Polskie dęby w Watykanie na 100-lecie relacji dyplomatycznych

W Watykanie w sposób symboliczny upamiętniono dziś stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. W Ogrodach Watykańskich zasadzono dwa polskie dęby z okolic Wadowic.

W uroczystości wzięło udział ponad 40 ambasadorów, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello oraz minister Adam Kwiatkowski, który odczytał list polskiego prezydenta.

“Niech te dęby – napisał prezydent - symbolizujące dumną polskość, tak charakterystyczną dla polskiego krajobrazu, majestatycznie szumią wśród najsławniejszych świadectw chrześcijańskiego dziedzictwa. ”

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sto lat odnowionych relacji dyplomatycznych to fragment ponad tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Już w 1555 r. przybył do Polski pierwszy papieski reprezentant, a w 1600 r. podpisano pierwszy konkordat. Prezydent Duda przypomniał też wydarzenia sprzed stu lat, w tym heroiczną postawę ówczesnego nuncjusza, a późniejszego papieża Piusa XI, który pozostał w Warszawie podczas szturmu wojsk sowieckich.

Na trwałość związków Polski i Watykanu zwrócił też uwagę polski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

Ambasador Kotański: Nie łączą nas interesy, ale wartości

“Dąb jest znakiem siły, mądrości, trwałości. I takie były, są i na pewno będą nasze relacje ze Stolicą Apostolską. Bo nas łączy to, co najważniejsze. Nie jakiś interes, tylko wartości. Wartości chrześcijańskie, którym Polska była, jest i będzie wierna – zadeklarował ambasador Kotański. – To jest symbol, ale jakże ważny symbol.”

Symboliczny charakter dzisiejszego wydarzenia podkreśla też kard. Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Kard. Grocholewski: w Watykanie upamiętniamy chlubną historię Polski

“Stolica Święta ma wymiar międzynarodowy – zauważył kard. Grocholewski. – W świecie się liczy bardzo mocno. Ma placówki dyplomatyczne w ponad 180 krajach. Myślę, że to jest bardzo ważne, iż tutaj w Ogrodach Watykańskich staramy się upamiętnić coś z naszej historii, i to chlubnej historii. Takie jest główne znaczenie symboliczne tego wydarzenia dla historii Polski.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama