Krucyfiks Baryczków w konserwacji

Z archikatedry warszawskiej zniknął krucyfiks z kaplicy Baryczków. Jest bezpieczny – zapewnia ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie zabytkowy krucyfiks przechodzi konserwację.

Odwiedzający muzeum mogą zza szyby obserwować, jak przebiegają prace, które potrwają do października.

Dziennikarze będą mogli zapoznać się ze szczegółami planowanych prac podczas konferencji prasowej w czwartek 8 sierpnia o godz. 10.30 w siedzibie muzeum na warszawskiej Starówce.

Obecnie krucyfiks Baryczków znajduje się w specjalnie przygotowanym dla prac konserwatorskich pomieszczeniu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Figura Chrystusa została już zdjęta z krzyża, gdyż osobno będzie się odbywać konserwacja krzyża i osobno figury. Zostały też wykonane fotografie z podczerwieni. Prace konserwatorskie pod kierunkiem prof. Marii Lubryczyńskiej z Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można podglądać już od poniedziałku 5 sierpnia.

Gdy zostaną zakończone, najprawdopodobniej jeszcze przez tydzień będzie można podziwiać odnowiony krucyfiks w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – ma nadzieję dyrektor tej placówki. Potem odnowiony krucyfiks z honorami powróci do katedry.

W trakcie konserwacji figura Ukrzyżowanego zyska m.in. nową perukę. Konserwacja jest finansowana z dotacji ministerialnej i potrwa około 3 miesięcy.

Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W XVI wieku został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę .– Można powiedzieć, że jest to warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu, stale otaczany kultem – od króla poczynając, poprzez osobistości państwowe, aż po mieszczan warszawskich – podkreśla ks. Nowak.

Szczególnym dowodem kultu tego krzyża były wydarzenia z czasów Powstania Warszawskiego. W 75. rocznicę walk powstańczych o Stare Miasto Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie chciało przypomnieć niemal cudowną historię wyniesienia z katedry krucyfiksu Baryczków, który ostatecznie trafił do szpitala powstańczego w podziemiach kościoła św. Jacka na Nowym Mieście. Tam miała się zdarzyć ta wzruszająca historia o tym, jak kapelan szpitala, który w ciemnościach miał udzielać sakramentu namaszczenia umierającym Powstańcom, miał namaścić również Chrystusa z krzyża Baryczków – opowiada dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Obecnie w kaplicy Baryczków w archikatedrze warszawskiej została zawieszona cyfrowa kopia zabytkowego krzyża.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama