Reformator czy strażnik? Jaki naprawdę jest Leon XIV?

8 maja 2025 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską ogłosił wybór nowego papieża. Zaskoczenie było ogromne – nowym następcą św. Piotra został Robert Franciszek Prevost, zakonnik augustiański, były misjonarz w Peru i prefekt Dykasterii ds. Biskupów. Przyjął imię Leona XIV, nawiązując do wielkiego papieża Leona XIII. Czy jego pontyfikat będzie czasem reform – czy raczej próbą scalenia podzielonego Kościoła?

Papież Leon XIV - synodalny czy tradycyjny?

Już w pierwszych słowach nowy papież zadeklarował, że chce być budowniczym mostów – między Wschodem a Zachodem, tradycją a nowoczesnością, liturgią a życiem społecznym. Z jednej strony zapowiedział kontynuację kursu synodalnego wyznaczonego przez papieża Franciszka, z drugiej – w wielu wypowiedziach wraca do klasycznego języka teologicznego, cytując Ojców Kościoła i podkreślając boskość Chrystusa.

Papież Leon XIV nie odcina się od swojego poprzednika – wręcz przeciwnie, kilkakrotnie podkreślał kontynuację niektórych wątków jego nauczania (np. Evangelii gaudium). Ale nie powtarza już postulatu „rozstania z monolityczną doktryną”. W jego pontyfikacie słychać ostrożność, a zarazem tęsknotę za większym uporządkowaniem nauczania Kościoła.

Kościół powszechny czy lokalny?

Jedną z najważniejszych osi podziału w Kościele są dziś pytania o relację między nauczaniem Stolicy Apostolskiej a decyzjami Kościołów lokalnych. Leon XIV wydaje się stać na stanowisku, że należy słuchać ludu Bożego – ale nie za cenę rozmycia tożsamości. Choć w duchu Franciszka podkreśla rolę Ducha Świętego w rozeznawaniu, to mówi jasno: „Doktryna nie zmieniła się. Nie chodzi o nowe zasady, ale o to, by prowadzić ludzi do spotkania z Chrystusem”.

Kobiety, liturgia i kwestie moralne

Na Synodzie o Synodalności kard. Prevost jednoznacznie sprzeciwił się koncepcji święceń kapłańskich dla kobiet, podkreślając, że „klerykalizacja kobiet nie jest rozwiązaniem". Jednocześnie uznał wkład kobiet w życie Kościoła i poparł obecność świeckich kobiet (i mężczyzn) w strukturach kurialnych.

W kwestiach liturgii wskazuje na potrzebę powrotu do ducha misterium i inspiracji liturgią Kościołów Wschodnich. Jako papież promuje uważność, piękno, głębię – nie efekciarstwo ani płytką dostępność.

W sprawach moralnych – takich jak aborcja, ideologia gender czy błogosławieństwo związków jednopłciowych – nowy papież zachowuje jasność nauczania, choć nie ucieka od języka miłości i dialogu.

Kard. Robert Prevost - Nowy papież wobec świata

Leon XIV, jako były misjonarz i biskup w Peru, zna globalny Kościół. Jako amerykański kardynał, rozumie świat Zachodu i jego kryzysy. Jako zakonnik – zna znaczenie ciszy, modlitwy, posłuszeństwa. W jego osobie splatają się różne wymiary Kościoła: duchowy, intelektualny i instytucjonalny.

Odwołując się do postaci Leona XIII, obecny papież wskazuje na potrzebę rozwoju katolickiej nauki społecznej w dobie rewolucji technologicznej i zagrożeń dla godności człowieka. Nie przypadkiem w jednym z pierwszych wystąpień mówił o AI i sprawiedliwości społecznej.

Reformator przez wierność

Czy papież Leon XIV będzie reformatorem? A może raczej strażnikiem? Wszystko wskazuje na to, że będzie jednym i drugim. Reformuje przez umiar, porządkuje przez kontynuację. W czasach radykalnych postulatów i głębokich sporów doktrynalnych – proponuje coś radykalnie trudniejszego: wierność i jedność.

Być może właśnie dlatego jego pontyfikat nie będzie łatwy. Ale to, co trudne, bywa najbardziej potrzebne.


Posłuchaj audiobooka „Leon XIV. Nowy Papież”

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć osobowość Leona XIV, jego duchową drogę i wyzwania, jakie stoją przed nim jako następcą św. Piotra, sięgnij po audiobook książki Leon XIV. Nowy Papież autorstwa Pawła Chmielewskiego. Dostępny na espritaudio.pl – wciągająca opowieść o najnowszym rozdziale w historii Kościoła.

Źródło: Wydawnictwo Esprit

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama