Oświęcim: międzynarodowa wystawa objazdowa na temat historii Auschwitz

600 oryginalnych przedmiotów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum Auschwitz, pokazanych zostanie na objazdowej wystawie monograficznej o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Ekspozycja – pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii – odwiedzi 14 miast: 7 w Europie i 7 w Ameryce Północnej. Projekt przybliży w ten sposób historię Auschwitz milionom ludzi.

Rzecznik prasowy oświęcimskiego Muzeum, Bartosz Bartyzel poinformował, że przedmioty, które będą pokazane na wystawie, były do tej pory wypożyczane do różnych muzeów i instytucji. „Ten projekt jest przykładem bezprecedensowej współpracy przy tworzeniu międzynarodowej wystawy prezentującej autentyczne obiekty w narracyjnym kontekście historii obozu, m.in. oryginalny barak z Auschwitz III-Monowitz” – wyjaśnił.

Bartosz Bartyzel wskazał też, że na wystawie znajdzie się także oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2”, który był wykorzystywany przez Deustche Reichsbahn podczas drugiej wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M.A. Cywińskiego, wystawa, „może stanowić dla wszystkich wielki krzyk ostrzeżenia przed perspektywą budowaną na nienawiści, rasizmie, antysemityzmie i bezdennej pogardzie dla drugiego człowieka”.

Luis Ferreiro z firmy Musealia, kierujący projektem wystawy, sprecyzował, że projekt będzie formą podróży przez naturę człowieka doświadczaną przez „dwoistą” historię obozu: Auschwitz jako fizycznego miejsca, ale też Auschwitz jako symbolu i metafory, przejawu ludzkiego barbarzyństwa.

Współautorami wystawy są eksperci z międzynarodowego zespołu pod kierunkiem dr. Roberta Jana van Pelta oraz kuratorzy, konserwatorzy, archiwiści i historycy z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, kierowanego przez dr. Piotra Setkiewicza. Pierwsza prezentacja wystawy nastąpi w Madrycie pod koniec 2017 r.

Obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem hitlerowskiego terroru, ludobójstwa i zagłady Żydów, utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys.

Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

rk, Auschwitz.org / Oświęcim

« 1 »

reklama

reklama

reklama