14
lutego
wtorek
Świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa - patronów Europy
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dz 13,46-49
Psalm responsoryjny:
Ps 117
Werset przed Ewangelią:
Łk 4, 18
Ewangelia:
Łk 10,1-9

Patroni:

  • św. Cyryl i Metody,
  • św. Walenty,
  • św. Witalis,
  • św. Zenon,
  • św. Basjan, Tonionus, Prot, Lucjusz, Cyrion, Agaton, Mojżesz, Dionizy i Ammonius ,
  • św. Eleuchadius,
  • św. Auksencjusz,
  • św. Nostrian,
  • św. Antonin,
  • św. Jan Chrzciciel od Poczęcia García,
  • bł. Wincenty Vilar David

Liturgia na dzień 2023-02-14:

Pierwsze czytanie

Dz 13,46-49
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł i Barnaba powiedzieli do Żydów: „Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: «Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi»”.

Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju.

Psalm responsoryjny

Ps 117
Ps 117 (116), 1-2 (R.: por. Mk 16, 15)

Idźcie i głoście światu Ewangelię.

Chwalcie Pana, wszystkie narody,
wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
bo potężna nad nami Jego łaska,
a wierność Pana trwa na wieki.

Idźcie i głoście światu Ewangelię.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Łk 4, 18
Alleluja, alleluja, alleluja

Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Łk 10,1-9
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.

Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.

Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.

W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę.

Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Krańce ziemi są blisko

ks. Janusz Chyła ks. Janusz Chyła

Człowiek zakochany ma potrzebę opowiadania o swojej miłości. Dlatego też Ewangelia przyjęta rozumem i sercem przynagla do dzielenia się nią. Apostołowie przekonani o tym poszli i głosili Dobrą Nowinę aż po „krańce ziemi”. Ich dzieło nie zostało zakończone, a „krańce ziemi” różnie rozumiane wciąż oczekują na orędzie zbawienia. Wcale nie muszą to być miejsca odległe w znaczeniu przestrzennym. Istnieją nie tylko miejsca, do których Słowo Boże nigdy nie dotarło, ale i takie, do których przestało docierać.

Potrzeba misji staje się nagląca również w Polsce i Europie, której patronują święci Cyryl i Metody. Europa, której historia jest ściśle związana z chrześcijaństwem zdają się odcinać od swoich korzeni. Jest to główną przyczyną obecnych kryzysów. I to nie tylko moralnych.

Dziś „krańce ziemi” to także cyfrowy kontynent – Internet. Papież Benedykt XVI nauczał: „Również w świecie Internetu, dzięki któremu na milionach monitorów mogą pojawiać się miliardy obrazów na całym świecie, powinno być widoczne oblicze Chrystusa i słyszalny Jego głos, «bowiem tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa, nie ma go również dla człowieka»”.

Tak jak przed laty, kiedy Pan Jezus powołał i posłał pierwszych uczniów, tak i dziś potrzeba głosicieli Dobrej Nowiny. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Odważne przyjęcie powołania i realizacja posłania, pozwala nam doświadczyć i innym głosić, że „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.