Rekordowe upały i gwałtowne burze: jak pogoda wpłynie na osoby z chorobami serca i układu oddechowego?

Chociaż latem każdy spodziewa się wysokich temperatur i słońca, w ostatnich latach pogoda coraz częściej zaskakuje. Gwałtowne skoki temperatur i związane z tym silne burze są niebezpieczne dla wszystkich, jednak takie nieoczekiwane zmiany w pogodzie najbardziej odczuwają osoby z różnymi schorzeniami.

Pogoda a zdrowie – kto powinien uważać?

SMS-y z ostrzeżeniami przed gwałtownym wiatrem, ulewnymi opadami lub burzami pojawiają się każdego lata coraz częściej – nieraz nawet codziennie. Takie alerty mają na celu przede wszystkim przygotowanie mieszkańców na nadchodzące warunki pogodowe. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny potraktować je szczególnie poważnie.

Choroby serca i układu krążenia

Pogoda to między innymi zmiany ciśnienia – szczególnie odczuwalne tuż przed i w trakcie burzy. Te z kolei najczęściej pojawiają się w najbardziej upalne dni. To właśnie wtedy osoby z chorobami serca oraz układu krążenia powinny szczególnie na siebie uważać.

Wysoka temperatura powoduje, że naczynia krwionośne w ludzkim organizmie rozszerzają się. Serce narażone jest wtedy na wzmożoną pracę – musi szybciej pompować krew, co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Podczas rekordowych upałów u osób chorych na serce często diagnozuje się arytmie, a nawet migotanie komór, czyli bezpośrednie zagrożenie życia.

Choroby układu oddechowego

Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego również muszą uważać na niebezpieczną pogodę. Dla tej grupy pacjentów szczególnie niebezpieczne są:

  • zmiany wilgotności powietrza;
  • zanieczyszczenie powietrza i smog podczas upałów;
  • nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Takie warunki mogą sprawiać, że pyłki, pleśnie i inne alergeny rozprzestrzeniają się szybciej, pogarszając samopoczucie alergików czy astmatyków. Wysoka wilgotność może powodować skurcze oskrzeli i kłopoty z oddychaniem, zaś zbyt niska wilgotność – zwiększa ryzyko ostrej infekcji dróg oddechowych.

Co robić, kiedy przez pogodę czujesz się źle?

Lekarze specjaliści, gdy planują leczenie swoich pacjentów z chorobami serca czy układu oddechowego, nie są w stanie przewidzieć tak gwałtownych skoków temperatur i burz, jakie występują w Polsce tego lata. Co robić, jeśli przez pogodę Twoje samopoczucie znacząco się pogorszy?

Konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu

Przez warunki pogodowe czujesz duszność, masz problemy z oddychaniem lub ciśnieniem? Nie czekaj – reaguj! W takiej sytuacji liczy się czas, dlatego jak najszybciej udaj się do lekarza, a jeśli to niemożliwe, skorzystaj z konsultacji lekarskiej online – na przykład na stronie netmedika.pl.

Podczas teleporady lekarz może przepisać Ci e-receptę na konkretny lek lub wypisać zwolnienie L4 online. Dzięki temu nie będziesz musiał narażać się na gwałtowne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Najskuteczniejsza przy takiej pogodzie jest bowiem profilaktyka – unikanie ekspozycji na silne słońce, wysoką temperaturę czy złą jakość powietrza.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama