Ingres abp. Grzegorza Rysia – w sobotę w archikatedrze łódzkiej

Ingres metropolity łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia, do bazyliki archikatedralnej odbędzie się dziś, 4 listopada, o godz. 11.00. Transmisja wydarzenia na żywo w Radiu Niepokalanów.

Aby umożliwić duchowe uczestnictwo wszystkim, którzy nie będą mogli być obecni na sobotnich uroczystościach ingresowych w łódzkiej katedrze, Radio Niepokalanów przeprowadzi transmisję na żywo. 

Stację radiową można odbierać w województwie łódzkim na częstotliwości 98,6 MHz, a w mazowieckim na 102,7 MHz, a także w Internecie pod adresem: radioniepokalanow.pl/posluchaj-online

„Módlmy się razem o to, byśmy pozwolili się Panu Bogu używać w budowie tego pięknego Kościoła, jakim jest Kościół łódzki” – podkreśla abp Ryś.

Arcybiskup został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowych obrad KEP w Lublinie.

Metropolita łódzki w nagraniu zamieszczonym na stronie http://archidiecezja.lodz.pl, zaprasza do udziału w swoim ingresie. „Zapraszam was wszystkich byście byli przy mnie w tym dniu, kto może to fizycznie w katedrze, kto nie może – to duchowo w modlitwie. Bardzo o nią proszę” – powiedział abp Ryś.

„Pan Bóg buduje swój Kościół z kamieni, które dobiera on sam, układa w miejscach, które dla tych kamieni przewidział. Dzieje się to w Łodzi od blisko stu lat, kiedy powstała tu diecezja, wcześniej była przekazywana wiara na tych terenach, ale w sposób strukturalny od blisko stu lat dokonuje się ten proces. Pan w swoich wyrokach zrządził, że mam być jednym z kamieni w tej budowie” – podkreślił.

Ingres abp. Rysia odbędzie się dniu liturgicznego wspomnienia św. Karola Boromeusza, patrona chrzcielnego św. Jana Pawła II. Obecni będą m.in. biskupi oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Metropolita łódzki wskazywał w wywiadzie udzielonym rzecznikowi Episkopatu ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, po ogłoszeniu nominacji papieża Franciszka, że musi „słuchać, patrzeć, rozmawiać z ludźmi oraz bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi – to najważniejsze zadania”.

Abp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”. Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest kierownikiem Katedry Historii Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

„Bardzo potrzebujemy korygować swoje myślenie, byśmy nie tworzyli sekty świętoszków. Tylko byśmy tworzyli Kościół, w którym grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują. Najpiękniejsze w Kościele jest to, że Kościół nie jest bezradny wobec grzechu. I nie sam z siebie, tylko miłością Boga. Kościół, który jest święty, jest jednocześnie Kościołem grzeszników, jest Kościołem ludzi, którzy rozumieją grzesznika i nie gorszą się grzesznikiem” – podkreślał abp Ryś.

Metropolita łódzki był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, jest publicystą „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło-Życie.

Abp Ryś zaangażowany jest w Kongres Nowej Ewangelizacji, formację kapłanów i ekumenizm. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości.

Źródło: BP KEP/episkopat.pl, archidiecezja.lodz.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama