowaniu trwałych relacji uznaje praktykowanie zaufania, elastyczności i towarzyszenie w odkrywaniu siebie, swoich emocji oraz potrzeb. Tworzy z żoną Studio Porozumienia - miejsce głębszego rozumienia siebie i innych oraz wspierania relacji.

[sob] - Małżeństwo w XXI wieku. Rola. Szanse. Wyzwania. (konferencja)

10.02.2024 - sobota - godz. 10:00-13:30 - Sala widowiskowa w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa XXI wiek stawia przed nami nowe wyzwania. Polska prężnie rozwija się po latach komunizmu a ludzie skupili się na dobrobycie i konsumpcji. Żyjemy w erze indywidualizmu, rozwoju osobistego i zawodowego ale także konkubinatów i związków partnerskich. Zawiera się coraz mniej małżeństw a liczba rozwodów rośnie. Jak w dzisiejszym świecie zadbać o relacje? Jakie wyzwania stoją przed małżonkami? Jaka powinna być ich rola i czy mają wpływ na społeczeństwo? Nasi goście podzielą się swoim doświadczeniem i wspólnie odpowiedzą na pytania o sens małżeństwa w XXI wieku. Chcemy, by uczestnicy wyszli z tego spotkania umocnieni i zmotywowani do tego, aby zadbać o swoje małżeństwo.    

Konferencja o małżeństwie w XXI wieku będzie składała się z dwóch bloków: panelu dyskusyjnego i świadectwa. W pierwszej części, wraz z trzema małżeństwami spróbujemy odnaleźć odpowiedzi na pytania o tytułowe role, szanse i wyzwania stojące w XXI wieku przed instytucją małżeństwa. W drugiej części posłuchamy poruszającego świadectwa o pogoni za dobrobytem, o zaniechaniu rozmów ze współmałżonkiem, o kłamstwie i zdradzie, aż wreszcie o przebaczeniu, naprawieniu krzywd oraz pojednaniu. 

Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy małżeństwa w różnym wieku i z różnym stażem małżeńskim: Oliwię i Piotra Adamowicz (Podboje We Dwoje), Ewę i Kamila Gizka (Wspólnota Święta Rodzina), Annę i Janusza Wardak (Akademia Wardaków). Dyskusję poprowadzi Jakub Witkowski - dziennikarz i założyciel Fundacji Pod Wspólnym Dachem. Natomiast świadectwem swojego małżeńskiego życia podzielą się Joanna i Rafał Patyra, a rozmowę poprowadzi Weronika Ostrowska - dziennikarka Radia Warszawa. 

Prelegenci:

Oliwia i Piotr Adamowicz 

Małżeństwo z 5 letnim stażem. Pierwsze lata swojego życia spędzili na walizkach mieszkając w Anglii i we Włoszech. Tworzą społeczność Podboje we Dwoje na Instagramie, gdzie towarzyszą parom w drodze do małżeństwa. W swoich social mediach podejmują tematykę relacji, psychologii miłości i  małżeństwa. Od 1,5 roku są rodzicami małego Józia.

Ewa i Kamil Gizka
Małżeństwo sakramentalne od 7 lat i z burzliwą historią związku sprzed nawrócenia. Rodzice 4 dzieci; dwójki na ziemi i dwójki w Niebie. Należą do Wspólnoty Święta Rodzina w Zalesiu Górnym, która organizuje weekendowe kursy dla małżeństw. Współtwórcy najnowszego kursu małżeńskiego we Wspólnocie: Gdybyśmy zaczynali od nowa.

Anna i Janusz Wardak 

Od 28 lat są szczęśliwym małżeństwem i rodzicami dziesięciorga dzieci w wieku od 7 do 27 lat. Są jednymi z założycieli i moderatorów Akademii Familijnej w Polsce. Autorzy wykładów i prelekcji, a także artykułów prasowych, poświęconych wychowaniu dzieci, miłości małżeńskiej i życiu rodzinnemu. Janusz jest stałym współpracownikiem Radia Warszawa w audycjach „Wychowywać, ale jak?", a Ania felietonistką tygodnika „Idziemy". Ania była koordynatorem współpracy z rodzicami w szkole „Strumienie", a Janusz – wicedyrektorem ds. wychowawczych szkoły dla chłopców „Żagle" Stowarzyszenia „Sternik". Aktualnie oboje zajmują się prowadzeniem wykładów i szkoleń, doradztwem rodzinnym i prowadzą wydawnictwo. Wardakowie.pl

Joanna i Rafał Patyra 

Małżeństwo po przejściach. Zna gorycz upadku, ale i radość powstawania z duchowego dna. Uratowane przez Boga i świadczące publicznie o Jego realnej obecności. Rodzice czworga dzieci. Joanna jest naczelnym logistykiem i programistą domowego życia, Rafał - dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym.

Prowadzący:

Jakub Witkowski

Mąż, ojciec trojga dzieci, dziennikarz radiowy i wiceprezes Fundacji POD WSPÓLNYM DACHEM. Od kilkunastu lat aktywnie wspiera i prowadzi inicjatywy dla narzeczonych i małżeństw. Miłośnik dobrej kuchni, górskich, zwłaszcza zimowych wypraw i orędownik rowerowego stylu życia. Meloman, posiadacz kilkudziesięcioletniego gramofonu i wciąż rosnącego "stosiku" czarnych płyt.

Weronika Ostrowska 

Dziennikarka, prezenterka radiowa specjalizująca się w tematach związanych z Kościołem, ewangelizacją i propagowaniem chrześcijańskich wartości. Autorka cyklu reportaży o rodzinie pt. "Szczęśliwa rodzina. Historia pisana życiem". Pasjonuje ją człowiek i jego drogi poszukiwania szczęścia.

[sob] - Kryzys w małżeństwie - jak sobie poradzić i przetrwać (konferencja)

10.02.2024 - sobota - godz. 15:00-17:30 - Sala widowiskowa w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa Kryzysy są nieodłączną częścią budowania relacji, szczególnie tak bliskiej jak małżeńska. Dzisiejszy świat częściej woli wyrzucać, niż naprawiać - stąd też często mniejsza jest chęć do pracy nad swoim związkiem małżeńskim i wola dotrzymywania złożonej przysięgi małżeńskiej. Dlatego przekornie zachęcamy do zainwestowania czasu w rozwój swojego małżeństwa. Relacja ta powinna dawać spełnienie i satysfakcję. Jest wartościowa nie tylko dla samych małżonków, ale także oddziałuje pozytywnie na społeczeństwo – ludzi wokół nas.

Nawet jeżeli w Waszym związku małżeńskim kryzys nigdy się jeszcze nie pojawił, to i tak warto poznać narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie przezwyciężyć trudności, gdy takie się pojawią. Swoim doświadczeniem i wiedzą podzielą się Zofia i Sławomir Ratajscy z Małżeńskich Dróg. Wskażą jak radzić sobie z kryzysami i je przetrwać oraz gdzie szukać wsparcia. 

Zofia i Sławomir Ratajscy 

Animatorzy Małżeńskich Dróg, którzy od 30 lat działają na rzecz narzeczonych i małżeństw.

Małżeńskie Drogi
To grupa małżeństw i księży Kościoła Katolickiego, zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. Organizują kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. Więcej na oficjalnej stronie Małżeńskich Dróg: www.malzenstwo.pl

[sob] - Dialog małżeński - metoda porozumiewania się (warsztat)

10.02.2024 - sobota - godz. 15:00-18:00 - Sala św. Jana Bosko w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa Każdy małżonek jest w takim samym stopniu odpowiedzialny za budowanie relacji małżeńskiej. Wszystko zaczyna się od rozmowy, a konkretnie od dialogu. Wydaje się, że znając słowa i otwierając usta jesteśmy w stanie dobrze się komunikować. Niemniej, czasami pojawia się niezrozumienie, trudne do zniesienia emocje, kłótnie. 

Wsparciem dla rozwoju i pogłębienia relacji jest dialog małżeński, czyli konkretny, sprecyzowany sposób pracy w parze. Warsztat przygotowany przez ruch „Spotkania Małżeńskie" będzie idealnym wstępem do poznania tajników metody opracowanej przez Irenę i Jerzego Grzybowskich.

Małgosia i Paweł Świdzińscy

Absolwenci Studium Małżeństwa i Rodziny na Akademii Katolickiej w Warszawie, obejmującego 2-letni kurs Porozumienia bez Przemocy (NVC) stworzonego przez Marshalla B. Rosenberga. Uczestnicy warsztatów Porozumienia bez Przemocy, warsztatów pracy z grupą oraz warsztatów rozwoju osobistego. Małgosia jest coachem po szkole profesjonalnego coachingu prowadzonej przez IPRI. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Wieloletni animatorzy w ruchu Spotkania  Małżeńskie, gdzie prowadzili wiele weekendów warsztatowo-rekolekcyjnych poświęconych dialogowi w małżeństwie oraz kursów przygotowujących do małżeństwa „Wieczory dla Zakochanych" i warsztatów o dialogu. Pracują w Pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej SITIS wspierając pary w budowaniu dobrej relacji. Prowadzili poradnię dla par i małżeństw przy kościele akademickim św. Anny, a teraz są członkami zespołu Parafialnej Poradni Małżeńskiej i Rodzinnej w Ożarowie.

Spotkania Małżeńskie
są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem uznanym Dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej w małżeństwie oraz przeżycia sakramentalnego wymiaru związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś – w przypadku nieporozumień – pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami. Tym samym pogłębia się ich jedność. Poprzez dialog, a w ślad zanim poprzez decyzje i postawy małżonków realizuje się w ich życiu przykazanie miłości. Więcej na oficjalnej stronie Spotkań Małżeńskich: www.spotkaniamalzenskie.pl

[ndz] - Msza święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich (msza z udziałem dzieci) 

11.02.2024 - niedziela - godz. 11:00-12:00 - Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa Światowy Dzień Małżeństwa celebrujemy we wspaniały sposób, odnawiając przyrzeczenia małżeńskie w trakcie Mszy Świętej. Dziękczynienie i ponowne zapewnienie o miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej oraz o trwaniu razem aż do śmierci wypełni małżeńskie serca i mury kościoła. 

Zachęcamy do założenia odświętnego ubioru na tę poruszającą uroczystość! Niech to będzie wspaniałe świętowanie sakramentu małżeństwa.

[ndz] - Msza święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

11.02.2024 - niedziela - godz. 12:30-13:30 - Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa Światowy Dzień Małżeństwa celebrujemy we wspaniały sposób, odnawiając przyrzeczenia małżeńskie w trakcie Mszy Świętej. Dziękczynienie i ponowne zapewnienie o miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej oraz o trwaniu razem aż do śmierci wypełni małżeńskie serca i mury kościoła. 

Zachęcamy do założenia odświętnego ubioru na tę poruszającą uroczystość! Niech to będzie wspaniałe świętowanie sakramentu małżeństwa.

[pon] - Seksualność po chrześcijańsku we współczesnym świecie (konferencja)

12.02.2024 - poniedziałek - godz. 18:00-20:00 - Sala widowiskowa w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa Dzisiejszy świat przepełniony jest zmianami, brakiem stałości i życiem w bezustannym pośpiechu. Współczesność stawia nowe wyzwania przed małżonkami, którzy ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż do końca swoich dni. Czy zatem we współczesnym świecie wciąż jest miejsce na związki „aż do śmierci"? Czy chrześcijańskie podejście do seksualności małżonków może być źródłem szczęścia? Jak ukształtować stosunki między małżonkami tak, aby były pełne wzajemnej miłości? 

Iga i Konrad Grzybowscy, ze Steru Na Miłość, podzielą się własnymi doświadczeniami związanymi z powyższymi zagadnieniami i wskażą, jakich zasad przestrzegają, aby ich relacje małżeńskie, również intymne, były przepełnione miłością i szczęściem. 

Iga i Konrad Grzybowscy - szczęśliwi małżonkowie, rodzice czwórki dzieci, ewangelizatorzy, terapeuci, członkowie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Od wielu lat w posłudze dla małżeństw i rodzin, prowadzą spotkania i warsztaty w temacie relacji, komunikacji i pogłębiania wiary. Tworzą profil w mediach społecznościowych "Ster na Miłość". (niepotrzebne skreślić :)) Więcej na oficjalnej stronie Steru Na Miłość: www.sternamilosc.pl

[wt] - Przez słowa do serca - randka małżeńska z dialogiem (ostatkowa randka małżeńska)

13.02.2024 - wtorek - godz. 18:30-21:00 - Kawiarnia w podziemiach kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5, Warszawa To, że do serca można trafić przez żołądek, wie każdy. Zdajemy sobie z tego sprawę (więc na każdą parę będzie czekał słodki poczęstunek), jednak jedną z najważniejszych dróg prowadzących do pogłębienia małżeńskiej relacji jest rozmowa. Dlatego też proponujemy parom przybyłym na wydarzenie – małżeńską randkę - kilka zadań, które będą świetnym punktem wyjścia do dalszego wzrostu Waszej relacji. Gwarantujemy, że wyjdziecie nasyceni wzajemną miłością, a niektórym, może  uda się poczuć jej intensywny smak na nowo!

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama