8
maja
poniedziałek
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dz 20, 17-18a. 28-32. 36
Psalm responsoryjny:
Ps 100, 1-2. 3. 4b-5ab (R.: por. 3c)
Drugie czytanie:
Rz 8, 31b-39
Werset przed Ewangelią:
J 10, 14
Ewangelia:
J 10, 11-16

Patroni:

  • św. Stanisław,
  • św. Wiktor,
  • św. Akacjusz,
  • św. Helladiusz,
  • św. Arseniusz,
  • św. Gibrian,
  • św. Dezyderat,
  • św. Bonifacy Pp IV,
  • św. Benedykt Pp II,
  • św. Metro,
  • św. Wiro,
  • bł. Amatus Ronconi,
  • bł. Anioł z Massatio,
  • bł. Alojzy Rabata,
  • bł. Maria Katarzyna od św. Augustyna {Katarzyna} Simon de Longprey,
  • bł. Ulryka {Franciszka} Nisch

Liturgia na dzień 2023-05-08:

Pierwsze czytanie

Dz 20, 17-18a. 28-32. 36
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł, posławszy z Miletu do Efezu, wezwał starszych Kościoła.

A gdy do niego przybyli, przemówił do nich: «Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.

Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi».

Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi.

Psalm responsoryjny

Ps 100, 1-2. 3. 4b-5ab (R.: por. 3c)
My ludem Pana i Jego owcami

Wykrzykujcie na cześć Pana, wszystkie ziemie, *
służcie Panu z weselem.
Stawajcie przed obliczem Pana *
z okrzykami radości.

My ludem Pana i Jego owcami

Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, *
On sam nas stworzył,
jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.

My ludem Pana i Jego owcami

W Jego bramy wśród dziękczynienia, *
z hymnami w Jego przedsionki.
Albowiem Pan jest dobry, *
Jego łaska trwa na wieki.

My ludem Pana i Jego owcami

Drugie czytanie

Rz 8, 31b-39
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:

Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej, zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami?

Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Jak to jest napisane: «Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź».

Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 10, 14
Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 10, 11-16
Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział:

«Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Stanisław pasterz

ks. Arkadiusz Nocoń ks. Arkadiusz Nocoń

     „Ja jestem dobrym pasterzem”. Dobry Pasterz, o którym Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii, to najpierw On sam, a później ci wszyscy, którzy wiernie Go naśladują, jak patron dnia dzisiejszego i patron Polski – św. Stanisław, biskup i męczennik. On również „znał swoje owce” i „zależało mu na nich”, dlatego był tak wrażliwy na ludzką krzywdę i biedę. Nie tylko więc – jak piszą kroniki – dzielił się szczodrze tym, co posiadał z potrzebującymi, ale i „bronił swych owiec przed wilkiem”, którym w pewnej chwili okazał się ówczesny władca Polski – Bolesław Śmiały, uciskający swych poddanych, a czasem wręcz wobec nich okrutny.

     „Najemnik opuszcza owce, pasterz nigdy”. Biskup Stanisław miał do wyboru albo tzw. „rację stanu” (i „święty spokój”), albo konflikt z królem (i raczej pewną śmierć). Stanisław nie był najemnikiem nie uciekł więc przed niebezpieczeństwem, tylko stawił wilkowi czoła. Najpierw więc upomniał króla za jego naganne postępowanie, a później, gdy król jego upomnienie zignorował, rzucił na niego klątwę, wykluczając go ze społeczności Kościoła. W tamtym czasie klątwa miała również skutki cywilne, co w przypadku króla oznaczało, że poddani nie musieli mu być posłuszni. Bolesław Stanisławowi tego nie darował i postanowił go zabić.

     „Życie moje oddaję za owce”. Autorytet biskupa Krakowa był już jednak wówczas tak wielki, że nie znalazł się nikt, kto gotów byłby wykonać zamiar króla. Bolesław musiał więc zabić biskupa sam. 11 kwietnia 1079 roku, podczas sprawowania przez Stanisława Najświętszej Ofiary, król ciął go kilkakrotnie mieczem zadając mu śmierć (siedem śladów z tyłu czaszki biskupa potwierdza ten przekaz tradycji). Na wieść o zabójstwie Stanisława, w czasie mszy świętej, u stóp ołtarza, cały naród powstał przeciw władcy, zmuszając go do opuszczenia kraju i udania się na banicję. Dziewięćset lat po tym wydarzeniu, w 1979 roku, przybył na Skałkę, miejsce śmierci św. Stanisława, jego następca na stolicy biskupiej w Krakowie i pierwszy w historii polski papież Jan Paweł II. Dziś, w uroczystość Patrona Polski, módlmy się, przez wstawiennictwo tych dwóch świętych, o dobrych, odważnych i świętych pasterzy, ale i o mądry lud, gotów stanąć w ich obronie i „wysłać na banicję” tych, którzy zabijają mieczem i „słowem złym jak nożem”.