Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17. Przywraca ona pamięć o wybitnym artyście, uznanym uczniu Albrechta Durera – Hansie z Kulmbachu.

Kuratorzy Muzeum przypominając postać tego malarza skupili się m. in. na prezentacji jego najwybitniejszego dzieła dla Krakowa – cyklu odnowionych niedawno kwater z ołtarza w Bazylice Mariackiej, obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Na wystawie można zobaczyć także wiele dzieł sztuki z okresu wczesnego renesansu, kiedy tworzył Kulmbach oraz prace Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego inspirowanego jego scenami religijnymi. Co ważne – w niedziele ekspozycję można oglądać bezpłatnie. Jest otwarta w godzinach 10.00-16.00.

Malowidła z Bazyliki Mariackiej zestawione zostały z fragmentami innych dzieł Hansa Suessa z Kulmbachu wykonanych dla Krakowa: rozproszonego dziś tryptyku maryjnego (kwatera Ucieczka do Egiptu przechowywana jest w klasztorze Paulinów na Skałce, kwatera z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej – w Muzeum Książąt Czartoryskich) oraz ołtarza św. Janów (części malarskie zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej, zachowała się fragmentarycznie grupa Chrztu Chrystusa oraz wykonane w XIX w. znakomite kopie zniszczonych przez czas kwater rzeźbiarskich). Na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczyć można także przypisywane Kulmbachowi malowane tablice z tryptyku św. Stanisława z Pławna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uzupełnienie dzieł Hansa Suessa stanowią prace innych norymberczyków. Ekspozycję wzbogacają najwyższej klasy dzieła malarskie, złotnicze oraz tkaniny, zamawiane w warsztatach norymberskich przez króla Zygmunta Starego oraz krakowskich patrycjuszy. To m.in. kielichy, ornaty i krzyże relikwiarzowe.

Wielką wartością wystawy jest prezentacja recepcji dzieł Hansa z Kulmbachu wśród krakowskich artystów z późniejszych wieków. Na ekspozycji obejrzeć można m.in. bazujące na pracach wczesnorenesansowego Mistrza studia kostiumologiczne Jana Matejki, rysunki Stanisława Wyspiańskiego i przerysy Waleriana Krycińskiego. Bogaty zestaw archiwalnych zdjęć Ignacego Kriegera pozwoli zobaczyć prace zniszczone lub zaginione podczas II wojny światowej.

Okazji do zapoznania się ze metodami pracy Hansa z Kulmbachu dostarczą zdjęcia w podczerwieni z cyklu o żywocie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ujawniające tajniki warsztatu artysty, oraz rysunki przygotowawcze, w tym studium rysunkowe z paryskiego Luwru oraz szkic do witrażu ze sceną Męczeństwo św. Stanisława z Kunsthalle w Bremie.

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

    Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

ul. Kanonicza 17

27.09.2018 – 27.01.2019

    pn. nieczynne
    wt.-pt. 9.00-16.00
    sb. 9.00-18.00
    nd. 10.00-16.00 – wstęp wolny

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama