Nowy -Pakt z katakumb- budzi niepokój i troskę o Kościół

W niedzielę rano niektórzy uczestnicy synodu zebrali się w Katakumbach św. Domitylli, aby sprawować Eucharystię oraz podpisać wspólny dokument.

W słowie wstępnym do dokumentu jego sygnatariusze odwołują się do dzielenia wspólnego losu z mieszkańcami Amazonii. Podkreślają, iż ludzie tam mieszkający doznają wielu cierpień fizycznych i duchowych. Wobec tego autorzy czują się wezwani do życia bardziej ubogiego i bliskiego. Odwołują się przy tym do "Paktu z katakumb" z 1965 r., podpisanego przez 42 biskupów z Ameryki Łacińskiej. Dokument obecnych uczestników synodu ma być nawiązaniem do tamtego dokumentu.

W nowym 15-punktowym pakcie znajduje się m.in. zobowiązanie do obrony puszczy amazońskiej, życia według ekologii integralnej, a także odnowienia opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i wspierania ludów tubylczych w tym, by mogły zachować swą ziemię, kulturę, języki, historię, tożsamość i duchowość. Sygnatariusze paktu zobowiązują się ponadto do przezwyciężenia w swych wspólnotach i diecezjach wszelkiego rodzaju przejawów mentalności kolonialnej i ujawniania wszelkich form przemocy i agresji wobec ludów tubylczych. Zobowiązują się także do przepowiadania wyzwalającej nowości Ewangelii Jezusa Chrystusa, podejmowania ekumenicznych działań ewangelizacyjnych, oraz troski o to, by „duszpasterstwo odwiedzin” zostało przekształcone w Amazonii w „duszpasterstwo obecności”.

Pośród różnych zobowiązań i deklaracji, które niejednokrotnie mają charakter wyrzeczeń, znajdują się także zapisy, które budzą niepokój. Przede wszystkim Ewangelia Jezusa Chrystusa została zinterpretowana jako przesłanie, którego celem jest włączenie wszystkich. Tymczasem warto pamiętać, że Chrystusowe przesłanie można krótko zawrzeć w słowach "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Daremnie poszukiwać w tekście "Paktu" wzmianek o grzechu - największym złu, jakie dotyka człowieka. Wiele natomiast mówi się o innych rodzajach cierpienia oraz zaangażowaniu Kościoła w rzeczywistości doczesne. Wskazać można także na jasną deklarację o uznaniu diakonii kobiet. Niewątpliwie "Pakt" dotyczy misji Kościoła oraz jego hierarchicznej struktury.

***

Odnowiony „Pakt z Katakumb” został podpisany po uroczystej Eucharystii, którą w podziemiach bazyliki świętych męczenników Nereusza i Achillesa sprawował kard. Claudio Hummes, który jest relatorem generalnym Synodu Biskupów. Dokument sygnowało ok. 150 ojców synodalnych, głównie z Brazylii, Ekwadoru i Kolumbii, a także audytorów, ekspertów i gości. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele wspólnot amazońskich, którzy w czasie trwania synodu animują w Rzymie szereg inicjatyw pod hasłem „Amazonia, nasz wspólny dom”.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama