Do 31 marca Serwis Samorządowy PAP czeka na zgłoszenia jednostek samorządu terytorialnego do bezpłatnego konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Zgłaszać można nowatorskie rozwiązania dotyczące wszystkich aspektów funkcjonowania gmin, powiatów i województw.
Celem inicjatywy jest promowanie kreatywnych samorządów, a także chęć inspirowania innych do podejmowania działań na rzecz wdrażania innowacji w ich codziennej pracy.
Najważniejszym kryterium oceny w konkursie jest nowatorstwo oraz efektywność zastosowanych rozwiązań. Praktyka dotychczasowych edycji pokazuje, że projekty wcale nie muszą być duże i kosztowne – czasami wystarczy drobna zmiana, nietuzinkowy pomysł, by coś zaczęło lepiej funkcjonować.
"W tym roku Serwis Samorządowy PAP ogłasza konkurs „Innowacyjny Samorząd” po raz piąty. Do tej pory do redakcji wpłynęło już niemal tysiąc opisów innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych przez polskie samorządy" - podsumowuje Anna Banasik, redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP. "Jestem przekonana, że i w tym roku ze względu na bogactwo zgłoszeń wybór laureatów będzie bardzo trudny" - dodaje.
Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże – powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty oraz samorządy województw.
Laureatów wyłoni kapituła, w której zasiądą przedstawiciele samorządów, świata nauki, ministerstw oraz redakcji Serwisu Samorządowego PAP. Zwycięskie projekty ogłosimy podczas gali zaplanowanej na 28 maja w Warszawie.
Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2024 r. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej [link: https://samorzad.pap.pl/kategoria/innowacyjny-samorzad-2024/o-konkursie].
Patronat honorowy nad konkursem objęły: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.