Dać Boga i dać ludzką obecność

Tym ludziom nie potrzeba przede wszystkim jedzenia, im bardziej potrzeba obecności drugiego człowieka, kiedy nie mają żadnego oparcia - powiedział abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wziął udział w wigilii dla ubogich zorganizowanej przez Caritas.

Tysiąc czterysta osób ubogich, bezdomnych, samotnych, starszych uczestniczyło w spotkaniu wigilijnym, które po raz dziesiąty zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wśród uczestników spotkania były też rodziny z małymi dziećmi. Wraz z potrzebującymi do stołu wigilijnego usiadł Przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który złożył zgromadzonym życzenia świąteczne. „Ludzie ubodzy, pasterze jako pierwsi znaleźli się przy żłóbku. Spośród wszystkich narodów i grup społecznych oni jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. To był przywilej człowieka ubogiego” – powiedział metropolita poznański. Życzył zgromadzonym, by „Nowonarodzony Zbawiciel wspierał ich swoimi siłami, pomagał stawiać czoła przeciwnościom, a wiara przezwyciężała trudności”.

„Świat zmierza dziś do świętowania bez Boga. Wszyscy, którzy przyczyniają się do sekularyzacji świata, przyczyniają się do świętowania bez Boga. Świętowanie bez Boga nie ma większego sensu” – powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z dziennikarzami podczas spotkania wigilijnego, organizowanego dla 1400 ubogich i potrzebujących na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Podkreślił, że istotą świąt Bożego Narodzenia jest wcielenie Syna Bożego, czyli początek naszego zbawienia. „Mówiąc o zapowiedziach przyjścia Zbawiciela na świat, trzeba sięgnąć wstecz 4,5 miliarda lat, kiedy została stworzona ziemia, aż do kolejnych wydarzeń, a potem przyjścia Zbawiciela” – zauważył metropolita poznański.

Wskazał na różnicę dotyczącą obchodzenia świąt Bożego Narodzenia bez Boga i z Bogiem. „To co jest tutaj przygotowane tak dużym wysiłkiem nie rozwiązuje sprawy, choć Caritas stara się tym ludziom pomagać codziennie. Tym ludziom nie potrzeba przede wszystkim jedzenia, im bardziej potrzeba obecności drugiego człowieka, kiedy nie mają żadnego oparcia, a nawet sił, by starać się o samych siebie” – stwierdził abp Gądecki.

Zaznaczył, że to spotkanie wigilijne pozwala nie tyle zaspokoić głód, ale zaspokoić potrzebę wspólnotowości.

Podsumowując rok 2019 w Kościele powszechnym, metropolita poznański wskazał na papieskie pielgrzymki oraz na synod dla Amazonii. Podkreślił, że dla Kościoła w Polsce ważna była zapowiedź beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku, oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zaprosił też na narodową pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się 17 maja.

„Patrzymy z ufnością w przyszłość. Wiara jest taką cechą człowieka, że dźwiga człowieka z tego co materialne do tego, co niematerialne. Pozwala dostrzec więcej niż widzą nasze oczy, przekracza przeszłość i kieruje ku przyszłości” – zwrócił uwagę metropolita poznański.

„Zadaniem Kościoła na przyszłość jest przekazywanie wiary, ewangelizowanie, tak jak Chrystus powiedział „wyrzucać złe duchu, wskrzeszać umarłych”, czyli podnosić tych, którzy upadli na duchu” – zauważył abp Gądecki.

KAI/archpoznan.pl/BP KEP/fot. Archidiecezja Poznańska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama