27
grudnia
wtorek
Święto św. Jana, apostoła i ewangelisty
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
1 J 1, 1-4
Psalm responsoryjny:
Ps 97
Ewangelia:
J 20, 2-8

Patroni:

Liturgia na dzień 2022-12-27:

Pierwsze czytanie

1 J 1, 1-4
Początek z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła

Umiłowani:

To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce, bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione, oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i słyszeli, abyście i wy mieli łączność z nami. A mieć z nami łączność znaczy: mieć ją z Ojcem i z Jego Synem Jezusem Chrystusem. Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna.

Psalm responsoryjny

Ps 97
Ps 97 (96), 1-2. 5-6. 11-12 (R.: 12a)

Niech sprawiedliwi weselą się w Panu.

Pan króluje, wesel się, ziemio, *
radujcie się, liczne wyspy!
Obłok i ciemność wokoło Niego, *
prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu.

Niech sprawiedliwi weselą się w Panu.

Góry jak wosk topnieją przed obliczem Pana, *
przed obliczem władcy całej ziemi.
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa, *
a wszystkie ludy widzą Jego chwałę.

Niech sprawiedliwi weselą się w Panu.

Światło wschodzi dla sprawiedliwego *
i radość dla ludzi prawego serca.
Radujcie się w Panu, sprawiedliwi, *
i sławcie Jego święte imię.

Niech sprawiedliwi weselą się w Panu.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy,
Ciebie wychwala przesławny chór Apostołów.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ewangelia

J 20, 2-8
Słowa Ewangelii według świętego Jana

Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena pobiegła i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu.

Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.

[Uwaga: W kościołach, w których obchodzi się uroczystość św. Jana, pierwsze czytanie bierze się z czytań wspólnych o Apostołach i Ewangelistach poza Okresem Wielkanocnym.]

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Pełny żłóbek i pusty grób

ks. Janusz Chyła ks. Janusz Chyła

Dziś trzeci dzień oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ewangelia nie mówi nam o betlejemskiej grocie, lecz o pustym grobie. Nie powinno nas to jednak dziwić. Te dwa miejsca łączy jedna Boża miłość i pragnienie zbawienia człowieka. Betlejem i pusty grób siebie potrzebują.

Konsekwencją Bożego Narodzenia będzie krzyż, śmierć i zmartwychwstanie. Na tajemnicę wcielenia Słowa i Misterium Paschalne trzeba patrzeć łącznie i odkrywać głęboki związek między nimi. Również na nasze życie w świetle wiary uczymy się patrzeć całościowo, nie wybierając tylko tego, co miłe.

Istnieje pokusa przeżywania Bożego Narodzenie bez Wielkanocy. Boże Narodzenie nie jest po to, aby tworzyć sielankowy klimat oparty na zafałszowanej prawdzie o Bogu i człowieku. To wydarzenie, które ma nas wyzwolić z grzechu, a nie w nim umocnić. Dlatego misja Kościoła nie polega na dostarczaniu sentymentalnych przeżyć, lecz przekazywaniu zbawienia pochodzącego od Jezusa Chrystusa.

Jan Apostoł, z perspektywy pustego grobu zaświadcza, że Słowo, które stało się ciałem, nadal możemy słyszeć, widzieć i dotknąć. Dokonuje się to przede wszystkim w Eucharystii.