„Żadne błogosławieństwo nie gwarantuje bezpiecznej jazdy, gdy w parze z tym nie idzie zdrowy rozsądek człowieka zasiadającego za kierownicą” – podkreślił bp Greger. Wyjaśnił, że modlitwa przez wstawiennictwo św. Krzysztofa jest „wołaniem o to, aby każdy pojazd służył człowiekowi w jego pracy i wypoczynku”.
Biskup wskazał w homilii na to, że jedność i braterstwo w ludzkim życiu przejawiają się także w trosce o bezpieczeństwo na drogach. Odnosząc się do zwyczaju święcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców biskup powiedział, że „żadne błogosławieństwo nie gwarantuje bezpiecznej jazdy, gdy w parze z tym nie idzie zdrowy rozsądek człowieka zasiadającego za kierownicą”. Wyjaśnił, że modlitwa kierowana do Boga przez wstawiennictwo św. Krzysztofa jest „wołaniem o to, aby każdy pojazd służył człowiekowi w jego pracy i wypoczynku”.
„Od każdego z uczestników ruchu drogowego zależy nasze wspólne bezpieczeństwo. Nikt z nas nie chce słyszeć o kolejnych wypadkach na drogach, gdzie giną ludzie, a wielu z nich na stałe zostaje naznaczonych kalectwem. Statystyki w tym względzie są często porażające” – przyznał kaznodzieja i zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze.
Duchowny apelował o to, by nie siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu. „To jest grzech będący rezultatem całkowitej bezmyślności; grzech, wobec którego nie możemy przechodzić obojętnie i udawać, że nic złego się nie dzieje!" - podkreślił bp Greger. Zaapelował by nie pozwalać na to, ktokolwiek zasiadał za kierownicą po spożyciu alkoholu. „Trzeźwość i wolność od innych używek odbierających człowiekowi czy ograniczających pełną świadomość jest warunkiem koniecznym do tego, abyśmy mogli prowadzić samochód” – powtórzył.
Po liturgii bp Greger, jadąc wraz z zakonnikami franciszkańskimi na pickupie strażackim, poświęcił liczne pojazdy ustawione wokół bazyliki. Rozdano także specjalne plastikowe karty z modlitwą dla kierowców. Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
rk / Rychwałd/ KAI