Papież: Niech Pan udzieli nam łaski zachowania pamięci

Do prośby o łaskę zachowania w pamięci tego wszystkiego, co Bóg uczynił w naszym życiu, a przede wszystkim, aby zawsze pamiętać o Jezusie Chrystusie zmarwtychwstałym wezwał dzisiaj Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.

W homilii nawiązał do fragmentu Księgi Powtórzonego Prawa, który przedstawia mowę Mojżesza wygłoszoną przed wejściem Izraela do Ziemi Obiecanej. Stawia on rodaków przed wyborem pomiędzy życiem a śmiercią. To jest wyzwanie dla naszej wolności – podkreślił Franciszek zatrzymując się szczególnie na trzech wyrażeniach - kluczach Mojżesza: „jeśli swe serce odwrócisz”, „jeśli nie usłuchasz” – oraz „jeśli zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon cudzym bogom”.

Papież – nie traćmy busoli

- Kiedy serce się odwraca, kiedy podąża niewłaściwą drogą, to schodzi z tej dobrej i wybiera inną, ale nie idzie odpowiednią – traci kierunek, gubi busolę, z którą powinno się kroczyć naprzód. Serce bez busoli stanowi publiczne niebezpieczeństwo: to zagrożenie dla osoby i dla innych – podkreślił Papież. - Serce wchodzi na błędną drogę, kiedy nie słucha, kiedy gubi się i daje się pociągnąć innym bożkom, kiedy staje się bałwochwalcze.

Papież podkreślił, że jeżeli nie słuchamy Pana i pozostajemy głusi w duszy, to wtedy tracimy pamięć. Kiedy zapomina się o wielkich rzeczach, które On uczynił w życiu, w Kościele, w Ludzie Bożym zaczynamy przyzwyczajać się do opierania się na własnych siłach i wpadamy w poczucie samowystarczalności. Dlatego warto obecny czas liturgiczny rozpocząć od prośby o łaskę pamięci. Kiedy czujemy się zbyt dobrze, mamy pod ręką wszystko, czego nam potrzeba, także duchowo czujemy się mocni, wtedy pojawia się niebezpieczeństwo utraty „pamięci przebytej drogi”.

Papież – niebezpieczeństwo utraty pamięci

- Dobrostan, także dobrostan duchowy niesie w sobie niebezpieczeństwo: niebezpieczeństwo popadnięcia w pewną amnezję, utratę pamięci: jest mi dobrze na tyle, że zapominam o tym, co Pan uczynił w moim życiu, o wszystkich łaskach, których mi udzielił i zaczynam wierzyć, że to wszystko jest moją zasługą i w ten sposób idę przez życie – zauważył Ojciec Święty. - I tutaj właśnie serce zaczyna się odwracać, ponieważ nie słucha już siebie, nie słucha pamięci. Łaska pamięci.

Franciszek zauważył, że utrata pamięci ma często charakter zbiorowy. Wspólnota zachowuje rzeczy, które jej obecnie odpowiadają, a zapomina o tym, co stanowi zagrożenie. Trzeba zachować pamięć, aby iść do przodu, nie można zapominać o historii, historii zbawienia, historii naszego życia, historii Jezusa ze mną. Ważne, żeby nie zatrzymywać się, nie odwracać się, nie oddawać pokłonu obcym bożkom. Idolatria nie jest jedynie pójściem do pogańskiej świątyni i oddaniem czci posągowi.

Papież – pamiętajmy o Jezusie zmartwychwstałym

- Bałwochwalstwo jest postawą serca, kiedy wolisz to, ponieważ jest wygodniejsze dla ciebie, a nie Pana, dlatego, bo zapomniałeś o Nim. Na początku Wielkiego Postu dobrze nam wszystkim zrobi prośba o łaskę zachowania pamięci, zachowania pamięci o Panu, o wszystkim, co uczynił w moim życiu: jak bardzo zależy Mu na mnie, jak bardzo mnie umiłował. Z tą pamięcią iść naprzód – zaznaczył Franciszek. - I także dobrze nam zrobi ciągłe powtarzanie rady skierowanej przez Pawła do Tymoteusza, jego umiłowanego ucznia: «Pamiętaj o Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym». Powtarzam: «Pamiętaj o Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym», pamiętaj o Jezusie, który towarzyszył mi aż do teraz i który będzie mi towarzyszył aż do momentu, w którym będę musiał stanąć przez Nim jako chwalebnym Panem. Niech On udzieli nam łaski zachowania pamięci.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama