Sanktuarium na Górze Chełmskiej: powstaje centrum pielgrzymkowe

Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne na Górze Chełmskiej będzie miejscem, w którym będą się odbywały nie tylko wydarzenia sakralne, ale i kulturalne. Zanim jego budowa będzie ukończona, misję tę zapowie I Dzień Kultury dla Góry.

Podczas Dnia Kultury dla Góry odbędzie się aukcja malarstwa polskiego i koncert muzyki klasycznej. - Poinformowano o tym 20 lipca na terenie budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej podczas konferencji prasowej na temat I Dnia Kultury dla Góry, który odbędzie się tam 28 lipca. Jego celem jest zbiórka funduszy na rzecz budowy centrum.

- Pragniemy, aby Góra Chełmska oprócz wymiaru sakralnego, który zyskała dzięki sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, na nowo odzyskała także swój wielowiekowy wymiar kulturalny - powiedziała s. Eligia Pawlisz. - Powstające tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne ma się również do tego przyczynić w sposób istotny. Dlatego tak bardzo zależy nam na jak najszybszym wybudowaniu tego dzieła.

W tym roku gospodynie sanktuarium - siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi - otrzymały dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Infrastruktury Kultury na dalsze prace budowlane. Urząd Marszałkowski w Szczecinie przyznał dotacje na pokrycie części wkładu własnego, to jednak zbyt mało, by dzieło to dokończyć. Celem Dnia Kultury dla Góry jest zdobycie reszty wymaganych środków.

I Dzień Kultury dla Góry odbędzie się na placu budowy, który tego dnia po raz pierwszy zostanie udostępniony dla zwiedzających.

Od godz. 10 będzie można obejrzeć wystawę obrazów olejnych polskich malarzy, a ok. godz. 13 (po Mszy św. w sanktuarium) wziąć udział w ich aukcji obrazów Małgorzaty Borsukiewicz z Piły.

Podczas aukcji zostanie rozlosowana główna nagroda Dnia Kultury - rower miejski - podarowany przez prezydenta Miasta Koszalin Piotra Jedlińskiego.

Podczas Dnia Kultury odbędzie się także koncert. Muzykę klasyczną wykonają: s. M. Zoja Dombrowska z Sankt-Petersburga (skrzypce) i Violetta Milka (fortepian). Wystąpią także młodzi artyści z Mini Studio Poezji i Piosenki przy CK105.

Imprezie towarzyszyć będą stoiska gastronomiczne, na których będzie można kupić żurek, dania z grilla i bigos. Wesprzeć budowę będzie można także poprzez zakup cegiełek, ofiarę do puszek, udział w Loterii Fantowej „Buduj z nami”.

Dzień Kultury dla Góry został objęty patronatem honorowym biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka.

km / Koszalin

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao