23
lutego
czwartek
Św. Polikarpa, biskupa i męczennika
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Pwt 30, 15-20
Psalm responsoryjny:
Ps 1
Werset przed Ewangelią:
Mt 4, 17
Ewangelia:
Łk 9, 22-25

Patroni:

  • św. Polikarp,
  • św. Sinerus,
  • św. Sirenus lub Sinerus,
  • św. Milburga,
  • św. Willigisus,
  • św. Jan Messor,
  • bł. Rafała Ybarra z Vilallonga,
  • bł. Mikołaj Tabouillot,
  • bł. Józefina {Judyta Adelheida} Vannini,
  • bł. Ludwik Mzyk,
  • bł. Wincenty Frelichowskí

Liturgia na dzień 2023-02-23:

Pierwsze czytanie

Pwt 30, 15-20
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa

Mojżesz powiedział do ludu:

«Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, zachowywać Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść.

Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon cudzym bogom, służąc im – oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu.

Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi».

Psalm responsoryjny

Ps 1
Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. Ps 40 [39], 5a)
Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Szczęśliwy człowiek, który nie idzie za radą występnych, †
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie.
Liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Co innego grzesznicy: *
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana, *
a droga występnych zaginie.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 4, 17

Chwała Tobie, Słowo Boże

Pan mówi: Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

Chwała Tobie, Słowo Boże

Ewangelia

Łk 9, 22-25
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

„Niech co dnia bierze krzyż swój” (Łk 9,23)

ks. Waldemar Turek ks. Waldemar Turek

„Niech co dnia bierze krzyż swój” (Łk 9,23)   Pixabay.com, CC0

Powraca temat cierpienia, krzyża, wyrzeczeń. Jezus mówi najpierw w odniesieniu do samego Siebie: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie” (Łk 9,22). Chrystus ma pełną świadomość tego, co Go czeka, i misji, którą ma wypełnić dla dobra całej ludzkości. To „wiele wycierpieć” zrealizuje się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, o czym dokładnie opowiadają nam Ewangelie. 

Następnie Zbawiciel zachęca: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9,23). Tu nie ma innego wyboru. Człowiek wierzący w Chrystusa ma co dnia brać swój krzyż i próbować naśladować Jezusa. Chodzi o bardzo konkretny, codzienny krzyż solidnie wypełnianych życiowych obowiązków; o zachowywanie Bożych przykazań, które nie tylko nie straciły nic ze swojej aktualności, ale jeszcze bardziej w naszych czasach na niej zyskały. Mamy starać się czynić dobrze to, co do nas należy, dokładnie, z poświęceniem, pokonując trudności, których nie musimy szukać, bo one same się pojawiają. 

„Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?” (Łk 9,25). Okoliczności, jakie przeżywamy (zwłaszcza wojna za wschodnią granicą, ataki na chrześcijan w różnych częściach świata, propagowanie idei sprzecznych z naszą religią) wymagają od nas szczególnej czujności, aby „siebie nie zatracić”. Łatwo bowiem jest ulec obiecywanym przyjemnościom, radościom, rozrywkom, za którymi kryje się pustka i zniechęcenie do życia. 

Ave crux, spes unica! – Witaj krzyżu, jedyna nadziejo! Te słowa są nam szczególnie bliskie w Wielkim Poście, jak były bliskie męczennikom za wiarę, wśród których szczególne miejsce zajmuje św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Nosiła znak krzyża nie tylko w imieniu nadanym w Karmelu, ale przede wszystkim w codziennym życiu, aż po śmierć w komorze gazowej w Auschwitz. Nie znamy ostatnich chwil jej życia, ale biorąc pod uwagę jej wcześniejsze wybory i codzienną postawę, możemy być przekonani, że także tam, w trudnych chwilach codzienności, z ufnością i pokorą, wybierała Boga i Jego Krzyż. 

Niech każdy z nas zastanowi się, co szczególnie mu przeszkadza, aby w sposób bardziej świadomy i pełniejszy móc wziąć krzyż, związany z cierpieniem i wyrzeczeniami, ale też dający jedyną prawdziwą nadzieję, która zawieść nie może.