Papież: chrześcijanin żyje błogosławieństwami

Do życia godnego chrześcijanina opierającego się na błogosławieństwach wezwał Papież wiernych podczas homilii w Domu św. Marty.

Nawiązał w niej do Ewangelii św. Marka, gdzie Jezus przestrzega, aby nowe wino wlewać do nowych bukłaków (2, 18-22).

Franciszek przypomniał, że Ewangelia jest nowym winem, które zostało nam dane i aby być dobrymi chrześcijanami potrzebujemy nowego stylu życia wskazanego przez błogosławieństwa. Aby lepiej go zrozumieć zaproponował refleksję nad postawami, które nie są chrześcijańskie. Jako pierwszą wymienił postawę oskarżycielską.

Oskarżanie innych to zachowanie szatańskie

Styl oskarżycielski to styl tych wierzących, którzy zawsze szukają sposobu na oskarżanie innych, żyją z wytykania im błędów: «Nie, to nie, ani tamto... nie, to nie jest dobre, on nie jest dobrym katolikiem» i ciągle poniżają innych – stwierdził Ojciec Święty. - To styl – powiedziałbym – promotorów kulawej sprawiedliwości: ciągle szukają powodu, aby oskarżyć innych. Nie spostrzegają jednak, że ten styl jest stylem diabła. W Biblii diabeł jest nazywany «wielkim oskarżycielem», który zawsze oskarża innych.

Papież dodał, że ten sposób życia nie charakteryzuje tylko naszych czasów, ale był także obecny w czasach Jezusa. Dlatego Mistrz z Nazaretu upominał: „Czemu widzisz źdźbło w oku brata twego, a belki we własnym nie dostrzegasz?”, albo: „Kto z was jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień”.

Inny niechrześcijański sposób życia, na który zwrócił uwagę Franciszek, to życie według reguł tego świata.

Aby być chrześcijaninem potrzeba pokory

- Pan dał ci nowe wino, ale ty nie zmieniłeś bukłaków, nie zmieniłeś ich. Światowość, to ona niszczy wielu ludzi! To dobrzy ludzie, ale dają się pociągnąć duchowi próżności, pychy, aby ich widziano... – stwierdził Papież. – To brak pokory, która charakteryzuje chrześcijański styl. Musimy się jej uczyć od Jezusa, od Maryi, św. Józefa. Oni byli pokorni.

Papież odniósł się jeszcze do innego przejawu niechrześcijańskiego stylu życia, którym jest egoizm i obojętność. Żyją nim ludzie, którzy nie przejmują się problemami innych: wojnami, chorobami, tymi, którzy cierpią, a nawet przechodzą obojętnie obok swojego bliźniego.

Podsumowując homilię Franciszek wskazał prawdziwy, chrześcijański styl życia.

Chrześcijanin żyje według błogosławieństw

Styl chrześcijanina to duch błogosławieństw: łagodność, pokora, cierpliwość w cierpieniach, umiłowanie sprawiedliwości, zdolność do znoszenia prześladowań, nieosądzanie innych... I to jest duch chrześcijański, styl chrześcijanina. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki jest styl chrześcijanina, aby nie popaść w ten styl oskarżycielski, światowy, egoistyczny, to czytaj błogosławieństwa – zachęcał Franciszek. - To jest nasz styl, błogosławieństwa są nowymi bukłakami, są drogą jaką należy podążać.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama