Dar dla Aleppo to inicjatywa czterech kościołów chrześcijańskich. Jej celem jest zebranie funduszy na wyposażenie sali operacyjnej szpitala w Aleppo.
W akcję zaangażował wojewoda dolnośląski i samorządowcy, a także instytucje kultury, edukacji i biznesu.
Lekarze ze szpitala w Aleppo, aby móc skutecznie pomagać, czekają m.in. na sprzęt kardiochirurgiczny, a także do gastroskopii, kolonoskopii i endoskopii. Niezbędne są też trzy respiratory, bronchoskop, rentgen do operacji ortopedycznych i neurologicznych, jak również jednostki do oczyszczania wody oraz generator prądu elektrycznego. Celem akcji Dar dla Aleppo jest zebranie funduszy na zakup najpilniej potrzebnego wyposażenia. Potrzeba na to łącznie 317 786 euro.
Wczoraj we Wrocławiu deklarację przystąpienia do tej inicjatywy podpisali przedstawiciele czterech kościołów chrześcijańskich: katolickiego – arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, biskup świdnicki Ignacy Dec i biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel, arcybiskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego Jeremiasz, a także biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. Sygnatariusze zaapelowali również o wsparcie i udział w akcji Dar dla Aleppo do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska.
– Bardzo się cieszę, że w inicjatywę włączyły się kościoły siostrzane. Nasz wspólny apel kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli. Polacy mają wielkie serca i wrażliwość, dzięki czemu potrafimy być solidarni z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy – powiedział arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.
W inicjatywę zaangażował się wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, a także dolnośląscy samorządowcy: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Paweł Wróblewski, starosta powiatu wrocławskiego i przewodniczący Konwentu Starostów Dolnego Śląska Roman Potocki, burmistrz Wołowa oraz przewodniczący Konwentu Burmistrzów i Wójtów Dolnego Śląska Dariusz Chmura. Deklarację podpisali również przedstawiciele m.in. instytucji kultury i edukacji, w tym przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. dr hab. Marek Ziętek, dolnośląskiego biznesu, samorządu adwokackiego oraz związków zawodowych.
Podczas uroczystości głos zabrał również Fares Lotfi, franciszkanin na co dzień pracujący w Aleppo. Podkreślał, że w ciągu sześciu lat wojny kompletnie zniszczonych zostało ponad 100 szpitali w Syrii, a te, które przetrwały, mają często bardzo ograniczone możliwości niesienia pomocy, jak na przykład szpital w Aleppo, największym mieście w tym kraju.
– Pozostajemy bez wody i elektryczności, z utrudnionym dostępem do żywności, ale brak opieki medycznej to obecnie jeden z naszych najpoważniejszych problemów. Dlatego efektywna pomoc dla szpitala jest dla nas tak bardzo ważna. To przykład inicjatywy, która motywuje ludzi do pozostania w swoich domach i mieście, mimo niedostatków i zniszczeń – powiedział Fares Lotfi.
Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreślił, że dolnośląska akcja Dar dla Aleppo stanowi wzór dla całej Polski.
– To przykład na to, jak działać mądrze i skutecznie. Pomoc dla szpitala w Aleppo będzie służyła wszystkim Syryjczykom – zaznaczał.
Pomóż szpitalowi w Aleppo
Jak włączyć się w akcję Dar dla Aleppo? Zbiórka funduszy na wyposażenie sali operacyjnej szpitala w Aleppo odbywa się na kilka sposobów. Najprostszy to wysłanie SMS na nr 72405 o treści Ratuje (koszt 2,46 z VAT). Pieniądze można również wpłacać na konto. Akcja trwa do końca czerwca 2017 roku.
Konto PLN:
63102049000000850230555762 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”
Konto EUR:
PL30102049000000870230555773 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”
SWIFT: B PKO PL PW
Więcej informacji o akcji na stronie www.dardlaaleppo.pl