13
kwietnia
czwartek
Oktawa Wielkanocy
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dz 3, 11-26
Psalm responsoryjny:
Ps 8
Werset przed Ewangelią:
Ps 118 (117), 24
Ewangelia:
Łk 24, 35-48

Patroni:

  • św. Marcin Pp I,
  • św. Carpus, Papylus i Agathonica ,
  • św. Ursus,
  • św. Hermenegildus,
  • bł. Ida,
  • św. Caradocus,
  • bł. Albertyn,
  • bł. Ida,
  • bł. Małgorzata,
  • bł. Franciszek Dickenson i Milo Gerard,
  • bł. Jan Lockwood i Edward Catherick,
  • bł. Scubilio {Jan Bernard} Rousseau

Liturgia na dzień 2023-04-13:

Pierwsze czytanie

Dz 3, 11-26
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy chromy, uzdrowiony, trzymał się Piotra i Jana, cały lud zdumiony zbiegł się do nich w krużganku, który zwano Salomonowym.

Na ten widok Piotr przemówił do ludu: «Mężowie izraelscy! Dlaczego dziwicie się temu? I dlaczego także patrzycie na nas, jakbyśmy własną mocą lub pobożnością sprawili, że on chodzi? Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.

I przez wiarę w Jego imię temu człowiekowi, którego oglądacie i którego znacie, imię to przywróciło siły. Wiara wzbudzona przez niego dała mu tę pełnię sił, którą wszyscy widzicie.

Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi. A Bóg w ten sposób spełnił to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków.

Powiedział przecież Mojżesz: „Proroka jak ja wzbudzi wam Pan, Bóg nasz, spośród braci waszych. Słuchajcie Go we wszystkim, co wam powie. A każdy, kto nie posłucha tego Proroka, zostanie usunięty z ludu”. Zapowiadali te dni także wszyscy prorocy, którzy przemawiali od czasów Samuela i jego następców.

Wy jesteście synami proroków i przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: „Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi”. Dla was najpierw wskrzesił Bóg Sługę swego i posłał Go, aby błogosławił każdemu z was w odwracaniu się od grzechów».

Psalm responsoryjny

Ps 8
Psalm (Ps 8, 2ab i 5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2ab))

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
Albo: Alleluja

O Panie, nasz Panie, *
jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi.
Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, *
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
Albo: Alleluja

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów, *
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich, *
wszystko złożyłeś pod jego stopy:

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
Albo: Alleluja

Owce i bydło wszelakie, *
i dzikie zwierzęta,
ptaki niebieskie i ryby morskie, *
wszystko, co szlaki mórz przemierza.

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
Albo: Alleluja

Można odmawiać sekwencję: Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Ps 118 (117), 24
Alleluja, alleluja, alleluja

Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się nim i weselmy.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Łk 24, 35-48
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.

A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»

Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

„Pokój wam!” (Łk 24,36)

ks. Waldemar Turek ks. Waldemar Turek

W oktawie wielkanocnej czytamy opisy ewangeliczne o spotkaniach  Zmartwychwstałego Pana ze swoimi uczniami. Autorzy tekstów zwracają uwagę na różnorodność reakcji ze strony tych, którym dane było spotkać Zwycięzcę śmierci. Jednocześnie ukazują jak trudno było im uwierzyć w zmartwychwstanie Jezusa mimo tego, że wielokrotnie Chrystus o nim mówił i je zapowiadał.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii uczniowie z Emaus opowiadają o swoim spotkaniu ze Zmartwychwstałym podkreślając fakt, że rozpoznali Go dopiero przy łamaniu chleba. W trakcie opowiadania „On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: Pokój wam!” (Łk 24,36).

Ewangelista zaznacza, że uczniowie byli zatrwożeni i zalęknieni (por. Łk 24,37). Nie może umknąć naszej uwadze ten szczegół: Jezus obdarza pokojem i ufnością tych, którzy są przestraszeni. Można tu pokusić się o stwierdzenie o ogólniejszym charakterze: Bóg interweniuje, aby nam pomóc, w tę dziedzinę naszego życia, w której wykazujemy największe braki i która jest źródłem naszego niepokoju i braku ufności.

„Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?” (Łk 24,38). Jezus próbuje zachęcić swoich uczniów i nas wszystkich do spojrzenia w głąb naszych serc i umysłów, abyśmy znaleźli rzeczywiste przyczyny naszego lęku i niepokoju, które niekiedy nas paraliżują także w innych dziedzinach naszego życia. Może chodzić o przyczyny wewnętrzne albo te pochodzące z zewnątrz. Dzisiaj np. boimy się, aby inwazja rosyjska na Ukrainę nie spowodowała rozszerzenia się konfliktu także na nasz kraj.

„Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się’ (Łk 24,39). W owym wyrażeniu: „To Ja jestem” dostrzegamy stwierdzenie bóstwa Jezusa. On jest prawdziwie naszym Panem i jedynie On jest w stanie wyzwolić nas z różnego rodzaju lęków, jakie nam towarzyszą i obdarzyć nas prawdziwym pokojem. Wielu świętych, poczynając od zalęknionych swego czasu apostołów, ukazało później odwagę i ufność Jezusowi w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Dzisiaj również nie brakuje nam takich prawdziwych świadków wiary. Wystarczy wspomnieć chrześcijankę pakistańską Asię Bibi, która spędziła w więzieniu prawie 10 lat niesłusznie oskarżona o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Sama wyznała: „Nie przeżyłabym tylu lat w więzieniu, gdyby nie moja wiara. W przyszłości chciałabym się stać głosem tych wszystkich, którzy w mojej ojczyźnie wciąż cierpią z powodu niesprawiedliwej ustawy o bluźnierstwie”.

Niech słowa Jezusa „Pokój wam!” będą także dla nas źródłem mocy, ufności i entuzjazmu w podejmowaniu codziennych wyzwań i realizacji zadań wynikających z naszego powołania.

„Pokój wam!” (Łk 24,36)