18
września
środa
Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
Mdr 4,7-15
Psalm responsoryjny:
Ps 148, 1-2. 11-13a. 13c-14 (R.: por. 12a i 13a)
Werset przed Ewangelią:
Mt 5, 8
Ewangelia:
Łk 2,41-52

Patroni:

  • św. Ocean,
  • św. Ariadna,
  • św. Ferreolus,
  • św. Eustorgiusz,
  • św. Senarius,
  • św. Ferreolus,
  • św. Eumeniusz,
  • św. Ryszarda,
  • św. Józef z Kupertynu,
  • św. Stanisław Kostka,
  • św. Karol Eralia Guruceta,
  • bł. Ferdynand Garcia Sendra i Józef Garcia Mas,
  • bł. Ambroży {Salwator} Chulia Ferrandis, Walenty {Wincenty} Jaunzaras Gómez, Franciszek {Justus} Lerma Martinez, Ryszard {Józef} López Mora i Modest {Wincenty} Gay Zarzo ,
  • bł. Józef Kut

Liturgia na dzień 2024-09-18:

Pierwsze czytanie

Mdr 4,7-15
Czytanie z Księgi Mądrości

Sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy: sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości życie nieskalane.

Ponieważ spodobał się Bogu, znalazł Jego miłość, i żyjąc wśród grzeszników, został przeniesiony. Zabrany został, by złość nie odmieniła jego myśli albo ułuda nie uwiodła duszy: bo urok marności przesłania dobro, a burza namiętności mąci prawy umysł.

Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele. Dusza jego podobała się Bogu, dlatego pospiesznie wyszedł spośród nieprawości.

A ludzie patrzyli i nie pojmowali, ani sobie tego nie wzięli do serca, że łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność.

[Czytanie do wyboru: 1 J 2, 12-17]


Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła

Piszę do was, dzieci, że dostępujecie odpuszczenia grzechów ze względu na Jego imię. Piszę do was, ojcowie, że poznaliście Tego, który jest od początku. Piszę do was, młodzi, że zwyciężyliście Złego.

Napisałem do was, dzieci, że znacie Ojca, napisałem do was, ojcowie, że poznaliście Tego, który jest od początku, napisałem do was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w was, i zwyciężyliście Złego.

Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata. Świat zaś przemija, a z nim jego pożądliwość; kto zaś wypełnia wolę Bożą, ten trwa na wieki.

Psalm responsoryjny

Ps 148, 1-2. 11-13a. 13c-14 (R.: por. 12a i 13a)
Niech imię Pana wszyscy wychwalają

Chwalcie Pana z niebios, *
chwalcie Go na wysokościach.
Chwalcie Go, wszyscy Jego aniołowie, *
chwalcie Go, wszystkie Jego zastępy.

Niech imię Pana wszyscy wychwalają

Królowie ziemscy i wszystkie narody, *
władcy i wszyscy sędziowie tej ziemi,
młodzieńcy i dziewczęta, *
starcy i dzieci.

Niech imię Pana wszyscy wychwalają

Niech imię Pana wychwalają, †
bo tylko Jego imię jest wzniosłe. *
Majestat Jego ponad ziemią i niebem.
On pomnaża potęgę swego ludu. †
Oto pieśń pochwalna wszystkich Jego świętych, *
synów Izraela, ludu, który jest Mu bliski.

Niech imię Pana wszyscy wychwalają

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 5, 8
Alleluja, alleluja, alleluja

Błogosławieni czystego serca,
albowiem oni Boga oglądać będą.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Łk 2,41-52
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał On lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.

Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Być w sprawach Ojca

ks. Nikos Skuras ks. Nikos Skuras

Kiedyś myślałem, że z siwymi włosami przyjdzie mi godność, i cześć u ludzi. Dziś widzę, że to zależy od Mądrości Bożej, którą zechcę przyjąć w czasie mojego życia. Nie jest to takie proste. Siwe włosy przybywają naturalnie. O Mądrość muszę walczyć przeciwko mojej naturze: gwałtowności, niecierpliwości, pokusom przeciwko czystości. W tych walkach często upadam. „Wciąż jednak, słyszę te słowa, Kochać to znaczy powstawać.”

Na placu przy Murze Zachodnim świątyni jerozolimskiej, widziałem młodego chłopca tańczącego ze zwojem Tory. Trzynastoletni młodzieniec wchodził w dorosłe życie, czyli przestrzeganie Prawa Mojżeszowego. Bar Micwa – Syn Prawa – mógł brać udział w dysputach nad Słowem Bożym.

Jezus z dzisiejszej Ewangelii ma lat dwanaście. Nie miał obowiązku pielgrzymować do Jerozolimy. Nie miał prawa dyskutować na temat Bożego Słowa. Dlaczego nauczyciele go zaakceptowali? „Byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami”.

Rodzice stracili Go z oczu na trzy dni. Nie mieli nad Nim kontroli. Św. Stanisław Kostka także zniknął z oczu swego brata idąc w przebraniu żebraka na piechotę z Wiednia do Dillingen. Jezus i Stanisław szukali woli Ojca. Maryja i Józef oraz rodzice Stanisława tego nie rozumieli. Maryja chowała w swym sercu te wydarzenia i słowa Syna. To przygotowało ją na bycie opuszczoną przez Jezusa, gdy miał lat 30 i na Jego śmierć jako złoczyńca na krzyżu. To jest prawdziwa Mądrość. Zachowywać w sercu Słowo Boga. Ono objawia się w wydarzeniach twojego życia i w słuchaniu Dobrej Nowiny.

Dzisiaj cierpisz, bo nie masz kontroli: nad twoim synem, który zbłądził i tonie w nałogach; nad twoją córką, której nie układa się w małżeństwie; nad tym, co dzieje się w społeczeństwie. Odwagi! Najtrudniej jest cierpieć nie mogąc w niczym pomóc. Ale istnieje Bóg, który ma w ręku życie każdego człowieka: „łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi”. Może myślisz, że tymi wybranymi są tylko niektórzy – szczególnie święci. Ale wybranymi są wszyscy, których powołał On do życia – ty i ci, których kochasz. Jemu nie wymknęła się żadna historia, żadnego człowieka spod kontroli. Ale „ludzie patrzyli i nie pojmowali ani sobie tego nie wzięli do serca”. Czytelniku Opoki, Chrystus pragnie, by Jego Miłość była twoją opoką, w twoim cierpieniu, może rozpaczy. On się nie gorszy tym, że nie akceptujesz twojej niemożności wpływania na życie innych. On wszedł w wolę Ojca umierając na krzyżu, byś ty miał pewność, że ostatnie słowo należy do Jego Miłości, a nie do cierpienia.