Blisko 40 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całej Polski weźmie udział w piątej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. Podczas wydarzenia, które pod hasłem „Solidarność ludzkich serc” potrwa od 22 do 27 sierpnia uczestnicy będą mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkają się ze świadkami wydarzeń, historykami i edukatorami.
Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w wyjątkowej inicjatywie edukacyjno-historycznej, odwiedzając ważne miejsca pamięci związane z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Bydgoszcz, Górsk oraz tamę we Włocławku. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a współorganizatorem Instytut Pamięci Narodowej.
IPN zapewni uczestnikom wsparcie merytoryczne poprzez obecność historyków i edukatorów, którzy przybliżą zagadnienia dotyczące Solidarności, stanu wojennego, relacji państwo–Kościół oraz działalności IV Departamentu MSW. Muzeum udostępni również historyczne miejsca, w tym dawne mieszkanie księdza Popiełuszki, obecnie mieszczące Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu.
W programie przewidziane są spotkania ze świadkami historii. Uczestników odwiedzi m.in. Marek Popiełuszko, bratanek księdza Jerzego, który opowie o jego rodzinnym domu w podlaskich Okopach. Gośćmi wydarzenia będą również Bożena Laskiewicz, organizatorka transportów pomocy medycznej z Londynu do parafii św. Stanisława Kostki w czasie stanu wojennego, oraz Józef Żyła – górnik ze Śląska, uczestnik Mszy za Ojczyznę.
Młodzież weźmie udział w warsztatach „Zło dobrem zwyciężaj”, podczas których specjaliści od komunikacji bez przemocy będą mówić o przeciwdziałaniu hejtowi. Ciekawym elementem będzie również miejska gra terenowa śladami ks. Popiełuszki.
„Młodzież jest bardzo dobrym i uważnym odbiorcą historii księdza Jerzego, ponieważ wartości, o które walczył, nigdy się nie przedawniają” – podkreśla Paweł Kęska, pracownik Muzeum i organizator wydarzenia.
Nowością tegorocznej, piątej już edycji Letniej Szkoły Pamięci, jest zaangażowanie młodzieżowej kadry współorganizatorów – wyłonionej spośród uczestników poprzednich edycji. Młodzi przewodnicy i opiekunowie od lat aktywnie współpracują z warszawskim muzeum.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Metropolita Warszawski, arcybiskup Adrian Galbas.
Źródło: ekai.pl