23
lutego
czwartek
Św. Polikarpa, biskupa i męczennika
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Pwt 30, 15-20
Psalm responsoryjny:
Ps 1
Werset przed Ewangelią:
Mt 4, 17
Ewangelia:
Łk 9, 22-25

Patroni:

  • św. Polikarp,
  • św. Sinerus,
  • św. Sirenus lub Sinerus,
  • św. Milburga,
  • św. Willigisus,
  • św. Jan Messor,
  • bł. Rafała Ybarra z Vilallonga,
  • bł. Mikołaj Tabouillot,
  • bł. Józefina {Judyta Adelheida} Vannini,
  • bł. Ludwik Mzyk,
  • bł. Wincenty Frelichowskí

Liturgia na dzień 2023-02-23:

Pierwsze czytanie

Pwt 30, 15-20
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa

Mojżesz powiedział do ludu:

«Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, zachowywać Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść.

Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon cudzym bogom, służąc im – oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu.

Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi».

Psalm responsoryjny

Ps 1
Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. Ps 40 [39], 5a)
Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Szczęśliwy człowiek, który nie idzie za radą występnych, †
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie.
Liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Co innego grzesznicy: *
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana, *
a droga występnych zaginie.

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 4, 17

Chwała Tobie, Słowo Boże

Pan mówi: Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

Chwała Tobie, Słowo Boże

Ewangelia

Łk 9, 22-25
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

„Niech co dnia bierze krzyż swój” (Łk 9,23)

ks. Waldemar Turek ks. Waldemar Turek

Powraca temat cierpienia, krzyża, wyrzeczeń. Jezus mówi najpierw w odniesieniu do samego Siebie: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie” (Łk 9,22). Chrystus ma pełną świadomość tego, co Go czeka, i misji, którą ma wypełnić dla dobra całej ludzkości. To „wiele wycierpieć” zrealizuje się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, o czym dokładnie opowiadają nam Ewangelie. 

Następnie Zbawiciel zachęca: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9,23). Tu nie ma innego wyboru. Człowiek wierzący w Chrystusa ma co dnia brać swój krzyż i próbować naśladować Jezusa. Chodzi o bardzo konkretny, codzienny krzyż solidnie wypełnianych życiowych obowiązków; o zachowywanie Bożych przykazań, które nie tylko nie straciły nic ze swojej aktualności, ale jeszcze bardziej w naszych czasach na niej zyskały. Mamy starać się czynić dobrze to, co do nas należy, dokładnie, z poświęceniem, pokonując trudności, których nie musimy szukać, bo one same się pojawiają. 

„Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?” (Łk 9,25). Okoliczności, jakie przeżywamy (zwłaszcza wojna za wschodnią granicą, ataki na chrześcijan w różnych częściach świata, propagowanie idei sprzecznych z naszą religią) wymagają od nas szczególnej czujności, aby „siebie nie zatracić”. Łatwo bowiem jest ulec obiecywanym przyjemnościom, radościom, rozrywkom, za którymi kryje się pustka i zniechęcenie do życia. 

Ave crux, spes unica! – Witaj krzyżu, jedyna nadziejo! Te słowa są nam szczególnie bliskie w Wielkim Poście, jak były bliskie męczennikom za wiarę, wśród których szczególne miejsce zajmuje św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Nosiła znak krzyża nie tylko w imieniu nadanym w Karmelu, ale przede wszystkim w codziennym życiu, aż po śmierć w komorze gazowej w Auschwitz. Nie znamy ostatnich chwil jej życia, ale biorąc pod uwagę jej wcześniejsze wybory i codzienną postawę, możemy być przekonani, że także tam, w trudnych chwilach codzienności, z ufnością i pokorą, wybierała Boga i Jego Krzyż. 

Niech każdy z nas zastanowi się, co szczególnie mu przeszkadza, aby w sposób bardziej świadomy i pełniejszy móc wziąć krzyż, związany z cierpieniem i wyrzeczeniami, ale też dający jedyną prawdziwą nadzieję, która zawieść nie może.