Czterodniowy tydzień pracy? Brytyjscy naukowcy pokazali, jakie przyniesie korzyści

Mniejszy stres, większa lojalność i wydajność w pracy to tylko niektóre pozytywne rezultaty skróconego tygodnia pracy – wynika z najnowszych badań naukowców z University of Cambridge i z Boston College w USA.

A co, gdyby twój szef zaproponował dzień wolnego w tygodniu? Brzmi jak fikcja? Takiego eksperymentu podjęło się 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, które zdecydowały się na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób. Łącznie było to około 2900 pracowników różnych branż: od handlu internetowego, po usługi finansowe, nieruchomości, IT, branżę hotelarską, opiekę medyczną, a nawet lokalny sklep rybny.

Badanie trwało sześć miesięcy od czerwca 2022 r. i nie wiązało się ze spadkiem płac. Wyniki, które zaprezentowali naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA, okazały się zaskakujące. Badanie jest jak dotąd największym opracowaniem skutków czterodniowego tygodnia roboczego, a także pierwszym, które jako metodologię badawczą zastosowało wywiady pogłębione.

„Skrócenie czasu pracy, bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym osób w wieku roboczym. Nie wpłynęło natomiast na pogorszenie wydajności” – piszą we wnioskach opublikowanego na stronie Uniwersytetu w Cambridge badacze.

71 proc. pracowników po redukcji czasu pracy odczuwało mniejsze wypalenie zawodowe, a 39 proc., że jest mniej zestresowanych w porównaniu do poprzedniej sytuacji. Naukowcy odnotowali także 65-procentową redukcję dni chorobowych, a o 57 proc. spadła liczba pracowników rezygnujących z pracy na rzecz innej firmy.

Przez cały czas trwania eksperymentu, naukowcy ankietowali pracowników, aby na bieżąco śledzić skutki dodatkowego dnia wolnego na jakość ich życia. Wielu respondentów stwierdziło, że w nowej sytuacji łatwiej jest im zrównoważyć pracę z zobowiązaniami rodzinnymi i społecznymi: spokojniej wykonywać zakupy, prace domowe, zajęcia rekreacyjne, na które do tej pory nie było czasu. „Niektórzy rozwinęli stare zainteresowania, inni znaleźli całkiem nowe, jeszcze inni wykorzystali ten czas na podniesienie kwalifikacji zawodowych. Wszyscy bez wyjątku zatrudnieni zgłosili, że wykonują więcej czynności, które sprawiają im przyjemność: od sportu, przez gotowanie, tworzenie muzyki, po wolontariat” – relacjonują badacze.

60 proc. pracowników stwierdziło, że może teraz efektywniej opiekować się dziećmi i innymi członkami rodziny, a 62 proc., że łatwiej im angażować się w życie społeczne. Dla niektórych rodziców dodatkowy dzień wolny w środku tygodnia oznaczał oszczędności na wydatkach na opiekę nad dziećmi.

Dodatkowym elementem badania były obszerne wywiady, jakie autorzy przeprowadzili z osobami zarządzającymi firmami. Dają one wiedzę, w jaki sposób firmy zrealizowały zamierzone cele podczas krótszego tygodnia pracy. Metodami, które to umożliwiły, były m.in: krótsze spotkania zespołów, jaśniej wytłumaczone programy działania, wprowadzenie „okresów skupienia”, zreformowanie poczty e-mail, tworzenie list zadań na koniec każdego dnia dla skutecznego przekazywania obowiązków następcom. „Wyraźnie dało się zauważyć zmianę podejścia pracowników. Wyeliminowali długie spotkania towarzyskie w czasie pracy. Mieli mniejszą skłonność do tzw. zabijania czasu, za to aktywniej poszukiwali technologii, które poprawiłyby ich wydajność” – zauważa kierownik grupy badawczej, socjolog z University of Cambridge, prof. Brendan Burchell.

Według badaczy krótszy tydzień pracy okazał się korzystny w różnych sektorach gospodarki: przychody objętych badaniem firm nie spadły, pPrzeciwnie - po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły średnio o 1,4 proc.

Pod koniec sześciomiesięcznego okresu próbnego 92 proc. menedżerów stwierdziło, że zamierza kontynuować tę zamianę, a 18 firm potwierdziło, że wprowadzi ją na stałe. „Prawie wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, opowiadali także, że dostają ogrom pytań od innych firm ze swojej branży, które są zainteresowane pójściem w ich ślady” – mówią autorzy badania.

„Pracodawcy z naszego pilotażu są przekonani, że powszechny czterodniowy tydzień pracy kiedyś nadejdzie. Dla mnie osobiście jest to budujące, bo oznacza lepsze życie zawodowe i rodzinne dla tak wielu ludzi” – podsumowuje prof. Burchell.

źródło: PAP

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama