Krwawienie z nosa w pierwszej kolejności kojarzy się z niewielkimi urazami, osłabieniem organizmu lub kilkudniowym przeziębieniem. Wspomniane krwawienia mają swoje podłoże w bardzo dużym unaczynieniu jamy nosowej. Zazwyczaj są spowodowane drobnymi uszkodzeniami błony śluzowej, które nie wymagają zbyt dużej interwencji. Kilka minut wystarczy, by krwawienie ustąpiło. Zdarza się jednak, że może ono występować znacznie częściej i w obfitszej wersji. Wtedy przyczyną takiego stanu są problemy zdrowotne, które mogą wymagać interwencji lekarskiej. O jakich przyczynach mowa? W jaki sposób zapobiega się powtarzającym krwawieniom?
Niektórzy pacjenci zauważają u siebie krwawienie z nosa w momencie, gdy zaczynają stosowanie wybranych leków. Najczęściej mowa tutaj o preparatach, które doprowadzają do zaburzeń krzepnięcia krwi lub ją rozrzedzają. W takiej sytuacji nawet niewielkie uszkodzenie śluzówki nosa może powodować, że pojawi się trudniejsze niż zazwyczaj do opanowania krwawienie.
Należy także uwzględnić stosowanie typowych preparatów do nosa, po które sięga się w trakcie przeziębienia. Mogą one wywoływać obkurczanie się naczyń krwionośnych, przez co są one bardziej podatne na uszkodzenia, pękanie i krwawienie.
Pacjenci, którzy sięgają po jakiekolwiek leki, powinni stosować farmakoterapię pod czujnym okiem lekarskim. Lista laryngologów, którzy mogą pomóc pacjentowi w przypadku wymienionych dolegliwości, znajduje się pod tym linkiem: https://enel.pl/usluga/laryngolog/
Lista chorób, które mogą powodować krwawienia z nosa, jest naprawdę długa. Wśród nich wymienia się chociażby choroby autoimmunologiczne, do których zalicza się AIDS. Bardziej znane choroby zakaźne, którym może towarzyszyć wspomniana wyżej dolegliwość, to grypa, mononukleoza zakaźna, odra, różyczka i ospa wietrzna. Przypadłość ta często ma miejsce również w sytuacji, gdy pacjenci chorują przewlekle na zaburzenia pracy nerek, wątroby lub układu krążenia.
Krwawienie jest ponadto następstwem nadciśnienia tętniczego, jak i typowych chorób krwi, czyli białaczki i anemii. Innym problemem jest dieta uboga w składniki odżywcze i minerały. W szczególności wymienia się tutaj brak optymalnej suplementacji witaminy K i C.
Do nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa dochodzi w trakcie przebywanej choroby, ale i w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze i bardzo niskim poziomie wilgotności. Takie warunki powodują wysychanie śluzówki, co z kolei skutkuje jej nieprawidłowym funkcjonowaniem.
Pacjenci skarżą się wtedy na uczucie suchości, podrażnienia, pojawiające się miejscowo strupy i dyskomfort podczas oddychania. Brak odpowiedniego nawilżenia może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych, a te skutkować krwawieniem.
Powodów pojawiającego się u pacjentów krwawienia z nosa jest znacznie więcej. Wśród najistotniejszych, które warto wymienić, znajdują się:
Kluczową kwestią jest tutaj określenie przyczyny, która powoduje krwawienie. Wizyta lekarska, przeprowadzenie badań i postawienie diagnozy może być sporym ułatwieniem dla lekarza, który musi dobrać odpowiednie leczenie dla pacjenta celem powstrzymania krwawień.
Jak postępować w przypadku krwawienia? W pierwszej kolejności należy usiąść i pozostać w takiej pozycji z głową pochyloną delikatnie do przodu. Należy zadbać o to, aby krew wypływała na zewnątrz. Nie powinno się jej połykać. Następny krok to uciśnięcie skrzydełek nosa. Pomocne są także chłodne okłady, które obkurczają naczynia krwionośne. Jeżeli krwawienie jest intensywne i nie ustępuje, należy wezwać pomoc.