Imieniny Matki Bożej na Jasnej Górze

W duchu dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach narodu polskiego, z błaganiem o zachowanie wiary i ustanie pandemii na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów i ok. 10 tys. wiernych, odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.

Prymas Polski przypomniał o potrzebie słuchania głosu Tej, która także dzisiaj mówi do nas: „czyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”.

Abp Wojciech Polak za Papieżem Franciszkiem powtórzył, że dzisiaj niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana. Musimy jednak uleczyć również wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierównych szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych.

„Ten wirus - wirus naszego egoizmu, prywaty, dbania jedynie o własne interesy, szukania dobra dla siebie i swoich środowisk w imię partykularnych interesów, wbrew czy wprost przeciw drugim, polaryzowania naszego życia społecznego, nie tylko zatruwa serca poszczególnych ludzi, ale także niszczy tkankę społeczną” – mówił abp Polak.

Wymieniając dalej wyzwania i problemy naszej cywilizacji, takie jak: deprecjonowanie i poniewieranie fundamentalnych wartości, pogarda dla życia ludzkiego, piękna rodziny, wierności małżeńskiej, miłości do Ojczyzny, marginalizowanie oraz wyszydzanie Boga, Prymas Polski przypomniał ducha powstałej 40. lat temu „Solidarności”, by budować na tym, co nas łączy, a jeśli już walczyć, to tylko o człowieka i jego godność.

Kaznodzieja modlił się o łaskę pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie, ale też  dla naszych sióstr i braci Białorusinów.

Podczas sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Wyszyńskiego. - Śluby stały się programem pracy duszpasterskiej oraz społecznego wysiłku odnowienia polskiego życia w trudnym okresie walki z wojującym ateizmem – przypominał generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski: „Zawierzymy Maryi na nowo nasz trud budowania życia rodzinnego, społecznego, państwowego na fundamencie Bożych przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka”.    

Mimo epidemii większość pielgrzymek pieszych, choć w zmienionej formie,   została zorganizowana. Pielgrzymowali też częstochowianie. Za poczucie odpowiedzialności za Polskę, a zwłaszcza za młode pokolenie podziękował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama