26
stycznia
piątek
Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
2 Tm 1,1-8
Psalm responsoryjny:
Ps 96
Drugie czytanie:
Tt 1, 1-5
Werset przed Ewangelią:
Łk 4, 18
Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Patroni:

  • św. Tymoteusz i Tytus,
  • św. Teogenes,
  • św. Paula,
  • św. Ksenofon, Maria, Jan i Arkadiusz ,
  • św. Alberyk,
  • św. Augustyn {Eystein} Erlandssón,
  • bł. Maria de la Dive,
  • bł. Michał Kozal
Kolor szat: biały

Liturgia na dzień 2024-01-26:

Pierwsze czytanie

2 Tm 1,1-8
Czytanie z Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

Paweł, z woli Boga apostoł Chrystusa Jezusa, posłany dla głoszenia życia obiecanego w Chrystusie Jezusie, do Tymoteusza, swego umiłowanego dziecka. Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana.

Dziękuję Bogu, któremu służę jak moi przodkowie z czystym sumieniem, gdy zachowuję nieprzerwaną pamięć o tobie w moich modlitwach. W nocy i we dnie pragnę cię zobaczyć, pomny na twoje łzy, by napełniła mnie radość na wspomnienie wiary bez obłudy, jaka jest w tobie; ona to zamieszkała pierwej w twej babce Lois i w twej matce Eunice, a pewien jestem, że mieszka i w tobie.

Z tej właśnie przyczyny przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez włożenie moich rąk. Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga.

Psalm responsoryjny

Ps 96
Ps 96 (95), 1-2. 3. 7-8a i 10 (R.: por. 3)

Pośród narodów głoście chwałę Pana.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Śpiewajcie Panu, *
sławcie Jego imię:

Pośród narodów głoście chwałę Pana.

Każdego dnia głoście Jego zbawienie. *
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
rozgłaszajcie Jego cuda *
pośród wszystkich ludów.

Pośród narodów głoście chwałę Pana.

Oddajcie Panu, rodziny narodów, *
oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu, *
przynieście dary i wejdźcie na Jego dziedzińce.

Pośród narodów głoście chwałę Pana.

Głoście wśród ludów, *
że Pan jest królem.
On świat tak utwierdził, że się nie zachwieje, *
będzie sprawiedliwie sądził ludy.

Pośród narodów głoście chwałę Pana.

Drugie czytanie

Tt 1, 1-5
1. czytanie do wyboru


Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa

Paweł, sługa Boga i apostoł Jezusa Chrystusa, posłany, aby szerzyć wśród wybranych Bożych wiarę i poznanie prawdy wiodącej do życia w pobożności, w nadziei życia wiecznego, jakie przyobiecał przed wiekami prawdomówny Bóg, a we właściwym czasie objawił swe słowo przez nauczanie powierzone mi z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego – do Tytusa, dziecka mego prawdziwego we wspólnej nam wierze. Łaska i pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, Zbawiciela naszego.

Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów, jak ci zarządziłem.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Łk 4, 18
Alleluja, Alleluja, Alleluja

Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ewangelia

Łk 10, 1-9
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich:

«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.

Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».

[Uwaga. Zamiast czytań z proprium sanctorum można zastosować również czytania z lectio continua]

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Inwestujmy w rodzinę i w gminę chrześcijańską  

ks. Antoni Bartoszek ks. Antoni Bartoszek

Inwestujmy w rodzinę i w gminę chrześcijańską    

Różnymi drogami wiara dociera do serca człowieka. Czasem następuje nagłe nawrócenie poprzez bezpośrednią ingerencję Bożą, jak w przypadku Pawła. 25 stycznia wspominamy w liturgii to wydarzenie. Częściej jednak wiara jest przekazywana przez tradycję. Przekaz wiary ma charakter sztafety, w której jedni drugim opowiadają prawdy Boże. Następni mają kontynuować wiarę tych, którzy byli przed nimi. Właśnie taki przekaz wiary przybliża nam wspomnienie (26 stycznia) dwóch bliskich towarzyszy apostoła Pawła: Tymoteusza i Tytusa. Ich życie wskazuje na dwa szczególne miejsca, w których głoszona jest wiara.

Po pierwsze, wiara przekazywana jest w rodzinie. W Drugim Liście do Tymoteusza Paweł pisze tak: „W nocy i we dnie pragnę cię zobaczyć – pomny na twoje łzy – by napełniła mnie radość, na wspomnienie bezobłudnej wiary, jaka jest w tobie; ona to zamieszkała pierwej w twojej babce Lois i w twej matce Eunice, a pewien jestem, że mieszka i w tobie”. Paweł wie, że Tymoteusz posiada wiarę dzięki swojej babce i matce. Przekaz wiary dokonał się w rodzinie. Przy czym nie wszystko w tamtym domu było takie oczywiste. Ojciec Tymoteusza był poganinem.

Dom Tymoteusza jest dla nas ważnym przykładem. To w rodzinie powinna być przekazywana wiara: z pokolenia na pokolenie. Kluczowe w tym względzie jest wychowanie religijne. Ważna jest wspólna modlitwa, rodzinny udział w sakramentach oraz pielęgnowanie tradycji chrześcijańskich, bo one są nośnikami wiary. Wszystko to wcale nie jest takie proste. W naszych rodzinach są ludzie wierzący i niewierzący, są tacy, którzy mają życie poukładane, ale też tacy, którzy żyją w sytuacjach pogmatwanych i nieuporządkowanych. Ważne, by ci, którzy w rodzinie są ludźmi wierzącymi, dawali o wierze czytelne świadectwo, wyraźnie o niej opowiadając. Tak jak było w życiu babki i matki Tymoteusza.

Po drugie, wiara jest przekazywana przez hierarchiczną strukturę Kościoła, której zaczątki są widoczne we wzajemnych relacjach między Pawłem a jego współpracownikami Tymoteuszem i Tytusem. Obydwu z nich Paweł ochrzcił i dlatego nazywa ich swoimi duchowymi dziećmi. Obydwu ustanowił odpowiedzialnymi za lokalne wspólnoty: Tymoteusza w Efezie, Tytusa na Krecie. W Drugim Liście do Tymoteusza Paweł wspomina ten właśnie moment ustanowienia: „Z tej właśnie przyczyny przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez nałożenie moich rąk”. Zaś w Liście do Tytusa wzywa swojego współpracownika, by z kolei on ustanowił kolejnych odpowiedzialnych: „W tym celu zostawiłem cię na Krecie, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów, jak ci zarządziłem”. Widzimy, jak misja apostoła owocuje, najpierw poprzez zaangażowanie jego współpracownika, a potem przez ustanowienie prezbiterów. Jesteśmy świadkami tego, jak rodzą się pierwsze gminy chrześcijańskie, które mają charakter terytorialny. G. Lohfink pisał: "Koncepcja Kościoła gmin. (...) Po Wielkanocy model ten stał się ostateczną formą Kościoła: Kościołem jako siecią gmin".  

Działalność Pawła, Tymoteusza i Tytusa daje nam wiele światła odnośnie do tworzenie wspólnot, w których przekazywana jest wiara. Doświadczenie tych wielkich misjonarzy potwierdza, że priorytetową dla Kościoła i przekazu wiary w Kościele pozostaje parafia jako struktura terytorialna; nawet, jeśli wielu ludzi nie czuje już głębokiego związku z parafią i wybiera sobie różne kościoły do przeżywania niedzielnej Eucharystii, a w internecie przekraczającym wszelkie terytoria działają tzw. misjonarze digitalni. To w parafiach znajdują się księgi chrzcielne. To w parafiach dzieci przyjmują sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Parafie są punktami wyjścia do załatwienia spraw małżeńskich. Podobnie jest z pogrzebami. Parafia jest mocno powiązana ze strukturą sakramentalną Kościoła i dlatego posiada niepowtarzalną siłę budowania, umacniania i przekazywania wiary.

By życie parafii mogło się rozwijać, potrzebni są prezbiterzy, tak jak ich potrzebę widział dla każdego miasta Krety św. Paweł. Dlatego też troska o powołania kapłańskie jest kluczowa. Potrzebna jest wielka modlitwa w tej intencji zgodnie ze słowami z Ewangelii: „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. 

Rodzina i gmina chrześcijańska, czyli parafia, są niezmiennie kluczowe dla przekazywania wiary. Parafia służy rodzinom, umacniając ich wiarę, zaś dzięki wsparciu rodzin, także temu materialnemu, żyją parafie. Inwestujmy w rodzinę i parafię.