reklama

Ekologiczna świadomość młodych ludzi

Dla jednych kryzys klimatyczny jest faktem, dla innych tylko wątpliwą hipotezą. W grupie społecznej, która być może już w niedalekiej przyszłości zmierzy się z jego skutkami, czyli osób do 30 roku życia, panuje duża rozbieżność co do punktów widzenia i opinii na ten temat.

MG

nowyswiat24.pl

dodane 31.07.2021 10:22

Grupa badawcza Critical Quantity przeprowadziła ostatnio badanie społeczne dla francuskiego dziennika „La Croix”, analizując przekonania ekologiczne młodych ludzi. Wykonano je na reprezentatywnej dla społeczeństwa francuskiego grupie 2000 osób w wieku od 16 do 30 lat, na podstawie panelu Kantar profiles i z wykorzystaniem metody kwotowej. Do zrealizowanego w dniach od 8 kwietnia do 3 maja 2021 roku badania użyto kwestionariusza internetowego.

Badano szczegółowo świadomość kryzysu ekologicznego i jego następstw, a rezultaty pokazały dużą niejednorodność poglądów na ten temat. Wyróżniono aż pięć zasadniczych postaw w analizowanej grupie wiekowej.

Pierwszą grupę określono jako „ekoinwestorzy”. Stanowią ją osoby najbardziej zaangażowane ekologicznie, reprezentujące 18% badanej próby. To ludzie, którzy są głęboko zaniepokojeni problemem zanieczyszczenia środowiska i związanymi z tym zmianami klimatu. Podejmują eko-działania zarówno w życiu osobistym, jak i poprzez udział w manifestacjach.

19% całości badanych stanowią „moderniści”. To również grupa nakierowana na ochronę środowiska, jednak w mniejszym stopniu. Często zmniejszają spożycie mięsa czy ilość podróży, choć w odróżnieniu od krytycznych w stosunku do postępu technicznego przedstawicieli pierwszej grupy są przekonani, że nauka i nowoczesna gospodarka kapitalistyczna zdołają uporać się z kryzysem.

Jak zauważa Yann Le Lann, wykładowca socjologii na Uniwersytecie w Lille i koordynator badań: „W obu grupach poziom świadomości jest wysoki. A jednak ich koncepcja ekologii nie jest taka sama”.

Trzecią, zaledwie 6% grupę stanowią ludzie negujący istnienie kryzysu ekologicznego, którzy bywają wręcz wrogo nastawieni wobec tej tezy. Ich pomysł na przeciwdziałanie niszczeniu przyrody dotyczy co najwyżej zamieszkiwanego regionu, a ta „terytorialna koncepcja ekologii” przejawia się ochroną pobliskiego krajobrazu, dbaniem o jego czystość i jakość gleb, choć już niekoniecznie wiąże się z popieraniem energii odnawialnej.

Jednak to dwie ostatnie grupy stanowią 57-procentową większość. W ich przypadku trudno znaleźć jeden, wspólny mianownik poza zdystansowaniem od spraw środowiska. Pomimo pewnej świadomości ekologicznej ta część badanych nie podejmuje żadnych starań w tej kwestii. Większe zaangażowanie wykazują tu „zdystansowani zwolennicy” (38%) niż „obojętni” (19%). Dla badaczy jest to wskazówka, że „ekologia niekoniecznie kształtuje świadomość i praktyki polityczne” młodych ludzi.

Ekologiczna świadomość młodych ludzi

źródło: www.nowyswiat24.com.pl
1 / 1

reklama