Papież: choć Jezus wstąpił do nieba, to nadal jest z nami

Obecność w Słowie, sakramentach oraz w działalności Ducha Świętego – o tych trzech formach obecności z nami Jezusa mówił w dzisiejszym południowym rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli papież Franciszek.

Na wstępie Franciszek odwołał się do dzisiejszej liturgii. W tę niedzielę bowiem we Włoszech, a także w innych krajach obchodzi się święto wniebowstąpienia Pańskiego.

Następnie zwrócił uwagę na scenę z dzisiejszej Ewangelii. Święty Mateusz opisuje w niej spotkanie Jezusa i uczniów na górze w Galilei. Papież wskazał, że góra ma wielki ciężar symboliczny: „na górze Jezus wygłosił bołogosławieństwa, modlił się, tam podejmował rzesze i uzdrawiał ”.

- Teraz zaś powierza uczniom nakaz kontynuowania Jego dzieła. Powierza im misję nauczania wszystkich narodów: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” - mówił Ojciec Święty.

Wskazał przy tym na konkretną treść misji Kościoła: głosić, chrzcić, nauczać podążania drogą wyznaczoną przez Mistrza. Franciszek zauważył, że elementy te tworzą „Ewangelię żywą”, czyli taką, która prowadzi do dawania świadectwa swoim życiem. Dostrzegł także to, że czujemy, że do końca się nie nadajemy: - Z pewnością odczuwali to Apostołowie. Nie możemy się jednak temu poddać, ponieważ słyszymy: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Następnie Franciszek zapytał o sposób, w jaki Jezus jest obecny? Odpowiedział, że przez Ducha Świętego, który dokonuje odpuszczenia grzechów tych, którzy są skruszeni i otwierają się na jego dary. Jako inne miejsca obecności Jezusa Papież wymienił: obecność w Słowie, sakramentach oraz w innych przejawach Ducha Świętego.

- Choć zatem Jezus wstąpił do nieba, to nadal jest obecny z nami i to budzi w nas radość. Niech Dziewica Maryja nam towarzyszy. Od niej uczmy się łagodności i odwagi – mówił Ojciec Święty tuż przed modlitwą Regina caeli.

Natomiast po błogosławieństwie zachęcał do modlitwy za katolików w Chinach. Prosił, aby powierzać przewodnictwu i ochronie Niebieskiej Matki pasterzy i wiernych. Wśród intencji wymienił m.in. jedność Kościoła oraz świadectwo. Franciszek zwracając się do katolików z Państwa Środka zapewniał, że Kościół modli się za nich, a on sam udziela im specjalnego błogosławieństwa.

Dalej Papież prosił o modlitwę za ludzi, którzy działąją na rzecz pokoju na świecie, ochrony stworzenia i opieki nad chorymi.

Ojciec Święty wspomniał także obchodzony dzisiaj Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Następnie pozdrowił mieszkańców Terra dei Fuochi w pobliżu Neapolu, do których miał się dziś udać. Cierpią oni bowiem ze względu na dokonywane przez mafię i skorumpowanych polityków skażenie środowiska i podwyższoną zachorowalność na nowotwory, zwłaszcza u młodych. Franciszek powiedział, że odwiedzi ich w innym terminie, gdyż teraz ciągle trwa epidemia.

Na koniec wspomniał o 5. rocznicy napisania Laudato Si'. Po krótce przypomniał tematy, o których pisał w encyklice, gdyż są one ważne dla naszego podejścia do środowiska.

Zobacz także liturgię na dziś z naszym komentarzem na Opoka.org.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama