29
listopada
środa
XXXIV Tydzień zwykły
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dn 5, 1-6. 13-14. 16-17. 23-28
Psalm responsoryjny:
Dn 3
Werset przed Ewangelią:
Ap 2, 10c
Ewangelia:
Łk 21, 12-19

Patroni:

  • św. Saturnin z Kartaginy,
  • św. Saturnin,
  • św. Filomen,
  • św. Illuminata,
  • św. Radbod,
  • bł. Edward Burden,
  • bł. Jerzy Errington, Wilhelm Gibson i Wilhelm Knight ,
  • bł. Dionizy od Bożego Narodzenia {Piotr} Berthelot i Redemptus od Krzyża {Tomasz} Rodriguez,
  • św. Franciszek Antoni Fasani,
  • bł. Alfred Simón Colomina

Liturgia na dzień 2023-11-29:

Pierwsze czytanie

Dn 5, 1-6. 13-14. 16-17. 23-28
Czytanie z Księgi proroka Daniela

Król Baltazar urządził dla swych możnowładców w liczbie tysiąca wielką ucztę i pił wino wobec tysiąca osób. Gdy zasmakował w winie, rozkazał Baltazar przynieść srebrne i złote naczynia, które jego ojciec, Nabuchodonozor, zabrał ze świątyni w Jerozolimie, aby mogli z nich pić król oraz jego możnowładcy, jego żony i nałożnice.

Przyniesiono więc złote i srebrne naczynia zabrane ze świątyni w Jerozolimie; pili z nich król, jego możnowładcy, jego żony i jego nałożnice. Pijąc wino, wychwalali bożków złotych i srebrnych, miedzianych i żelaznych, drewnianych i kamiennych.

W tej chwili ukazały się palce ręki ludzkiej i pisały za świecznikiem na wapnie ściany królewskiego pałacu. Król zaś widział piszącą rękę. Twarz króla zmieniła się, myśli jego napełniły się przerażeniem, jego stawy biodrowe uległy rozluźnieniu, a kolana jego uderzały jedno o drugie.

Wtedy przyprowadzono Daniela przed króla. Król odezwał się do Daniela: «Czy to ty jesteś Daniel, jeden z uprowadzonych z Judy, których sprowadził z Judy król, mój ojciec? Słyszałem o tobie, że posiadasz boskiego ducha i że stwierdzono u ciebie światło, rozwagę i nadzwyczajną mądrość. Słyszałem zaś o tobie, że umiesz dawać wyjaśnienia i rozwiązywać zawiłości. Jeśli więc potrafisz odczytać pismo i wyjaśnić jego znaczenie, zostaniesz odziany w purpurę i złoty łańcuch na szyję i będziesz panował jako trzeci w królestwie».

Wtedy odezwał się Daniel i rzekł wobec króla: «Dary swoje zatrzymaj, a podarunki daj innym! Jednakże odczytam królowi pismo i wyjaśnię jego znaczenie. Uniosłeś się przeciw Panu nieba. Przyniesiono do ciebie naczynia z Jego domu, ty zaś, twoi możnowładcy, twoje żony i twoje nałożnice piliście z nich wino. Wychwalałeś bogów srebrnych i złotych, miedzianych, żelaznych, drewnianych i kamiennych, którzy nie widzą, nie słyszą i nie rozumieją. Bogu zaś, w którego mocy jest twój oddech i wszystkie twoje drogi, czci nie oddałeś. Dlatego posłał On tę rękę, która nakreśliła to pismo.

A oto nakreślone pismo: Mene, mene, tekel ufarsin. Takie zaś jest znaczenie wyrazów: Mene – Bóg obliczył twoje panowanie i ustalił jego kres. Tekel – zważono cię na wadze i okazałeś się zbyt lekki. Peres – twoje królestwo uległo podziałowi, oddano je Medom i Persom».

Psalm responsoryjny

Dn 3
Dn 3, 62a i 63a i 64a i 65a. 66a i 67 (R.: por. 57b)

Chwalcie na wieki najwyższego Pana

Błogosławcie Pana, słońce i księżycu, *
błogosławcie Pana, gwiazdy na niebie.
Błogosławcie Pana, deszcze i rosy, *
błogosławcie Pana, wszystkie wichry niebieskie.

Chwalcie na wieki najwyższego Pana

Błogosławcie Pana, ogniu i żarze, *
błogosławcie Pana, upale i chłodzie.
Błogosławcie Pana, *
chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.

Chwalcie na wieki najwyższego Pana

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Ap 2, 10c
Alleluja, alleluja, alleluja

Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Łk 21, 12-19
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Będą was prześladować

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

Jezus kontynuuje swoją eschatologiczną przemowę. Po zapowiedzi zburzenia świątyni wymienia znaki, które będą towarzyszyć czasom ostatecznym: fałszywi Mesjasze, wojna i rewolucje, występujące przeciwko sobie narody, trzęsienia ziemi, głód, plagi i tajemnicze zjawiska na niebie. Ostatnim z wymienionych znaków jest prześladowanie. Ma ono dotknąć uczniów Chrystusa i to nawet z rąk najbliższych: rodziców, braci, krewnych i przyjaciół. W chwili próby nie mogą się poddać czy załamać. Ma to być dla nich okazja do świadczenia.

Zapowiadane przez Jezusa wydarzenia mają dramatyczny charakter. Są przejawem toczącej się walki między karmiącymi się grzechem a Bożym królestwem pokoju. To wszystko jednak „musi” się stać, bo przemijanie świata wpisane jest w plan zbawienia. Na pocieszenie Jezus obiecuje, że da wymowę i mądrość, której żaden z przeciwników nie będzie mógł się oprzeć. Nie trzeba więc się przygotowywać do obrony czy niepokoić o swoje bezpieczeństwo, a nawet życie. Wystarczy zaufać słowom pozdrowienia „pokój wam”.

Przyjaźń z Jezusem i kroczenie wyznaczoną przez Niego drogą nie jest łatwe. Często wymaga wyrzeczeń, cierpliwości, a nawet przeciwstawienia się bliskim. Taki wybór pozwala jednak ocalić życie, które nie kończy się tu na ziemi, a na doczesność i cierpienie patrzeć przez pryzmat wieczności. Jest to spojrzenie pełne nadziei, jak promień przebijający się przez ciemność. Źródłem tego światła jest jedynie Chrystus, a komunia z Nim daje gwarancję otrzymania życia wiecznego, nawet w przypadku śmierci fizycznej.