Powstaje film o ks. Adamie Bonieckim

Od kilku miesięcy trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego Aleksandry Potoczek o ks. Adamie Bonieckim – wieloletnim redaktorze naczelnym „Tygodnika Powszechnego”.

 25 lipca ks. Adam Boniecki skończy 85 lat. „Zależało nam na tym, by uczcić ten rok czymś szczególnym” – zaznacza redakcja „Tygodnika Powszechnego”, która wydała już okolicznościowe wydanie „TP Historia” i przygotowuje film dokumentalny poświęcony redaktorowi seniorowi.

Zdjęcia do dokumentu trwają od kilku miesięcy, ale reżyserka pracuje nad nim już od blisko dwóch lat. „Początki nie zapowiadały się dobrze, właściwie nie zapowiadały się wcale. Nasza pierwsza umowa stanowiła, że przez kilka miesięcy, bez kamer, będę towarzyszyła księdzu Adamowi m.in. podczas spotkań, a ksiądz Adam zapewnił, że w tym czasie będzie się gorąco modlił, żebym odstąpiła od pomysłu nakręcenia filmu…” – wspomina Aleksandra Potoczek.

Jak podkreśla reżyserka, ks. Boniecki jest człowiekiem powściągliwym w mówieniu o sobie, ale „powoli wraz z ekipą filmową udawało się nam dokumentować jego codzienność, co zwykł nazywać niezrozumiałą dla niego „chorobliwą pasją”, a mnie cieniem”.

Po blisko dwuletnim etapie starania się o zaufanie księdza ekipa filmowa portretuje codzienność ks. Bonieckiego. „Praca z księdzem Adamem jest wyzwaniem intelektualnym i fizycznym, nierzadko bywa szybszy od ekipy filmowej. Jak mawiał ktoś bardzo mądry, „film jest tylko skutkiem ubocznym spotkania” – mówi Aleksandra Potoczek.

„Człowiek w drodze, duszpasterz, dziennikarz – kim jest ksiądz Boniecki? To najważniejsze pytanie filmu, nie mające jednej odpowiedzi. Bez Państwa pomocy nie znajdziemy wszystkich, dlatego prosimy o wsparcie produkcji filmu” – czytamy na stronie internetowej zbiórki na dokument. Wpłacono już ponad 25 tys. z zakładanych 85 tys. zł. Nazwiska mecenasów filmu znajdą się w napisach końcowych.

Producentem filmu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego – wydawca czasopisma. Premiera zapowiadana jest na wiosnę przyszłego roku.

Z okazji 85. urodzin ks. Adama Bonieckiego redakcja „Tygodnika Powszechnego” przygotowała także jubileuszowe wydanie czasopisma. „TP Historia – 85. BONIECKI” – to wybór najlepszych i najważniejszych tekstów redaktora seniora.

„Chciałbym zaapelować do przełożonych Adama, żeby - broń Boże - nie znosili zakazu jego wypowiedzi w mediach. To zaszczyt mieć na niego monopol!” - pisze w edytorialu Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Czytelnik „TP Historia” dowie się, jak doszło do tego, że ks. Boniecki został dziennikarzem, co oznacza dla niego przymiotnik „katolicki” w winiecie pisma, dlaczego decydował się na podejmowanie najtrudniejszych tematów dotyczących polskiego Kościoła oraz – jak doszło do tego, że zakon dwukrotnie nałożył na niego nakaz milczenia.

Wydanie ilustrowane jest w większości zdjęciami Grażyny Makary, szefowej działu foto „Tygodnika Powszechnego", oraz fotografiami archiwalnymi. W sprzedaży będzie do 9 września 2019 r.

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą, był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL.

W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Prowadził duszpasterstwo akademickie u św. Anny w Krakowie. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterz akademicki.

W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu. Tam przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”, a później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał jednak współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” – był jego rzymskim korespondentem. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w licznych podróżach.

W 1991 r., po upadku komunizmu, ks. Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 do 2011 r. ks. Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Mimo przejścia na emeryturę w 2011 r. jest wciąż czynny i aktywny publicznie. Jako Redaktor Senior publikuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”. Od listopada 2011 r., kiedy prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego może się wypowiadać.

pra / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama