„Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” i „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?” – tak brzmiały tematy rozprawki, którą musieli napisać maturzyści przystępujący w poniedziałek do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna w poniedziałek po południu opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez maturzystów na egzaminie pisemnym z języka polskiego – obowiązkowym dla wszystkich abiturientów.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy („Język polski w użyciu” i „Test historycznoliteracki”) oraz napisać tekst własny – rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. Pisząc tekst własny, musieli odwołać się do utworów literackich i kontekstów. Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa.
Oba testy zawierały łącznie 14 zadań. Zadania odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów, m.in. „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, wiersza Jana Andrzeja Morsztyna „Wiosna”, „Pieśni 14.” Jana Kochanowskiego, „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza, „Tanga” Sławomira Mrożka
Źródło: PAP