Forum 590: „nowe otwarcie” po pandemii

„Bariery wejścia na nowe rynki często leżą w nas – bo nie potrafimy, nie chcemy, a niekoniecznie dlatego, że nie mamy narzędzi. Kwestia kulturowa jest więc nie do zaniedbania, jeśli myślimy o ekspansji” – mówił Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A.

Uczestnicy trzeciego panelu Forum 590 – „Modele współpracy na nowych rynkach – case study” – zastanawiali się m.in. nad tym, jak będzie wyglądało „nowe otwarcie” po pandemii COVID-19 z perspektywy przedsiębiorców.

Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A., przekonywał, że wiele firm, które musiały zredukować zatrudnienie, by odbudować swoją pozycję na rynku będą musiały na nowo zatrudnić pracowników i zbudować kulturę firmy. Zwłaszcza że pandemia wpłynęła też na morale pracowników, ich mentalność, podejście do pracy, zdrowie fizyczne.

„Bariery wejścia na nowe rynki często leżą w nas – bo nie potrafimy, nie chcemy, a niekoniecznie dlatego, że nie mamy narzędzi. Kwestia kulturowa jest więc nie do zaniedbania, jeśli myślimy o ekspansji, o rozwoju biznesu po pandemii” – tłumaczył P. Fic.

Z kolei Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics S.A., podkreślał, że odbudowanie relacji biznesowych – z podróżami służbowymi, kontaktami osobistymi, kulturze biznesowej – będzie trwało wiele lat. Z drugiej strony, jak mówił, rozpowszechnienie się np. telekonferencji (nawet do prowadzenia negocjacji) usprawni gospodarkę i sprawi, że będzie ona bardziej efektywna. „Bardzo trudno ocenić, jakie będą skutki” – dodał P. Wojciechowski.

„Warto zauważyć całe połacie świata, gdzie nie ma restrykcji covidowych – a przynajmniej nie ma ich w takim stopniu jak dzisiaj w Europie. Tam znacznie łatwiej jest pojawić się i poszerzyć naszą aktywność” – przekonywał natomiast Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Zaznaczył też, że jeśli państwo będzie chciało odbudować gospodarkę po pandemii to powinno wykorzystać i wesprzeć niezrealizowane projekty polskich przedsiębiorców, bo „są one projektami na pewno przychodowymi”.

Forum 590 – nowa inicjatywa organizatorów Kongresu 590 – to cykl spotkań eksperckich, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki. Pierwsze wydarzenie – „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka” – odbyło się w formule online 25 lutego.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama