3
lutego
sobota
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika albo wspomnienie św. Oskara, biskupa
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
1 Krl 3, 4-13
Psalm responsoryjny:
Ps 119 (118), 9-10. 11-12. 13-14 (R.: por. 12b)
Werset przed Ewangelią:
J 10, 27
Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Patroni:

  • św. Błażej,
  • św. Ansgarius,
  • św. Symeon i Anna, ,
  • św. Celeryn, Celeryna, Wawrzyniec i Ignacy ,
  • św. Leonius,
  • św. Teridiusz i Remediusz,
  • św. Lupicyn,
  • św. Adelin,
  • św. Wereburga,
  • św. Berlinda,
  • bł. Helinandus,
  • bł. Jan Nelson,
  • św. Maria od św. Ignacego {Klaudyna} Thévenet,
  • bł. Maria Anna Rivier,
  • św. Maria Helena Stollenwerk

Liturgia na dzień 2024-02-03:

Pierwsze czytanie

1 Krl 3, 4-13
Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

Król Salomon udał się do Gibeonu, aby tam złożyć ofiarę, bo była tam wielka wyżyna. Salomon złożył na owym ołtarzu tysiąc ofiar całopalnych. W Gibeonie Pan ukazał się Salomonowi w nocy, we śnie. Wtedy Bóg rzekł: «Proś o to, co mam ci dać».

A Salomon odrzekł: «Ty okazywałeś Twemu słudze, Dawidowi, memu ojcu, wielką łaskę, bo postępował wobec Ciebie szczerze, sprawiedliwie i w prostocie serca. Ponadto zachowałeś dla niego tę wielką łaskę, że dałeś mu syna zasiadającego na jego tronie po dziś dzień. Teraz więc, o Panie, Boże mój, Ty ustanowiłeś królem Twego sługę w miejsce Dawida, mego ojca, a ja jestem bardzo młody i nie umiem rządzić. Ponadto Twój sługa jest pośród Twego ludu, który wybrałeś, ludu mnogiego, którego nie da się zliczyć ani też spisać z powodu jego mnóstwa. Racz więc dać Twemu słudze serce rozumne do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny?»

Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił. Bóg więc mu powiedział: «Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, oto spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i pojętne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie. I choć nie prosiłeś, daję ci ponadto bogactwo i sławę, tak iż za twoich dni podobnego tobie nie będzie wśród królów».

Psalm responsoryjny

Ps 119 (118), 9-10. 11-12. 13-14 (R.: por. 12b)
Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

Jak zachowa młodzieniec swoją drogę w czystości? *
Przestrzegając słów Twoich, Panie.
Z całego serca swego szukam Ciebie, *
nie daj mi odejść od Twoich przykazań.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

W sercu swoim zachowuję Twe słowa, *
aby nie zgrzeszyć przeciw Tobie.
Błogosławiony jesteś, Panie, *
naucz mnie swoich ustaw.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

Opowiadam moimi wargami *
wszystkie wyroki ust Twoich.
Więcej się cieszę z drogi wskazanej
przez Twe napomnienia *
niż z wszelkiego bogactwa.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 10, 27
Alleluja, alleluja, alleluja

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mk 6, 30-34
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.

Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Obowiązek odpoczynku

ks. Janusz Chyła ks. Janusz Chyła

Obowiązek odpoczynku  

Praca i odpoczynek nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie, wzajemnie potrzebują. Na kartach Biblii spotykamy wezwanie zarówno do pracy, jak i do odpoczynku, którego najpełniejszą formą jest świętowanie. Wzorcem w tym zakresie jest sam Bóg. On stwarza świat, a po dokonanym dziele odpoczywa. Odpoczynek szabatu to udział w radości Stwórcy z dzieła stworzenia. Skoro Bóg odpoczywa, to także my, stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, mamy naśladować Boga odpoczywając.

Zgodnie z objawieniem i naszym doświadczeniem, praca i odpoczynek służą człowiekowi. Pan Jezus widząc zmęczonych Apostołów, mówi do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Odpoczynek nie jest celem samym w sobie. Powinien uwzględniać potrzeby ciała i duszy stanowiące integralną całość.

Dobry odpoczynek sprawia, że po jego zakończeniu z nowym zapałem przystępujemy do realizacji obowiązków. Nie ma dla wszystkich ludzi jednej wspólnej odpowiedzi na pytanie jak odpoczywać. Ponieważ jest to uzależnione od upodobań, stylu życia i pracy, uwarunkowań rodzinnych, wieku, zdrowia, kondycji fizycznej, a także zasobności.

Warto zaznaczyć, że Jezus chce być blisko nas w każdym miejscu i czasie. W centrum świętowania – choćby jutrzejszej niedzieli – powinien być udział we Mszy świętej. A przeżywanie zimowych ferii, to okazja do pogłębienia więzi także z Chrystusem i Kościołem.