Parabank oferuje liczne produkty finansowe skierowane do dość dużej grupy klientów. Niestety ze względu na brak prawnej definicji tego pojęcia, może się w pod nim kryć zarówno uczciwy pożyczkodawca jak i zwyczajny oszust. Dziś sprawdzimy, czym tak naprawdę są parabanki i jak należy podchodzić do tego rodzaju podmiotów.
Parabank jako pojęcie posiada przedrostek wywodzący się z greckiego słowa pará oznaczającego "obok", "poza". W tym przypadku oznacza to podobieństwo do banków. Co w praktyce przejawia się tym, że parabanki udzielają zobowiązań pieniężnych przy jednocześnie kompleksowej obsłudze klienta w tej materii. Nie oznacza to jednak tego, że można postawić znak równości pomiędzy tego typu podmiotami a instytucjami bankowymi.
Banki działają na podstawie przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Z kolei firmy pozabankowe, aby prowadzić legalną działalność, muszą spełnić określone warunki, zawarte w rozdziale 5a Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. W art.59a znajdziemy zapisy mówiące o tym, że instytucja pożyczkowa musi:
Po spełnieniu powyższych wymogów firma może wnioskować do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do rejestru, co szczegółowo określają dalsze przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Jeżeli KNF podejmie pozytywną decyzję i dokona wpisu wnioskodawcy do rejestru, to taki podmiot może już zacząć działalność na rynku.
Sprawdzone, prywatne firmy pożyczkowe udzielają takich zobowiązań jak:
Wspomniane przed chwilą firmy pożyczkowe, zarejestrowane przez Komisję Nadzoru Finansowego są w pełni bezpieczne i klient nie musi się obawiać skorzystania z ich ofert. Wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa, więc nie może być tutaj mowy o wyłudzeniach czy o ukrytych kosztach, które nie byłyby transparentnie przedstawione pożyczkobiorcy. Współcześnie wiele pozabankowych pożyczek pieniężnych udzielanych jest online. Co więcej, mamy możliwość wglądu do rejestru KNF i sprawdzenia podmiotu, który oferuje nam dany produkt finansowy.
Natomiast oferty parabanków, które nie prowadzą zarejestrowanej działalności, od razu powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Zawierzenie takim podmiotom nie jest ani bezpieczne, ani rozsądne. Zaciągnięcie pożyczki u kogoś, kto prowadzi nielegalną działalność, będzie się wiązało z nieprzyjemnościami, a rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zgłoszenie sprawy odpowiednich organów, a nawet interwencja policji.
Ryzyko oszustwa wśród podmiotów, podających się za parabanki jest wysokie. Działalność takiej firmy nigdzie nie jest zarejestrowana i nie można jej zweryfikować. Jak rozpoznać takiego oszusta? Może zawyżać koszty lub dodawać kolejne już w trakcie trwania umowy. Może również wezwać do spłaty wyimaginowanej wierzytelności już po uiszczeniu całej należności. Kolejnym sygnałem jest brak wypłaty środków na konto, a nawet zastraszanie i grożenie klientowi.
W chwili obecnej jest zarejestrowanych ponad 530 firm pożyczkowych. Nie sposób więc wymienić wszystkich. Listę najbardziej zaufanych parabanków znajdziesz na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/parabanki/
Przypominamy, że każdy klient ma darmowy dostęp do rejestru instytucji pożyczkowych KNF. Możesz więc samodzielnie wejść na stronę KNF i wpisać w wyszukiwarce rejestru nazwę podmiotu, którego oferta Cię zainteresowała.
Liczne różnice pomiędzy bankiem a parabankiem występują na takich polach jak:
Co więc wybrać - pożyczkę z parabanku czy kredyt bankowy? To wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli chcesz ponieść mniejsze koszty, a masz wysoką zdolność kredytową, to udaj się do banku. Natomiast osoby z niższą zdolnością mogą z powodzeniem składać wnioski w parabanku, choć koszty mogą być wyższe.