reklama

„Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie!”. Przesłanie Franciszka na Narodowym Marszu Życia

Dzień po pogrzebie Franciszka, w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Organizatorzy przypomną marzenie papieża: „Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu”. Marsz wpisze się także w obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego jako hołd dla chrześcijańskiego dziedzictwa Polski.

AS

dodane 24.04.2025 13:55

W niedzielę, 27 kwietnia, tysiące Polaków wyjdzie na ulice Warszawy, by zamanifestować swoje przywiązanie do wartości, jaką jest ludzkie życie. Uczestnicy wyruszą z placu Zamkowego o godz. 12.30. Wcześniej, o godz. 11.00 odbędą się Msze św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła.

Narodowy Marsz Życia w ubiegłym orku zgromadził około 50 tys. osób – w reakcji na próbę obalenia prawa chroniącego życie.

„Niestety tamte zagrożenia nie minęły, a doszły do nich następne, związane przede wszystkim z atakiem na wychowanie dzieci w szkole, wolność słowa oraz osoby, dzieła i instytucje ważne dla Polski i cywilizacji życia. Ostatnie doniesienia związane z utworzeniem w Polsce tak zwanej przychodni aborcyjnej czy uśmierceniem w łonie matki dziecka tuż przed urodzeniem, w oparciu o nowe rozporządzenia, stawiają pod znakiem zapytania faktyczną ochronę prawa do życia w Polsce. Są też symbolicznym atakiem na dziedzictwo i nauczanie św. Jana Pawła II” – piszą na stronie internetowej organizatorzy.

Narodowy Marsz Życia wpisze się także w obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego, stając się nie tylko manifestacją w obronie życia i rodziny, ale także uroczystym hołdem dla chrześcijańskiego dziedzictwa naszej Ojczyzny. Będzie także „marszem wierności wobec tego żywego dziedzictwa koronacji, na które składają się niepodległość, suwerenność i wolność, ale także chrześcijańska wiara, narodowa tożsamość, silna rodzina i prawo do życia”.

W dzień po pogrzebie papieża Franciszka organizatorzy przypomną jego przesłanie pro-life, jakie skierował od Polaków w 2024 roku z okazji obchodzonego w Polsce Narodowego Dnia Życia.

„Myśląc o waszej ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej swoje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych” – powiedział Franciszek 24 marca 2024 roku podczas audiencji generalnej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się na temat ochrony życia – zarówno w kontekście aborcji, eutanazji, jak i troski o życie najsłabszych, ubogich oraz środowisko naturalne. Jego nauczanie na ten temat wpisuje się w szerszy kontekst „kultury życia” i integralnej ekologii.

Oto kilka kluczowych punktów jego nauczania:

  • Bezkompromisowa obrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci

Franciszek wielokrotnie podkreślał, że życie ludzkie jest święte: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nie można się nad tym targować.”(Przemówienie do uczestników zgromadzenia Papieskiej Akademii Życia, 2019). Papież stanowczo sprzeciwia się aborcji, określając ją jako „wynajmowanie płatnego zabójcy” (homilia z 10 października 2018 r.).

  • Ochrona życia w każdym jego wymiarze

Franciszek podkreśla, że obrona życia nie ogranicza się tylko do spraw bioetycznych. Obejmuje także: walkę z ubóstwem, troskę o uchodźców i migrantów, opiekę nad chorymi i starszymi, ochronę środowiska. W encyklice „Laudato si’” (2015) papież mówi o „integralnej ekologii”, gdzie troska o planetę łączy się z troską o człowieka, zwłaszcza o najsłabszych.

  • Odrzucenie „kultury odrzucenia”

Franciszek często mówi o współczesnym społeczeństwie jako o „kulturze odrzucenia”, w której niepotrzebni – starzy, chorzy, nienarodzeni, ubodzy – są eliminowani.

  • Miłosierdzie wobec osób zranionych

Mimo jednoznacznej obrony życia, Franciszek kładzie duży nacisk na miłosierdzie. Dotyczy to np. kobiet, które dokonały aborcji: „Nie ma grzechu, którego Bóg nie mógłby przebaczyć, jeśli serce szczerze prosi o przebaczenie.” W 2016 r. dał każdemu kapłanowi prawo do rozgrzeszania z grzechu aborcji – co wcześniej zastrzeżone było dla biskupa lub specjalnie uprawnionego kapłana.

 

1 / 1

reklama