Watykan: dwóch Niemców i Estończyk laureatami Nagrody Ratzingera

Niemiecki teolog luterański, Theodor Dieter, ksiądz i teolog katolicki - Karl-Heinz Menke oraz estoński kompozytor muzyki sakralnej Arvo Pärt, to trzej tegoroczni laureaci Nagrody Ratzingera.

Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, ks. Federico Lombardi poinformował, że laureatami siódmej edycji Nagrody Ratzingera, która zostanie uroczyście wręczona w Watykanie 18 listopada b.r. są:

Niemiecki teolog luterański, Theodor Dieter (ur. w 1951 r.), dyrektor Instytutu Badań Ekumenicznych w Strasburgu. Odegrał on istotną rolę w redakcji i zatwierdzeniu „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” z 31 października1999 r. W 2012 był relatorem na temat dialogu katolicko-luterańskiego podczas spotkania uczniów Ratzingera w Castel Gandolfo w obecności Benedykta XVI.

Niemiecki duchowny i teolog Karl-Heinz Menke (ur. 1950 r.), emerytowany profesor teologii na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Bonn. Jest on wybitnym znawcą myśli Josepha Ratzingera, którego pracom poświęcił wiele studiów. W roku 2014 Papież Franciszek mianował go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Estończyk Arvo Pärt (ur. w 1935 w Paide, Estonia), kompozytor prawosławny, tworzący głównie utwory sakralne, o poważnej renomie w świecie. Otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej. Wziął też udział w wystawie „Blask prawdy, piękno miłości” zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury z okazji 60 rocznicy kapłaństwa Benedykta XVI. W grudniu 2011 papież mianował go członkiem tej dykasterii.

Ponadto ks. Lombardi poinformował, że jutro w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk zostanie wręczona po raz pierwszy nagroda „Otwartego umysłu”.

W dziedzinie badań naukowych laureatami zostali Darcia Narvaez z uniwersytetu Notre Dame (USA), za pracę „Neurobiologia i rozwój ludzkiej moralności” oraz Claudia Vanney – Juan Franck, z Uniwersytetu z Buenos Aires, za pracę zbiorową na temat „Determinizm czy indeterminizm? Wielkie pytania nauki stawiane filozofii”. Natomiast w dziedzinie edukacji laureatami zostali Michael Schuck – Nancy Tuchman – Michael Garanzini, z Loyola University w Chicago, za tekst online poświęcony formacji ekologicznej “Uleczyć ziemię” (Healing Earth); oraz dominikanka z Budapesztu Sarolta Laura Baritz, za program nauczania „Chrześcijańskie zasady społeczne dotyczące ekonomii”.

st (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama